Veganství v legislativě

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Měli bychom podpořit tuto veganskou iniciativu?

Pro
22
37%
Proti
30
50%
Zdržuji se
8
13%

Celkem hlasujících : 60 - Celkem hlasů : 60

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 20 bře 2017, 18:02

Frantisek.Navrkal píše:Kdysi jsem už provokativně navrhoval (byť ne takhle podnětem k CF, ale v diskuzích tady na fóru i fyzicky s některými členy), že by se mohly omezit dotace na živočišnou výrobu. Vlastně jak to tu píše Adam Zábranský a Michal Ketner.

Obávám se ovšem, že teď jsou prostě priority dost jinde a tohle by fakt nebylo asi mezi širokým elektorátem dobře vnímáno, i když to podáme jako ochranu životního prostředí, zdraví a vlastně i jako efektivnější využití veřejných peněz. Skoro bych to radši tlačil tak nějak nenápadně, jen pokud dostaneme reálnou příležitost to fakt ovlivnit. Jen bychom měli mít nějak předem rozmyšlené, co vlastně konkrétně všechno chceme a kde předem si najít i ty kritická místa, která bychom museli nějakým způsobem ovládnout nebo zlobovat, aby se to hnulo.

Nedával bych to asi pod konkrétní programový bod, protože se to týká úzce jak bodu životní prostředí, tak zemědělství a možná i zdravotnictví. Ideální by asi bylo na tohle vytvořit tým pod RP, pokud bychom to chtěli formalizovat. Zatím bych to řešil jen jako neformální tým lidí (tj. mimo rámec organizačního řádu), kteří mají zájem o věc a bejt spíš fakt zatím nenápadný, dokud to nebudeme mít dostatečně rozmyšlený.

Jo, to je tak nějak to, o co původně šlo, akorát problém je v tom, že jsem nevěděla, jak zformulovat návrh, tak jsem si nechala pomoct splácat tohle, asi je to oc rezolutní, ale nic lepšího jsem nevymyslela. (Koho by napadlo, jak to lépe přeformulovat, sem s tím)
Přesně o to nenápadné tlačení jde, o tom taky je celá ta skupina, jenže problém je, že si tu všichni přečetli "povinná veganská varianta v jídelnách" a nic jiného si z toho nevzali...a přitom v tom ta pointa fakt není.

Vojtech.Pikal píše:2) Podporovat něco tak nejistého a neuchopitelného jako FB skupinu se mi fakt nechce

Tak FB skupina je je jen prostředek, kterým se sdružila ta iniciativa. Nejde o to, abychom propagovali FB skupinu, ale abychom těm lidem naznačili, že jsme tomy, kdo jim pomůže protlačit ty výše zmíněné pomalé změny.

Ok, měla jsem to lépe formulovat jako vytvoření především té pracovní skupiny, která se bude veganstvím a jeho dopady na životní prostředí a další věci zabývat. Bylo by fajn, kdyby alespoň do toho byl někdo ochoten jít.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Hanba svazákům a krtkobijcům. Jo, a taky jakoubkovcům.
Michaela.Skokanova

Dal poděkování: 3877 krát
Dostal poděkování: 1124 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 20 bře 2017, 19:13

Tak, vyjádřila se ti tu banda lidí, tak jim napiš, jestli by chtěli být členy takového pracovního programového týmu.
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 22182 krát
Dostal poděkování: 15562 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 20 bře 2017, 19:34

Vaclav.Vcelica píše:Sám jsem vegetarián tichý (nikoho nepřesvědčuji), ...
Příslušná práva tu jsou a něco podobného nařizovat znovu, novou legislativou, je zbytečné a příliš paternalistické.

Jsem rád, že takový názor zaznívá od vegetariána. ;)

Já osobně vnímám veganství a vegetariánství u většiny "takto postižených" opravdu jako náboženství, nebo pouhou módu. Za mých mladých let jsme všichni nutně museli mít tuzexové jeans a pokud alkohol, tak jedině Fernet. Kdo nepil Fernet, byl divnej. Za rok nebo dva nás to přešlo a pokud alkohol, tak jedině CocaCola s tuzemským rumem. A zase nás to přešlo. Dnes, pokud alkohol, tak každý pije to, co mu skutečně chutná. Jeden pivo, jiný víno, další vodku, rum tuzemský i pravý, někdo třeba pampeliškový likér. Jen ty jeans jsou věčné (nebo v Žitné?) a je jedno, že jsou od Vietnamce a vyrobené v Číně. Takže, pokud někdo z náboženských, nikoliv zdravotních, důvodů nemůže jíst to, co většina ostatní populace, tak ať si to obstará sám. Bez dotací, bez podpory státu.

P.S. buď neumím hledat, nebo se to fakt najít nedá, ale nedokážu najít nějaký přehled o poskytnutých zemědělských dotacích, natož pak rozdělený na živočišnou a rostlinnou produkci. Dokáže to někdo, nebo vegetarián Adam Zábranský podá 106 žádosti na ministerstva zemědělství, místního rozvoje a obchodu? ;)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21816 krát
Dostal poděkování: 19186 krát

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 20 bře 2017, 21:37

Petr.Vileta píše:Já osobně vnímám veganství a vegetariánství u většiny "takto postižených" opravdu jako náboženství, nebo pouhou módu.

1) Glosy presne tohoto typu jsem prosila, aby tu nebyly ;)
2) Chapu, ze hodne lidi eticke hledisko nepresvedci, ale pokud ani zdravotni nebo ekologicke, pak je smysl pro racionalitu zrejme zaslepen predsudky. Radsi si o tom neco zjisti misto paranoiy, ze ti jdou zli vegani ukrast rizek.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michaela.Skokanova 2 poděkování od:
Ireneusz.Pieniazek, Milos.Zmeskal
Michaela.Skokanova

Příspěvekod Petr.Vileta » 20 bře 2017, 22:14

Michaela.Skokanova píše:Radsi si o tom neco zjisti misto paranoiy, ze ti jdou zli vegani ukrast rizek.

Člověk není čistě racionální, to by neexistovalo umění, láska a podobně, člověk se mnohdy rozhoduje čistě pocitově. A já mám právě takový pocit, že mi docela nedávno nějací dobroserové OFFTOPIComlouvám se za vulgarismus, většinou je nepoužívám, ale vhodnější slovo snad neexistuje :) zdražovali cigarety, teď zakázali kouření v hospodách OFFTOPICpřestal jsem kouřit před rokem a něco bez jejich "péče", zakazují mi říkat rumu z brambor rum, kupovat žárovky a křivé okurky. Tvrdí, že za oteplování Země může lidstvo, ale proč se tedy otepluje i Mars a kolik automobilů vyprodukuje stejně fujtajblů, jako jedna erupce Etny? Ne ne, kdepak. Stát nemá být mateřská školka, která bude každému řídit život od narození do smrti. A k tomu by právě vedl tvůj návrh, aby v legislativě bylo něco o vegetariánství/veganství. Ať je tato ideologie :P chráněna pouze obecně, jako jakákoliv jiná menšina.
https://www.vegetarian.cz/ostatni/pocty ... r2003.html

Tedy ještě jednou. Hlavní mojí výhradou je, že někdo někomu bude zase něco přikazovat nebo zakazovat. O veganství samotné vůbec nejde. Jde o svobodu jedince rozhodnout se sám, třeba i blbě.
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21816 krát
Dostal poděkování: 19186 krát

Příspěvekod Martin.Kucera » 20 bře 2017, 23:14

Michaela.Skokanova píše:Chapu, ze hodne lidi eticke hledisko nepresvedci, ale pokud ani zdravotni nebo ekologicke, pak je smysl pro racionalitu zrejme zaslepen predsudky.

Etické hledisko (myslíš "zvíře je kámoš, ne žrádlo", nebo nějaký jiný aspekt?) je hodně subjektivní záležitost.
Pokud na to půjdeš přes negativní externality (tedy ekologické hledisko) a přes osvětu (zdravotní hledisko - ovšem názory na to, jestli je potravina zdravá či nikoli, mohou v průběhu let značně kolísat, typický příklad jsou třeba mléko a vejce; a třeba i ekonomické hledisko - když předvedeš, že bez masa lze vařit srovnatelně chutně a přitom levněji a snadněji), máš moji podporu.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Martin.Kucera 2 poděkování od:
Michaela.Skokanova, Vojtech.Pikal
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru

Dal poděkování: 2300 krát
Dostal poděkování: 15688 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 21 bře 2017, 00:32

Michal.Ketner píše:Kazdopadne zivocisny prumsysl je statem dotovan znacne vice imho.

No, tak treba chov prasat - a to je nejvice u nas pouzivane maso - do posledniho roku nebyl dotovany vybec. Ted mozna neco maji. Hlavne na zlepseni wellfare. V chovu ovci dostavam dotaci jen na chovneho berana. U skotu kdyz se nemylim, se dotuje jen ten mlecny. Tak nevim ceho je vice... U rostlinne vyroby se dotuje predevsim plocha. A nektere plodiny obzvlast. Treba takova repka bez dotaci vubec nema sanci.
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Vojtech.Pikal
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 323 krát
Dostal poděkování: 465 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 21 bře 2017, 00:37

veganstvi, krestanstvi a dokonce i scientologie povolene jsou. krmiva pro vegany na trhu a ve volne prirode je dostatek. co bychom meli resit navic?
myslim si ze muslimove maji rozhodne vice problemu s uplatnenim vlastniho kultu nez vegani, ale to take neni duvod dodatecnich legislativnich zasahu.
two beers or not two beers?
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 323 krát
Dostal poděkování: 465 krát

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 21 bře 2017, 03:15

Martin.Kucera píše:Etické hledisko (myslíš "zvíře je kámoš, ne žrádlo", nebo nějaký jiný aspekt?) je hodně subjektivní záležitost.

No, spis "zvirata a jejich zivot a proto nemame pravo je vyuzivat ani jim ho brat", ale da se to formulovat i takhle ;)
Martin.Kucera píše:Pokud na to půjdeš přes negativní externality (tedy ekologické hledisko) a přes osvětu (zdravotní hledisko - ovšem názory na to, jestli je potravina zdravá či nikoli, mohou v průběhu let značně kolísat, typický příklad jsou třeba mléko a vejce; a třeba i ekonomické hledisko - když předvedeš, že bez masa lze vařit srovnatelně chutně a přitom levněji a snadněji), máš moji podporu.

Prave proto, ze soucit je subjektivní, chceme ja i odkazovaná iniciativa cílit především přes to ekologické hledisko, které subjektivní není ani trošku a troufám si tvrdit, že ho ani v budoucnu výzkumy nevyvrátí. K tomu doporučuji shlédnout třeba film Cowspiracy, odkazy zde, zde, zde, zde, zde, zde, zde... No zdroju je hodne :) Imho prave tohle hledisko zapusobi na nejvetsi cast dosavadnich odpurcu ci lidi, co jsou zatim neutralni, protoze je to vec, ktera se nas dotyka vsech, at chceme nebo ne.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michaela.Skokanova poděkování od:
Ireneusz.Pieniazek
Michaela.Skokanova

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 21 bře 2017, 03:22

Petr.Vileta píše:
Tedy ještě jednou. Hlavní mojí výhradou je, že někdo někomu bude zase něco přikazovat nebo zakazovat. O veganství samotné vůbec nejde. Jde o svobodu jedince rozhodnout se sám, třeba i blbě.

Tedy ještě jednou. Nikdo tu nechce nic přikazovat jedinci. Stát není jedinec. Ju? :)

Michaela.Skokanova

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na [Archív] Uzamčené členské podněty