Report poslance Petra Třešňáka

Moderátor: Poslanci

Report poslance Petra Třešňáka

Příspěvekod Petr.Tresnak » 03 led 2018, 22:51

21. Října 2017
Mimořádně překvapivý den. :-)

Říjen 2017

První zasedání poslaneckého klubu
Stal jsem se členem nominačního výboru za pirátský klub

Listopad 2017
Vybral jsem si dočasného asistenta Josefa Pavlovice a Miloslava Vránu
Zúčastnil jsem se prvních zasedání sněmovny
Stal jsem se členem zdravotního výboru a nakonec byl zvolen i jeho místopředsedou
Začínáme řešit legislativu spojenou s e-recepty a její chybné nastavení
Scházím se Adamem Vojtěchem, abychom probrali programové priority Pirátů a ANO ve zdravotnictví- viz můj kontakt v lobbistických kontaktech.
vstupy-a-vystupy-f570/evidence-lobbistickych-kontaktu-t13315-980.html

Prosinec 2017
Otevíráme správní a dozorčí radu VZP a šokujeme tak odbornou veřejnost
https://www.zdravotnickydenik.cz/2017/12 ... estranici/

Zažívám své poprvé ve sněmovně, když vystoupím na plénu kvůli e-receptům a návrhu ODS na oddálení jejich platnosti o dva roky, kde chtěli použít novelizaci zákona o léčivech jako "podvozek" pro tuto změnu, ačkoli primárně se tato novela týkala transfůzních stanic. (e-recepty se oddalují se již od roku 2013)

Poslanec Petr Třešňák: Hezký den, vážené kolegyně, vážení kolegové. Někteří zde dnes měli derniéru, tak u mě je to tedy premiéra. Protože my naprosto chápeme klub ODS, proč chtěl zkrátit lhůtu. A vlastně i pan ministr Ludvík to tu dnes zmínil, že se to proměnilo v debatu úplně o něčem jiném, než bylo předloženo, a to je tedy odložení eReceptu.
Pokud jde o stanovisko klubu Pirátů, tak to je poměrně jasné. My eRecept v této podobě, jak je předložen, nebo jak má začít fungovat od 1. 1., odmítáme, protože nevěříme, že ten ostrý provoz lze k 1. lednu skutečně spustit. Nepochybujeme o tom, že by systém měl dříve nebo později fungovat, avšak ten současný paskvil, který má mnoho nedostatků, je nutné dotáhnout jak po té legislativní, tak po technické stránce.
A možná jenom pro připomenutí, proč zde vlastně eRecept je. Pokud si správně pamatuji, tak to byl jistý pan poslanec Boris Šťastný, který dal jistému zákonu v roce 2011 přílepek a eRecept se tím pádem stal povinným. Za tu dobu si žádný z ministrů zdravotnictví včetně současného ministra zdravotnictví v demisi nebyl schopen poradit s následující agendou:
Nikdo nezměnil výjimkovou vyhlášku, která měla být v detailní podobě podle mého názoru už minulý rok hotova a která by měnila systém fungování eReceptu. A také jak bude s těmi elektronickými recepty nakládáno.
Ministerstvo také nezajistilo dostatečnou personální podporu SÚKLu, který si teď neumí poradit s registracemi jako takovými.
Dále ministerstvo nezprovoznilo Národní registr zdravotnických pracovníků a poskytovatelů zdravotních služeb a kvůli tomu musí řešit SÚKL právě tuto agendu, kterou nestíhá. Stát měl přece dávno vědět, kdo je lékař, lékárník, kdo je lékárna. Takováto evidence dosud neexistuje a SÚKL si to pytlíkuje tímhle způsobem.
To, co mělo ministerstvo dávno odstranit, je požadavek na kvalifikovaný elektronický podpis, což u eReceptu skutečně nemá smysl a celý systém je tak zbytečně složitý a lékaře to navíc otravuje a přináší to i další bezpečnostní problémy.
A dále, co nestihlo ministerstvo zavést, jsou ty dodatečné moduly, o kterých se velice často mluví, a to je kontrola interakcí, dvě položky na recept, opiátové recepty a vydávání například léků bez toho tištěného receptu, to znamená na občanku.
Co z toho plyne? To, že SÚKL nestíhá, lékaře to bude zbytečně od 1. 1. šikanovat a vlastně nikdo neví, jakým způsobem bude probíhat kontrola například u vydávání papírových receptů. Tím mám na mysli - co se ke mně dostal jistý polotovar té vyhlášky, který nevím, jestli je finální, tak ten v § 12 právě řeší vystavení toho papírového receptu a v bodě 3 - technickým důvodem podle odstavce 2 je zejména výpadek - a je zde mimo jiné - služeb provozovatele internetového připojení. Když to doženu ad absurdum, tak si tady teď mnoho lékařů od 1. ledna začne vybírat nespolehlivé poskytovatele internetových připojení, aby se tomuto vyhnuli. Proto si myslím, že tato vyhláška by měla být skutečně detailně dopracována a podpořen i návrh, alespoň za nás, pravděpodobně na odložení platnosti eReceptu po poradě našeho klubu.
Takže tímto děkuji a omlouvám se, bylo to mimo původní debatu k návrhu, ale tím byla vlastně fakticky panem Stanjurou a panem Ludvíkem otevřena. (Potlesk z řad Pirátů.)
Poslanec Petr Třešňák: Děkuji. V krátké faktické zareaguji na pana Běhounka prostřednictvím pana předsedajícího. To je skutečně nepochopení předřečníků. Připomínky k praktickému nasazování eReceptů nemají nic společného s prosazováním netransparentnosti, protože Piráti by byli poslední, kdo by nechtěli šetřit a stavěli by se proti transparentnosti. To je skutečně o technických aspektech, kterými je právě složitý kvalifikovaný podpis. Teď, aniž bych chtěl nějakým způsobem podceňovat právě tyto technické znalosti lékařů, aby se pan Běhounek nedivil, když některému lékaři prodá například ajťák, kterému svěřil takovýto kvalifikovaný podpis, jeho nemovitost nebo ordinaci. Děkuji. (Potlesk z řad Pirátů.)
PS: Zde jsme se dosáhli jistého úspěchu, kdy erecepty sice platí, ale SÚKL údajně nebude pokutovat lékaře, kteří s tím budou mít problémy.
Každopádně chceme prosadit změnu ve vyhlášce, aby to takto mohlo sloužit pacientům, lékarníkům a lékařům jak bylo záměrem.

Na výboru pro zdravotnictví jsem prezentoval jednoduché úpravy vyhlášky, které e-recept znatelně ulehčí. Očekávám, že je MZ postupně zapracuje :)

Ve spolupráci s Olgou Richterovou zakládáme pracovní skupinu pro zdravotnictví, jejímž cílem bude prosazení našeho programového prohlášení
https://www.pirati.cz/program/psp2017/zdravotnictvi/

A rok 2017 je vlastně za námi, bylo to zajímavé, ale velmi hektické obdbobí.
Perhaps most significantly, focus in the swarm is always on what everybody can do, and never what people cannot or must do .. R.F.
Uživatelský avatar
Petr.Tresnak
Poslanec Parlamentu ČR
 
Příspěvky: 727
Registrován: 01 srp 2009, 20:48
Bydliště: Mariánské Lázně
Dal poděkování: 807 krát
Dostal poděkování: 833 krát

Podobná témata

Zpět na Poslanci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků