Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

V oblasti daňového systému jsem pro

Monopolní daň obecně
14
5%
Monopolní daně na telefonní operátory
8
3%
Variabilní zdanění těžby surovin v závislosti na světových cenách komodit.
21
8%
Zpětné zdanění nedaněných kapitálových výnosů uskutečněných na základě chyby v zákonech (korunové dluhopisy)
16
6%
zdanění firem bude závislé na poměru zisku a peněz rozdělených na mzdy. Nejnižší sazba se může blížit té v Irsku, nejvyšší bych navrhoval 25%.
16
6%
Po vzoru Estonska podpoříme investice 0% daní z nerozděleného zisku.
11
4%
Racionalizace EET
21
8%
Zrušení EET
10
4%
Zrušení superhrubé mzdy, nahrazení jednoduchým výpočtem
24
9%
Vytvoříme svobodný software, který umožní každé obci či kraji bezpečně a uživatelsky přívětivě provozovat participativní rozpočet.
22
8%
Občané si budou pomocí daňových asignací sami vybírat, jak rozvíjet svůj region a stát. S rostoucím příjmem bude procentuální částka, kterou mohou takto určit, růst.
16
6%
Omezení daňových únikům seznamem opatření viz. níže
10
4%
Zrušit “Pražský daňový ráj”
18
6%
Progresivní dědická daň – 0% do cca 2mil, a pak růst.
15
5%
Výši daně z nemovitosti by si mohly v určitém rozmezí určovat samy obce.
15
5%
Daň ze změny územního rozhodnutí.
13
5%
Pikettyho daň z kapitálů - úvodní krok se zavedením majetkových přiznání pro FO s majetkem nad 100 mega
17
6%
Zavedení daně za "otravování ve veřejném prostoru," tj. její neuznatelnost jako daňového nákladu.
11
4%
 
Celkem hlasujících : 35 - Celkem hlasů : 278

Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Tibor.Vansa » 10 úno 2017, 08:55

Vážení Piráti,

navrhuji členskou anketu, která by vytvořil podklad pro přípravu programového bodu daňový systém pro volební program pro parlamentní volby. Bod nemá svého garanta a je zde rozkol mezi Ivo Vašíčkem a skupinou dalších členů, kteří se přípravě věnují. Zde předložené návrhy jsou plně v souladu s dlouhodobým program. Cílem je tento program konkretizovat a zjistit podporu jednotlivých návrhů, aby bylo možno připravit finální verzi s širokou podporou. Nejde o finální znění, ale faktický popis.

Domnívám se, že hlavními tématy voleb bude vyvádění zisků do zahraničí a výše mezd. Úřad vlády na to připravil studii,
https://www.vlada.cz/assets/media-centr ... -zisku.pdf
kterou socani budou ve volbach argumentovat. Jejich řešení je typicky socanské - zavést sektorové daně. Myslím si, že to není moc šťastné řešení, neboť daňové břemeno ponesou z velké části obyčejní lidé. Měli bychom najít řešení, jehož hlavním cílem nebude jen zvýšit příjmy státního rozpočtu, ale spíše přimět zahraniční firmy zde zisky reinvestovat a zvyšovat platy. A měli bychom to být schopni podložit i jiným argumentem, než že tomu Ivo rozumí a má vždy pravdu.
Druhým horkým tématem mohou být telefonní operátoři – poté co Mládek loboval za roaming, jim to můžeme dát pěkně sežrat.

Návrhy:

Zdanění rozsáhlého užití trhu v ČR. Subjekty, které mají na českém maloobchodním trhu vyšší obrat než 10 miliard Kč, zaplatí daň 3,5% z těchto tržeb, při tržbách nad 200mil. Kč zaplatí daň 2%. (Ivo to nazývá monopolní daní)

Nedoporučuji. Argumenty proti:
1) Jde vlastně o spotřební daň. Že náklady na zvýšení spotřební daně na benzín, cigarety apod. nesou především kupující, chápe myslím v ČR úplně každý. Po zavedení spotřební daně zisk a hodnota příslušných firem klesá, ale je to dáno snížením spotřeby, ne tím, že jim zdaníte nezdaněné toky.
Firmy jako Tesco, Ahold apod. mají v ČR vysoké zisky především proto, že vytváří oligopol, jež si do jisté míry může dovolit držet ceny výše. Proto jsou ceny potravin vyšší u nás než v Německu. Tento oligopol jim umožní přenést novou daň na občany zvýšením cen.
Ivo.Vasicek píše: Ale to vůbec nezpochybňuji, že se jim to podaří přenést. Každé daňové zatížení je nakonec přeneseno na zákazníka. Podstatné však je, že tím bude diverzifikován trh a menší společnosti budou mít daňovou zátěž menší nebo žádnou. Zákazník se může rozhodnout kde bude nakupovat (vůbec nelze srovnávat s dnešní situací, kdy vzhledem k rozsahu a efektivitě mají velké řetězce o cca 4% nižší ceny, po zavedení "monopolní daně" (ten název je také k diskusi) tuto výhodu částečně ztratí - pokud zdraží, tak srovnají cenovou úroveň s menší konkurencí) - navrhovaný konstrukt vychází primárně z přidání "handicapu" těm co těží z výhody dominantního postavení. Pozn. a inspirovaly mne rozdíly v Sales tax mezi městy a státy v USA (stimulovalo např. rozvoj tržeb v New Jersey, kde je nižší sazba než za řekou v New Yorku).

Zákazník se může rozhodnout kde bude nakupovat , ale z velké části to dělá a dělat bude. Běžný člověk se neřídí podle teoretického modelu dokonalého trhu, ale velkou roli zde hrají návyky a psychologie, rozdíl v jednotkách procent u běžných produktů nehraje zas takovou roli. Velké nákupní řetězce sázejí především na akční nabídky a slevy v desitkach procent, kterým malý obchod nemůže poskytnout, protože nemá takovou vyjednávací sílu. Také nabízí typicky mnohem širší sortiment, sází na kombinaci s dalšími řetězci v nákupních centrech, na kombinaci s multikiny a další zábavou. Velké části obyvatel to bude vnímat tak, že zdražíme.
2) Daň půjde snadno obcházet rozdělením společností na dvě, a ukrytím skutečné vlastnické struktury v zahraničí. Pokud se s tím nebudou chtít jen kvůli ČR dělat, tak prodejem jinému zahraničnímu investorovi. Těch pár firem s obratem nad 10miliard je v pár sektorech, a zavedení této daně z nich opravdu něco vytřískáte (přesněji řečeno z normálních bežných občanů). Pokud ale Ivo chce lidem zdražit základní nákupy v tescu, elektřinu a mobilní volání, je podle mne politický sebevrah. Alespoň pro tu ekonomicky gramotnější část populace, které dojde, co říká. A tou nižší hranicí 200mega, kde jsou těch firem stovky, a nejde jednotlivé segmenty separátně analyzovat, naděláte v ekonomice pořádný bordel nepřirozenými bariérami.
Ivo.Vasicek píše: Drtivá většina subjektů na které je daň mířena má investičně kapitálovou strukturu jejíž řízení nedovolí takové operace.

Drtivá většina subjektů na které je daň mířena, má investičně kapitálovou strukturu takovou, aby jí dovolovala optimalizovat daňové zatížení a využívat skuliny v daňových systémech jednotlivých zemí. V poslední době se například rozdělilo na dvě části O2, Citibank se rozdělila na retailovou a nonretailovou část (na přípravě této transakce jsem se podílel, takže si troufám tvrdit, že o té problematice taky něco vím).
Později Ivo píše
Ivo.Vasicek píše: S tím počítám a vytvoří se tím "neostré" rozhraní. Transakční náklady spojené s takovými operacemi se u větších objemů nevyplatí a má to i technická omezení. K diskusi je ta hranice (200mil) a sazba (ta musí být v této rovině nízká, aby se nevyplatilo ji obcházet a motivační (mají lepší podmínky než ti velcí nad 10miliard).


Použití Ivovy monopolní daně na telefoní operátory

Podle mne je třeba primárně zkusit jít cestou napravování nedokonalostí trhu, pak až zkoušet daně. ČTU by měl povolit další primární operátory. Máme tady sice desítky dalších virtuálních, kteří byli zavedeni proto, že není technicky možné, aby těch primárních bylo mnoho. Virtuální operátoři, jejichž úkolem je tlačit na snižování cen, své kapacity ale nakupují u těch primárních. Netuším, jak by se daň promítla do cen pro ně.
Zlepšil bych tedy prvně funkčnost trhu. Operátoři se neustále snaží vymýšlet nové tarify tak, aby vypadaly levněji, než jsou. Zavedl povinnost poskytnout zdarma v otevřeném formátu výpis hovorů, tak aby šlo přesně určit na základě předchozích historie, který tarif by byl nejvhodnější. Umožnil elektronické aukce pro jednotlivé osby a apod.

Ivo: Variabilní zdanění těžby surovin v závislosti na světových cenách komodit.

Se zvýšením daně za těžbu surovin obecně nemám problém, ale ještě jsem to moc nestudoval. Ivo nám ale určitě poskytne detaily. Mohu si problematiku i nastudovat, ale nehodlám to dělat zbytečně.

Ivo: Navrhujeme zpětné zdanění nedaněných kapitálových výnosů uskutečněných na základě chyby v zákonech. (nulová daň z korunových dluhopisů – Babiš je jen špička ledovce)

Domnívám se, že jde o retroaktivitu, která není možná. Zda by se to dalo nějak ošulit, nevím. Korunové dluhopisy ale nenakoupil jen Babiš, ale jde i o státní dluhopisy určené pro fyzické občany. Na to, zda tím Babiš provedl z právního hlediska (nikoliv etického) daňový podvod, jsou různé právní názory. Netroufám si soudit.

Podpoříme růst mezd tím, že zdanění firem bude závislé na poměru zisku a peněz rozdělených na mzdy. Nejnižší sazba se může blížit té v Irsku, nejvyšší bych navrhoval 25%.

Konkrétní parametrizaci nelze z veřejných zdrojů vypočíst, ale lze ji nastavit tak, aby byl dopad fiskálně neutrální. Nejsem si jistý, jak velký to bude mít dopad na mzdy, moc velká očekávání bych neměl, ale minimálně z morálního hlediska spravedlivosti rozdělení daní to zní dobře. A jiné řešení, jak zvýšit mzdy nemáme, a nějaké potřebujeme. Socani budou navrhovat progresivní daň ze zisku PO, tohle mi příjde výrazně lepší. Může se líbit těm, co prosazují Irské model a rušení daní.

Po vzoru Estonska podpoříme investice 0% daní z nerozděleného zisku.

Nejde o reálné snížení daně ze zisku, jen o její ekonomicky smysluplnější rozložení v čase. Zmizí stupidní nakupování čehokoliv před koncem roku, aby se ponížil daňový základ, a nesmyslné datování faktur. Podnikatelé si budou moci našetřit ze zisku na investice. Jde doložit čísly z Estonska.

V boji proti daňovým únikům se zaměříme na nadnárodní korporace a odliv kapitálu z ČR.

Zde mám sadu opatření, nevím jestli má smysl o nich hlasovat jednotlivě.
Je třeba:
Přijmout pravidla, která uvalí na nadnárodní koncerny povinnost oznamovat zisky a placené daně ve všech státech, ve kterých podnikají (tzv. country-by-country reporting). Podpořit návrh směrnice o společném (harmonizovaném) základu korporátních daní (tzv. Common Consolidated Corporate Tax Base, CCCTB).
Podpoříme zrušení patent boxů v EU - právně jde o speciální jednoúčelové firmy na daňovou podporu výzkumu, prakticky o způsob jakým se “výzkumní giganti” typu Ikea a McDonald vyhýbají placení daní za pomoci plateb za licenční práva na značku, autorská práv apod.
Zveřejnit údaje z rejstříku skutečných vlastníků firem a plně implemetovat AML směrnici
Zveřejnění všech daňových posouzení - jde o bilaterální dohody mezi státem a nadnárodními společnostmi o daňových úlevách a závazné “interpretaci daňových pravidel” ve prospěch těchto společností
Zvýšit informační povinnost všem subjektům, které mají obchodní styky s daňovými ráji
Zařadit největší daňové ráje (Lucembursko, Lichtenštejnsko atd. ) do seznamu daňových rájů, pro které platí vyšší daňová sazba dle současné legislativy
Důsledně trvat na vyloučení obchodních společností s neprůhlednou vlastnickou strukturou i fyzických osob spojovaných s daným problémem ze soutěží o veřejné prostředky.
Zavést jasné sankce a zpřísnit povinnosti uložené bankám, nebankovním institucím, advokátním kancelářím a zejména daňovým poradcům, kteří s daňovými podvody pomáhají.
Uskutečnit celkový audit dvoustranných mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění, a vyjednat výhodnější
Zrušit “Pražský daňový ráj”, kde kontrola na firmu příjde jednou za 300 let. Narovnat prostředí i na menších daňových úřadech, kde z dostatku času chodí klidně každý druhý rok.

Racionalizace EET.

Vyhodit platby kartou, software od státu zdarma, výjimky dle něčeho, co nejde tak snadno fixlovat – počet obyvatel obce, rozměr provzovny v m2, nemám rozmyšleno. Nemůže být likvidační pro – nevím jak tu kategorii nazvat – ženské co si přivydělávají na mateřské, garážové startupy, babky co prodávají jahody ze zahrádky u silnice apod. Provést audit softwaru EET – Ivan B. tvrdí, že je to další opencard, má podrobnosti a případně přesoutěžit.

Zrušení EET.

Nedoporučuji, ale dal bych jako možnost v hlasování. Umírněný postoj by byl myslím lepši, protože já být poctivý hospodský, který do toho nainvestoval, a teď mu to zase zruší, tak bych byl pěkně nasranej. Z mého pidiprůzkumu po hospodách (8) jsem od majitelů to slyšel 3x, vyloženě pro zrušení 1x. Ze svého okolí a zkušenosti se mi zdá, že „drobní živnostníci šulí“ a to v míře, která mi nepříjde malá a pořád se jede podle hesla „všici kradů“, byl bych blbej kdybych trochu nefixloval taky.

Nebudeme zastírat, že čistá mzda tvoří jen 50% skutečný nákladů zaměstnavatele a zrušíme superhrubou mzdu. Tyto náklady budeme postupně snižovat.

Štěpán dodá detaily, ale jde o zrušení umělého komplikovaného konstruktu se superhrubou mzdou, který byl vytvořen jen proto, aby ODS mohla tvrdit, že zavedlo rovnou 15% daň. 99% procent lidí dostane na výplatní pásce stejně nebo o pár kaček více, byrokracie se přenese z podnikatelů na stát. Vyšší daně budou platit jen plátci se mzdou 4xnásobku průměrné mzdy a víš. Ti teď odvádějí státu jen 37%, budou 49% jako všichni ostatní. Odstraní se nevýhodnost částečných úvazků.

Přidělování dotací nesmí záviset na byrokratických pravidlech a úřednické svévoli. Vytvoříme svobodný software, který umožní každé obci či kraji bezpečně a uživatelsky přívětivě provozovat participativní rozpočet. Občané si budou pomocí daňových asignací sami vybírat, jak rozvíjet svůj region a stát. S rostoucím příjmem bude procentuální částka, kterou mohou takto určit, růst.Navrhuji zavedení daně za "otravování ve veřejném prostoru," tj.50% zdanění reklamy a její neuznatelnost jako daňového nákladu.

Jirkův nápad, zatím jsem vůbec nedomýšlel. Ale velká část kapitálu uniká z ČR na platbách za užití značky pro zahraniční firmy, pustit se do cíleného souboje s rušením uznatelnosti jako daňového nákladu mi nepříjde jako špatný nápad.

Progresivní dědická daň – 0% do cca 2mil, a pak růst. Cíl: snížení nerovnosti, přesun od daně z práce na majetkovou daň

Dále výhoda pro velmi chudé občany, kteří zdění malou nemovitost a nemají na daň

Výši daně z nemovitosti by si mohly v určitém rozmezí určovat samy obce. Cíl – lepší zacílení na luxusní sídla a developerské stavby, které nadměrně zatěžují infrastrukturu obce

Švýcarský model, ještě dostuduji

Daň ze změny územního rozhodnutí.

Cíl: omezit korupci při úpravách územního plánování. Jakub má dokonce sepsáno do paragrafového znění, doplním.

Pikettyho daň z kapitálů - úvodní krok zavedení majetkových přiznání pro FO s majetkem nad 100mega

Daň funguje ve Francii, Itálii a nejlépe ve Švýcarsku. Je to ale velmi komplikované a přínos do státního rozpočtu není nijak zásadní. Proto bych byl spíše pro vyvolání diskuze, neboť je to podle mne nutné řešení z dlouhodobého hlediska, jak řešit příchod robotizace a nárůst nerovnosti
Naposledy upravil Tibor.Vansa dne 10 úno 2017, 17:49, celkově upraveno 1

Za tento příspěvek dostal jeho autor Tibor.Vansa 6 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, IvanF, Marek.Necada, Ondrej.Kallasch, Roman.Semik, Vit.Jurasek
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant programového bodu
 
Příspěvky: 266
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Dal poděkování: 171 krát
Dostal poděkování: 464 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Tibor.Vansa » 10 úno 2017, 10:15

Ivan.Bartos píše: Je to málo uderny, jo? Já teda v těch "úpravách" nějak pomalu ztrácím, ze jsme Pirati a ne Strana mírného pokroku v mezích zakona. Podle mě tam musí rezonovat dvě věci a) finance - materiální podstata svobody b) největší byznys (objemy peněz), kterej už ani není navazanej na produkci, je nejmíň zdanenej. Nejsme TOP09. Víš jak. A pak se o tom chcu hádat s "levicakama" SocDem, který stékají procenta dle svých aktuálních preferencích u cilovek a s "pravicakama", co si myslej, ze kdo je chudej, je jen neschopnej. Nebo mi něco uniká. Rozhodne nechcu mít šedivej program.

Tibor.Vansa píše:Ale tohle není anketa o finálním textu programu, toto je anketa o tom, co s tím chceme reálně dělat. A faktická diskuze o daních šedivá je. Do programu si pak napišme hromadu hejtu na socany a topku, že ty kapitalistické korporace nakopeme do prdele. Ale jestli je chceme opravdu jen nakopat do prdele, bez ohledu na to jestli to v reálu pomůže běžným lidem, jestli to dává ekonomický smysl, tak pak se neshodneme.

Ivan.Bartos píše:
Falešný dilema. Ani jedna z věci z me poznámky nevyplývá. Cti co píšu a reaguj věcně.

a) finance - materiální podstata svobody
Zde řeším jen jak na ni vybrat prachy, přerozdělování je věc MPSV. Ve svých názorech vycházím s prací Pikettyho, Atkinsona a dalších, kteří se přesně tomuhle tématu věnují. Navrhuji získat finance další finance omezením daňových úniků, progresivní daně z dědictví a nemovitostí apod.
b) největší byznys (objemy peněz), kterej už ani není navazanej na produkci, je nejmíň zdanenej.
Mám tam body, jak zamezit daňovým únikům a toky zdanit. Ale monopolní daň je dle mého názoru jen jiný způsob zdanění chudých a k materiální podstata svobody nijak nepřispěje.
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant programového bodu
 
Příspěvky: 266
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Dal poděkování: 171 krát
Dostal poděkování: 464 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Jiri.Janecka » 10 úno 2017, 12:00

1. Podle mého názoru zvýšení platů bude slibovat každý - ale jak to udělá, v tom bude mít problém. Tlak na zvýšení minimální mzdy, tj. asi tak všechno. Podle mého názoru z hlediska voliče není žádný rozdíl mezi sektorovou daní, kterou bude propagovat Sobotka a daní z obratu, kterou propaguje Ivo. Zato zdanění na základě poměru mezd a zisku je nová myšlenka. Chce to jenom nějaký úderný název. Komunikovat se musí základní rozdíl pojetí - socialisti chtějí zvýšit příjmy rozpočtu, my chceme peníze pro lidi a zároveň se tím automatickz zvýší příjmy rozpočtu.
Argumentace: ziskovost na pracovníka v ČR a jinde, ziskovost obecně - statistika někde je.

2. Dotace - vykašleme se na transparentnost, to má každý. Stejně se nikdy úplně zajistit nedá. Dotace je prostě investice státu do soukromého podnikání. Kdo pobírá dotace není podnikatel a nemůže z firmy neomezeně vyvádět zisky. Dostane slušný plat a hotovo.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jiri.Janecka poděkování od:
Tibor.Vansa
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
 
Příspěvky: 1472
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 360 krát
Dostal poděkování: 2073 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Adam.Zabransky » 10 úno 2017, 15:50

Já se dost přimlouvám za ten estonský model - nedanit samotný zisk firmy, ale až rozdělení toho zisku (na odměnách vedení/akcionářů). Podpořili bychom tím investice, v Estonsku to mělo dost pozitivní dopad - viz zde https://ime.bg/pr_en/eng36-6.htm (pokud má někdo studii, která poukazuje na opak, sem s ní).
Předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu, 1. místopředseda pražské pirátské buňky a student práv na Karlovce; vegan a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Za tento příspěvek dostal jeho autor Adam.Zabransky 2 poděkování od:
Tibor.Vansa, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajské předsednictvo
 
Příspěvky: 1877
Registrován: 06 led 2012, 23:10
Bydliště: Praha 16 - Radotín
Dal poděkování: 1841 krát
Dostal poděkování: 3074 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Petr.Vileta » 10 úno 2017, 16:07

Může mi někdo vysvětlit, proč chcete zvyšovat dědickou daň a daň z nemovitosti? Podle mě už všechno bylo jednou zdaněno, tak proč znovu?

Nakoupím materiál (zdaněný) za 1 milion, postavím dům, nebo si to nechám postavit na klíč (a zedník odvede daně). Dům získá tržní hodnotu 3 miliony. Pak ho jednou zdědí moji potomci. Proč mají platit dědickou daň z momentální tržní ceny třeba 5 milionů? Všechno už bylo kdysi zdaněno.

Totéž s daní z nemovitostí. Pochopil bych daň z "obsluhy území". Obec provozuje čističku, odklízí listí a sníh, opravuje chodníky a ulice. Dobrá, zaplatím nějakou daň z obsluhované území, které přiléhá k mému domu. Ale pokud tam bude každou zimu cedule "komunikace se v zimě neudržuje", pak chci platit méně.
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Lenka.Wagnerova
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 24794
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 21874 krát
Dostal poděkování: 19232 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Tomas.Murnak » 10 úno 2017, 16:46

"Výši daně z nemovitosti by si mohly v určitém rozmezí určovat samy obce." Toto už přece platí.
Tomáš Murňák,
předseda MS Praha 13,
zastupitel MČ Praha 13

E-mail: tomas.murnak@pirati.cz
Profil: https://praha.pirati.cz/lide/tomas-murnak/
Facebook: https://www.facebook.com/tomas.murnak

Za tento příspěvek dostal jeho autor Tomas.Murnak 3 poděkování od:
Lenka.Wagnerova, Roman.Semik, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Tomas.Murnak
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 150
Registrován: 23 čer 2010, 13:28
Bydliště: Praha 13
Dal poděkování: 289 krát
Dostal poděkování: 160 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Ivo.Vasicek » 10 úno 2017, 17:20

Zkopíruji sem post, kterým jsem odpovídal v původním vláknu:
Tibor.Vansa píše:1) Daňovou zátěž se obchodním řetězcům typu Tesco podaří z větší části přenést na běžné občany).

Ale to vůbec nezpochybňuji, že se jim to podaří přenést. Každé daňové zatížení je nakonec přeneseno na zákazníka. Podstatné však je, že tím bude diverzifikován trh a menší společnosti budou mít daňovou zátěž menší nebo žádnou. Zákazník se může rozhodnout kde bude nakupovat (vůbec nelze srovnávat s dnešní situací, kdy vzhledem k rozsahu a efektivitě mají velké řetězce o cca 4% nižší ceny, po zavedení "monopolní daně" (ten název je také k diskusi) tuto výhodu částečně ztratí - pokud zdraží, tak srovnají cenovou úroveň s menší konkurencí) - navrhovaný konstrukt vychází primárně z přidání "handicapu" těm co těží z výhody dominantního postavení. Pozn. a inspirovaly mne rozdíly v Sales tax mezi městy a státy v USA (stimulovalo např. rozvoj tržeb v New Jersey, kde je nižší sazba než za řekou v New Yorku).
Tibor.Vansa píše:2) Daň se bude často obcházet vytvářením účelových firem, zejména kolem té nižší hranice 200 miliónů, a bude vytvářet nepřirozené bariéry v podnikání.

S tím počítám a vytvoří se tím "neostré" rozhraní. Transakční náklady spojené s takovými operacemi se u větších objemů nevyplatí a má to i technická omezení. K diskusi je ta hranice (200mil) a sazba (ta musí být v této rovině nízká, aby se nevyplatilo ji obcházet a motivační (mají lepší podmínky než ti velcí nad 10miliard).
Tibor.Vansa píše:Navíc by to k ničemu nebylo, Ivo by dál použil svoji argumentaci je to blbec jako Robejšek (s tím souhlasím, Robejšek je opravu blbec).

Nikdy a nikde jsem nepsal, že Robejšek je blbec. Vůbec nechápu k čemu tahle i další manipulace mají sloužit. (i v té úvodní "koláži" jsi zkombinoval účelově posty tak, že jakoby odpovídám na nějaké dotazy a to až tak, že jsi použil mé údajné "odpovědi", které jsem na fórum napsal dříve než byl postován dotaz na který údajně odpovídám. To, že ti vadí, že prezentuji ekonomický program sice chápu, ale to že jej vytvářím a prezentuji bylo zřejmé už když jsi vstupoval do strany. Program, který jsem psal byl schválen více než 90% hlasů CF a samozřejmě se lidem od "konkurence" nelíbí:https://www.pirati.cz/program/finance
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Krajský zastupitel
 
Příspěvky: 6693
Registrován: 02 úno 2010, 23:50
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10802 krát
Dostal poděkování: 11238 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Tibor.Vansa » 10 úno 2017, 17:32

Ivo.Vasicek píše: (i v té úvodní "koláži" jsi zkombinoval účelově posty tak, že jakoby odpovídám na nějaké dotazy a to až tak, že jsi použil mé údajné "odpovědi", které jsem na fórum napsal dříve než byl postován dotaz na který údajně odpovídám.

Ivo, kdybys četl co zde ostatní píší, a normálně na to odpovídal, tak bych nemusel dělat koláže. Tvoje odpovědi doplním.

V příspěvku z 03 úno 2017, 21:29, v pár dalších a na schůzce k programovému bodu jsem psal:
Tibor.Vansa píše: Jak resit obchazeni dane rozdelenim spolecnosti? Triviální příklad je, že soukromník, který má firmu, která roste a jejíž obrat "hrozí" překročit 200 mega, si určitě založí raději druhou firmu, která část současného obchodu bude provozovat pod jinou právní entitou, aby nemusel nově platit daně.

Ty jsi následně psal 07 úno 2017,11:42 :
Ivo.Vasicek píše: Drtivá většina subjektů na které je daň mířena má investičně kapitálovou strukturu jejíž řízení nedovolí takové operace.

07 úno 2017, 17:30
Ivo.Vasicek píše: Vůbec si nedovedu představit jak by takový T-mobile nebo Ahold dokázali tuhle daň obejít, v tom jim žádné daňové ráje nepomohou.


V postu, kde mne obviňuješ z účelové manipulace, na stejný dotaz píšeš něco trochu jiného:
Tibor.Vansa píše: Daň se bude často obcházet vytvářením účelových firem, zejména kolem té nižší hranice 200 miliónů, a bude vytvářet nepřirozené bariéry v podnikání.

Ivo.Vasicek píše: S tím počítám a vytvoří se tím "neostré" rozhraní. Transakční náklady spojené s takovými operacemi se u větších objemů nevyplatí a má to i technická omezení. K diskusi je ta hranice (200mil) a sazba (ta musí být v této rovině nízká, aby se nevyplatilo ji obcházet a motivační (mají lepší podmínky než ti velcí nad 10miliard).


V příspěvku z 08 úno 2017, 16:51, jsem psal jako protiargument:
Tibor.Vansa píše: Pokud chcete lidem zdražit základní nákupy v tescu, elektřinu a mobilní volání, jste podle mne političtí sebevrazi, alespoň pro tu ekonomicky gramotnější část populace, které dojde, co říkáte.


Ty jsi až poté v příspěvku z 09 úno 2017, 15:26 napsal:
Ivo.Vasicek píše: "Daně samozřejmě nakonec vždy odnese koncový uživatel", tím lze vyargumentovat cokoliv, uvidíme jak s tím bude úspěšný Robejšek (už jsem viděl mnoho bilboardů kde snížení slibuje). V našem navrhovaném případě si však koncový uživatel může vybrat, vůbec nemusí nakupovat u subjektů platících "monopolní daň.

Což jsem si chybně vyložil tak, že si myslíš, že díky tomu k navýšení nedojde. Ale aspoň se konečně v něčem shodneme.

Ivo.Vasicek píše: Nikdy a nikde jsem nepsal, že Robejšek je blbec. Vůbec nechápu k čemu tahle i další manipulace mají sloužit.

Přímo ne, ale lichotivě vůči němu to teda nevyznělo.

Ivo.Vasicek píše: Program, který jsem psal byl schválen více než 90% hlasů CF

S programem tak, jak je napsán, problém nemám, taky bych pro toto znění hlasoval. Mám problém s tím, jak si ho intepretuješ.

Ivo.Vasicek píše: To, že ti vadí, že prezentuji ekonomický program sice chápu, ale to že jej vytvářím a prezentuji bylo zřejmé už když jsi vstupoval do strany.

To jsem samozřejmě věděl, jen jsem nevěděl, že to znamená, že jej připravuješ pouze ty, a celý tvůj ekonomický program se dá shrnout do:

Ivo.Vasicek píše: S Vlastimilem Tlustým jsme dali dohromady koncept financí. Základem bude "státem garantovaný příjem" a "daň z monopolů" (ta bude mít tři sazby daně z obratu na českém trhu - do 26mil/rok-0, do 400mil/rok 1,5%, nad 10miliard Kč/rok 4,5%), žádné progresivní zdanění příjmů jak navrhuje ČSSD, není potřeba ani minimální mzda. Vyrovnaný rozpočet bude samozřejmost.
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant programového bodu
 
Příspěvky: 266
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Dal poděkování: 171 krát
Dostal poděkování: 464 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Tibor.Vansa » 10 úno 2017, 17:40

Petr.Vileta píše:Může mi někdo vysvětlit, proč chcete zvyšovat dědickou daň a daň z nemovitosti? Podle mě už všechno bylo jednou zdaněno, tak proč znovu?


Hlavní cíl je zmenšování majetkové nerovnosti ve společnosti. Běžné rodinné domky a byty bych z daně vynechal, progresivita má cílit na dědění průmyslových impérii. Dědicům tak jako tak zbyde dost, aby nemuseli celý život pracovat, a dá se tím financovat sociální mobilita talentovaných lidí, kteří neměli takové štěstí na rodinný původ.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Tibor.Vansa 4 poděkování od:
Jiri.Janecka, Marek.Necada, Tomas.Martinek, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant programového bodu
 
Příspěvky: 266
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Dal poděkování: 171 krát
Dostal poděkování: 464 krát

Re: Podklad pro přípravu programového bodu daňový systém

Příspěvekod Petr.Vileta » 10 úno 2017, 17:55

Tibor.Vansa píše:
Petr.Vileta píše:Může mi někdo vysvětlit, proč chcete zvyšovat dědickou daň a daň z nemovitosti? Podle mě už všechno bylo jednou zdaněno, tak proč znovu?


Hlavní cíl je zmenšování majetkové nerovnosti ve společnosti. Běžné rodinné domky a byty bych z daně vynechal, progresivita má cílit na dědění průmyslových impérii. Dědicům tak jako tak zbyde dost, aby nemuseli celý život pracovat, a dá se tím financovat sociální mobilita talentovaných lidí, kteří neměli takové štěstí na rodinný původ.

Takže dědická daň bude progresivní? :? Znám jednoho, co před 10 lety zdědil sešlý rodinný domek na okraji Prahy. Tehdy ho pro dědické řízení znalec ocenil na 2 miliony. Ten člověk s tím neudělal téměř nic, jen "zalepil" opadané omítky a vyměnil topení a kotel a dnes to podle cenové mapy má hodnotu asi 10 milionů, protože se to mezitím dostalo z okraje Prahy trochu blíž ke středu (okraj se posunul dál do polí). Takže až to po něm bude někdo dědit, tak bude platit jako mourovatej, ale za co? Že se Praha rozrostla, že jeho rodiče udělali rekonstrukci topení (a vše už bylo zdaněno)? Chápu, že závist vůči někomu, kdo zdědí rodinnou formu s 20 zaměstnanci je velká, ale já nemám rád umělé direktivní "snižování rozdílů". Jak praví jeden bonmot:

Kapitalismus umožňuje nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismus zaručuje rovnoměrné rozdělení bídy.

Věřím tomu, protože jsem si to na vlastní kůži vyzkoušel. A stejně existovali rovnější mezi rovnými. ;)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Lenka.Wagnerova
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 24794
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 21874 krát
Dostal poděkování: 19232 krát

Další

Podobná témata

Zpět na Členské ankety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zdenek.Tros a 0 návštevníků