pokuty v dopravě

pokuty v dopravě

Příspěvekod betkapetka » 22 pro 2017, 15:52

Dobrý den všem pirátům i příznivcům.

podle současné právní úpravy jsou pokud vím pokuty vybrané městskou policií (a to nejen v dopravě) příjem obecního rozpočtu, ze kterého se financuje mimojiné i městská policie. Nedávný případ obvinění šéfa městské policie v Praze 1 ukazuje, že je velmi snadné vylepšit si obecní rozpočet tím, že budou strážníci aktivnější ve vybírání pokut (typicky za špatné parkování a další banality). To považuji za systémově zcela špatné nastavení, protože ten, kdo rozhoduje o provinění i výši pokuty má zároveň přímý užitek z uložené pokuty. Vede to k tomu, že se pokuty nevybírají s ohledem na vážnost prohřešku, nebo skutečných dopravních potřeb, ale podle finančních potřeb obce..

"Vázání účelu" výnosů z pokut v rozpočtu města myslím nemá moc smysl, protože pokud např. "vybereme víc na pokutách a zafinancujeme z toho školu, ušetříme tím obecní peníze, které bychom tam jinak stejně musely dát a zbude víc na něco jiného". Obecní rozpočet bude vždy dost malý na to, aby z pokut někdo nějak profitoval.

Myslím, že jediné rozumné řešení je striktně se držet zásady, že ten, kdo pokutu uděluje, nemůže mít přímý ani nepřímý zisk z jejího udělení... a to jde docílit jen tím, že se příjmy z pokud udělených městskou policií (a to nejen v dopravě) nebudou příjmem rozpočtu obce, ale mohly by být například příjmem státního rozpočtu, nebo ještě lépe nějaké státem financované organizace, obecně vnímané jako prospěšné, kde se příjmy navíc vždy hodí, ale zároveň se nebude vytvářet tlak na vybírání dalších a dalších pokut. Aby to byly "peníze navíc" a ne mandatorní zdroj příjmů........ třeba důchody? granty pro obecně prospěšné projekty? atd.

Je to jen takový nápad o který jsem se chtěl podělit, protože náš bláznivej pochůzkář dává opakovaně pokuty (ve dvě ráno) za stání na místě, kde to nikomu nevadí, zatímco když je zavoláte kvůli vyrválu z hospody, řeknou mi že mám zavolat státní, že nemají koho tam poslat. (Jasně, že ne, když musí dávat pokuty).

Jinak všem hezký svátky a držím palce

Za tento příspěvek dostal jeho autor betkapetka 2 poděkování od:
Michal.Stepan, Ondrej.dj-bobr.Ulehla
betkapetka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 pro 2017, 15:22
Dal poděkování: 0 krát
Dostal poděkování: 2 krát

Podobná témata

Zpět na Doprava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 0 návštevníků