Veganství v legislativě

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Měli bychom podpořit tuto veganskou iniciativu?

Pro
22
37%
Proti
30
50%
Zdržuji se
8
13%
 
Celkem hlasujících : 60 - Celkem hlasů : 60

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Ales.Jakl » 21 bře 2017, 20:50

Ahoj,

stanovisko garanta: jíst rostlinou stravu je zdravější a energeticky výhodnější, běžně dostupné maso v krabicích se produkuje v "koncentračních" chovech nehumánním způsobem. Na druhou stranu, kdo těžce fyzicky pracuje nebo má prostě na maso chuť, ať si ho dá. Některé typy zemědělských pozemků se nedají lépe využít než pastvou a extenzivní chov zvířat je celkem v pohodě.

Státní politiku bych viděl tak, že se ve školách a jiných státem financovaných organizacích (jídelnách) bude používat organická produkce z místních zdrojů (tak jako v Dánsku) a děti by mohli mít ve škole zdarma příděly čerstvé zeleniny a šťávy. V jídelně by měl být na výběr jedno jídlo s masem, jedno vegetariánské a jedno sladké.....namísto klasického UHO.

PS: Shodou okolností se mému otci, coby řediteli gymnázia podařilo postavit školní jídelnu, která slouží dodnes pro gympl i základní školu. Vím, že se bránil zuby nechty instalaci školních automatů na sladkosti a koly, ale neubránil....tlak byl obrovský. A hodně těžce nesl, když děti místo normálních obědů tláskali sušenky, kafe a limonády.....
Garant programového bodu Zemědělství

Piráti jejího veličenstva

Komm gut Heim!

Organizovaná lidskost v čase tekutého šílenství

Za tento příspěvek dostal jeho autor Ales.Jakl 5 poděkování od:
Dominika.Michailidu, Frantisek.Navrkal, Michaela.Skokanova, Robert.Magni, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Garant programového bodu
 
Příspěvky: 929
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 1458 krát
Dostal poděkování: 1620 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Vojtech.Voparil » 21 bře 2017, 21:04

Ales.Jakl píše:... jedno vegetariánské ...

Ta iniciativa má ale v názvu přímo mnohem striktnější veganství. Vegetariánské jídlo se v nabídce jídelen již dá často najít.
Vpřed Piráte, vpřed, zkus neminout střed.
Plachty musíš plně napnout, kormidlo si silně chňapnout.
Sněmovna je velmi blízko, odpor k tobě hodně nízko.
Ještě trochu vydej snahy a překročíš chtěné prahy. - Mission complete!

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vojtech.Voparil poděkování od:
Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Vojtech.Voparil
Člen KS Středočeský kraj
 
Příspěvky: 287
Registrován: 06 led 2010, 03:08
Bydliště: Beroun
Dal poděkování: 204 krát
Dostal poděkování: 384 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Ales.Jakl » 21 bře 2017, 21:26

Tak, jak je veganství definováno na wikipedii mi připadá trochu za hranou racionality a je to spíš náboženské přesvědčení, že zvířata jsou taky lidi a smrt je absolutní zlo (rostliny přece taky vnímají čas, okolí, poškození a smrt).........

Ale pokud by měly děti k dispozici denně čerstvou zeleninu + 1 vege jídlo a 1 sladké, mohlo by to uspokojit i vegany. Těch striktních diet samozřejmě existuje celá řada a není reálné je všechny uspokojit......
Garant programového bodu Zemědělství

Piráti jejího veličenstva

Komm gut Heim!

Organizovaná lidskost v čase tekutého šílenství

Za tento příspěvek dostal jeho autor Ales.Jakl 2 poděkování od:
Robert.Magni, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Garant programového bodu
 
Příspěvky: 929
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 1458 krát
Dostal poděkování: 1620 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Frantisek.Navrkal » 21 bře 2017, 22:47

Jsem rád za přispění od garanta zemědělství, ale polemizoval bych o tom, jestli by měla být k dispozici v příslušných zařízeních veganská, nebo jen vegetariánská jídla. Sám jsem vegetarián a občas ještě tláksám nějaké mléčné výrobky (ale kromě snad mlíka do kafe se vyhýbám laktóze, protože laktóza fakt neni dobrá), ale stejně bych se spíš stavěl na stranu, že když už, tak zavést povinně veganská jídla, protože se tím vyhoví i veganům, navíc se tím eliminuje z jídla automaticky dalších několik poměrně častých alergenů.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Navrkal 3 poděkování od:
Michaela.Skokanova, Milos.Zmeskal, nikola_h
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
 
Příspěvky: 3929
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Dal poděkování: 8674 krát
Dostal poděkování: 4804 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Adam.Zabransky » 21 bře 2017, 23:07

OFFTOPICNěkterým dnes přijde, že nezabíjet a nezneužívat zvířata pro svou potřebu je za hranou racionality, jiným zase před nějakou dobou přišlo, že za hranou racionality je přiznání svobody černochům nebo volebního práva ženám. Ale to tu asi řešit nemusíme. Na vegany si zvykněte, protože podle vývoje za poslední dobu to vypadá, že velká část z nás bude umírat ve společnosti, která je z většiny veganská. :)
Předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu, 1. místopředseda pražské pirátské buňky a student práv na Karlovce; vegan a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Za tento příspěvek dostal jeho autor Adam.Zabransky 5 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Lukas.Blazej, Michaela.Skokanova, Michal.Ketner, Milos.Zmeskal
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajské předsednictvo
 
Příspěvky: 1877
Registrován: 06 led 2012, 23:10
Bydliště: Praha 16 - Radotín
Dal poděkování: 1841 krát
Dostal poděkování: 3074 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Michael.xChaos.Polak » 21 bře 2017, 23:12

Já bych to spíš viděl tak, že by se mělo definovat, že úlohou státu není nějak definovat nějaké stravovací návyky jako "normální" a jiné předem jako menšinové či sektářské.

Já třeba vegetarián/vegan vůbec nejsem, ale masa často jím víc než bych sám chtěl i kvůli nedostatku příležitostí najíst se pořádně jinak. Tyto příležitosti nejde nějak nadekretovat... ale současně, jako u spousty jiných oblastí lidské činnosti, od fosilních paliv přes windows a automobilovou dopravu po alkohol, existuje obrovské množství různých formálních i neformálních norem, které společnost tlačí určitým směrem, určité vzorce chování preferují jako normální a směřují do jejich podpory obrovské množství veřejných prostředků.

Problém je, že přesměrovat veřejné prostředky z těch mainstramových aktivit na podporu menšin je takový "zelený" přístup, a v praxi je veřejností neoblíbený a hlavně se neosvědčil (spíš se díky němu menšiny ještě víc zakopaly ve vyhraněných pozicích vůči menšinám).

Asi přesahuju rámec tohoto tématu, ale demokracie není jen o tom dostat někoho do parlamentu, o tvorbě zákonů a vyhlášek a o "vládnutí". ve světě existuje spousta soft-nástrojů, např. daňové asignace. Někdy to vypadá, že jedinou otázkou, která se týká daní, je to, kdo je bude platit nižší, případně žádné, nebo kdo je bude platit vyšší - ale existuje i možnost, že daňový poplatník může část svých daní nasměrovat do určitých odvětví a ne do jiných... a tady by si samozřejmě pacifisti měli mít možnost vymínit, že jejich část daní nepůjde na zbrojení, vegani, že nebudou platit dotace na živočišnou výrobu, cyklisti, že nebudou přispívat na dálnice, apod. Je to obecnější princip, který patří spíš do programového bodu "finance", ale je to skutečně možná téma, které by mohlo Piráty napříč názory sjednotit: lovíme totiž hlasy voličů vymezujících se proti (různým částem) systému, kteří často váhají, jestli k volbám vůbec jít, apod. Řada těchto voličů má problém s určitou dílčí agendou státu, a obecně princip, že stát je to, že se peníze dají na jednu velkou hromady a o té se pak centrálně rozhoduje, je vlastně hrozně archaická a jednou z výhod informačních technologií je i to, že je možné zpracovat spoustu dílčích individuální preferencí,a celé to může dávat větší smysl: fakticky se nic nezmění, ale lidi mohou dostat pocit, že zrovna jejich peníze nešly na nějakou agendu, se kterou nesouhlasí.

Poci lidí, že nejsou nuceni přispívat na ty výdaje státu, se kterými jednotlivci nesouhlasí, by byl celkově zajímavější, než jít cestou nějakých zákonných regulací a nařízení. A je to blízké našim tezím o přímé demokracii...
604 282398 | Jabber: x@j.cz | https://twitter.com/MxChaosP | https://www.pirati.cz/lide/michael_polak | https://twitter.com/PiratiBrevnov
člen MS Praha 6 | BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michael.xChaos.Polak 7 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Michal.Ketner, nikola_h, Petr.Vileta, Robert.Magni, Vit.Jurasek, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Michael.xChaos.Polak
Kontrolní komise
 
Příspěvky: 3137
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2096 krát
Dostal poděkování: 5181 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Petr.Vileta » 22 bře 2017, 00:03

Adam.Zabransky píše:P.S. Vileta neargumentuje, Vileta jen plácá, jako obvykle. ;) Doporučuji ignorovat.

Vileta plácá, protože přesvědčovat Svědka Jehovova, že bůh neexistuje je předem ztracené. :) Mě vadí dirigismus a podpora jakékoliv marginální menšiny na úkor většiny. Nevím, jestli to správně vysvětluji ... já nechci jakékoliv menšiny "zašlapat do země", ať si to či ono dělají nebo myslí, ale Přírodo!!!, ať tím nijak výrazně neomezují většinu.

Dám příklad zcela absurdní, abych nikoho nepopudil.

Pokud bude existovat menšina "majitelů vytuněných sportovních automobilů" a bude se dožadovat finanční podpory svých "závodů", nebo dokonce legalizaci takových "závodů" v běžném provozu, tak to považuji za naprosto nepřípustné. Ať si závodí za své (jsou menšina), ať nezávodí v běžném provozu (protože silniční zákon ... a jsou menšina).

Je to jasné, nebo ... jsme fakt zastánci kdejakých menšin, procentně se blížících nule? Co třeba sprejeři? Nezačneme podporovat sprejery? To nevadí, že ničí cizí majetek a jejich výtvory, až na výjimky, nikdo nepovažuje za umění. Jsou menšina a určitě chtějí mít svá práva legislativně zakotvena. :P
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta 3 poděkování od:
Andrej.Ramaseuski, Robert.Magni, Vit.Jurasek
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 24794
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 21874 krát
Dostal poděkování: 19232 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 22 bře 2017, 00:14

No, dobre. V tom pripade, kdybychom dozrali do potreby statu regulovat stravovani, tak musime byt objektivni, dusledni a vzdrzet se jakekoliv diskriminace. V pripade zavedeni povinnosti pro stravovaci zarizeni vyrabet veganska jidla, musime zajistit take halal stravovani, a nejlepe k tomu i koser. No, vlastne muslim muze jist koser jidlo stejne jako vegetarian veganske. Tak aby to bylo bez zbytecnych komplikaci - zredukujeme to aspon na vegan a koser. To ze kazda skola nema sveho rabina ktery by to mohl zkontrolovat - nevadi. Nutricniho poradce prece take nema.

p.s. nebo si nekoho napadne tvrdit ze zid a muslim jsou horsi nez vegan a vegetarian?
p.p.s. v pripade ze jine cirkve maji nejake dalsi specialni pozadavky - take nemeli by byt opomenutem ze jo?
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
 
Příspěvky: 497
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 341 krát
Dostal poděkování: 477 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Petr.Vileta » 22 bře 2017, 01:49

Andrej.Ramaseuski píše:p.s. nebo si nekoho napadne tvrdit ze zid a muslim jsou horsi nez vegan a vegetarian?
p.p.s. v pripade ze jine cirkve maji nejake dalsi specialni pozadavky - take nemeli by byt opomenutem ze jo?

Založím církev pojídačů vepřového :D 300 podpisů seženu do týdne a nějakou "Svatou knihu" splácám kombinací Bible, Talmudu, Koránu a jedné vlastní věty také během pár hodin.
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Vit.Jurasek
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 24794
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 21874 krát
Dostal poděkování: 19232 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 22 bře 2017, 09:27

Petr.Vileta píše:Založím církev pojídačů vepřového :D 300 podpisů seženu do týdne a nějakou "Svatou knihu" splácám kombinací Bible, Talmudu, Koránu a jedné vlastní věty také během pár hodin.

OFFTOPICDo te cirkve bych sel. Do frakce halal veproveho. Nosit na hlave cednik, doufam, nebude zakazano?
mj SVĚDKOVÉ KEDLUBNOVI by take mohli narokovat na vlastni dietu
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
 
Příspěvky: 497
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 341 krát
Dostal poděkování: 477 krát

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na [Archív] Uzamčené členské podněty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků