Budoucnost EU - Bílá kniha komise

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Vaše preferovananý scénář budoucnosti EU?

Pokračovat v dosavadní praxi
1
3%
Pouze jednotný trh
3
8%
Státy, které chtějí, dělají více
4
11%
Dělat méně, zato efektivněji
13
35%
Dělat mnohem více společně
15
41%
Czexit
1
3%

Celkem hlasujících : 37 - Celkem hlasů : 37

Re: Budoucnost EU - Bílá kniha komise

Příspěvekod Mikulas.Peksa » 22 bře 2017, 13:02

Andrej.Ramaseuski píše:nejak tady nevidim docela dulezity a celkem realny sesty scenar - no future

Resime v zasade strategii, co chceme aktivne delat. Ke scenareum, ktere nastanou nezavisle na nasem rozhodnuti a nemuzeme je ovlivnit (pad asteroidu, 3. svetova valka, Zombie apokalypsa) nema cenu zaujimat stanovisko :) Resp. "shorime"/"shorime"/"poprejeme zombikum dobrou chut" jsou veci, ktere proste udelame a nemusime to nikomu rikat.

Pokud si myslis, ze to nema budoucnost, zamysli se - chces uplne odejit, nebo to chces zkouset opravovat? Na oboji tam moznosti jsou a je legitimni hlasovat pro variantu odchodu.

Andrej.Ramaseuski píše:
Adam.Zabransky píše:Hmm, já jsem pro méně EU v některých oblastech (genderová rovnost, dotace do podnikání, rozvoje venkova atd.) a více EU v jiných oblastech (společná zahraniční, bezpečnostní a migrační politika atd.), zároveň jsem pro, aby státy, které se chtějí v různých oblastech integrovat více než ostatní, měly tu možnost, ale netlačily do toho ostatní státy.

myslim si ze by stacil volny obchod a otevrene hranice. a hlavne zadna spolecna politika a legislativa. ten pokus s odzbrojovanim byl pro me posledni kapkou na hranici euroskepticizmu. co se tyce integrace - jo, integrace nemecka a francie nebo buhlarska a rumunska by mi vubec, ale vubec nevadil :)

Uplne cajk, akorat je dobry si uvedomit, ze nikdo Ti nedovoli "volne obchodovat", pokud nedodrzujes pravidla, ktera plati na jeho pisecku (je asi divny, aby Cesky vyrobce musel dodrzovat nejakou Babisokokotinu a ze Slovenska tu s ni "volne obchodoval" nekdo, kdo nemusi). U volneho pohybu osob to funguje podobne. Takze volny pohyb cehokoli zpravidla skonci zavrenyma hranicema, pokud ta spolecna pravidla nejsou (pac se nekdo nastve).

Je dobry si uvedomit, ze 2 zakladni zpusoby, jak tohle zaridit jsou - mezinarodni smlouvy o volnem obchodu (typu TTIP) a spolecna legislativa (typu EU).
Švejku, až zavěsíte telefon...klap!

PGP: https://pgp.mit.edu/pks/lookup?op=get&search=0x6E5F6E7326D4BF7E

When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Za tento příspěvek dostal jeho autor Mikulas.Peksa 4 poděkování od:
Frantisek.Kopriva, Frantisek.Navrkal, Janka.Michailidu, Marek.Necada
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 7605 krát
Dostal poděkování: 9003 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 22 bře 2017, 13:16

Mikulas.Peksa píše:
Andrej.Ramaseuski píše:myslim si ze by stacil volny obchod a otevrene hranice. a hlavne zadna spolecna politika a legislativa. ten pokus s odzbrojovanim byl pro me posledni kapkou na hranici euroskepticizmu. co se tyce integrace - jo, integrace nemecka a francie nebo buhlarska a rumunska by mi vubec, ale vubec nevadil :)

Uplne cajk, akorat je dobry si uvedomit, ze nikdo Ti nedovoli "volne obchodovat", pokud nedodrzujes pravidla, ktera plati na jeho pisecku (je asi divny, aby Cesky vyrobce musel dodrzovat nejakou Babisokokotinu a ze Slovenska tu s ni "volne obchodoval" nekdo, kdo nemusi). U volneho pohybu osob to funguje podobne. Takze volny pohyb cehokoli zpravidla skonci zavrenyma hranicema, pokud ta spolecna pravidla nejsou (pac se nekdo nastve).

Je dobry si uvedomit, ze 2 zakladni zpusoby, jak tohle zaridit jsou - mezinarodni smlouvy o volnem obchodu (typu TTIP) a spolecna legislativa (typu EU).

Volnym obchodem neni myslena ignorace lokalnich prvadel - proc ne (kdyz nemecko zakazuje krive okurky, tak o tom vim, a prodam je do francie), ale hlavne obchod bez cla a kvot. A toho se da dosahnout bez spolecne zahranicni politiky a nadnarodni legislativy. A nejak tak to bylo nekde na zacatku unie. Co se tyce TTIP - sice nejsem z nej ani trochu nadseny, ale aspon nevytvari stat nad staty. Na podobne bazi by mohl fungovat volny obchod v budouci EU.
two beers or not two beers?
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 323 krát
Dostal poděkování: 465 krát

Příspěvekod Mikulas.Peksa » 22 bře 2017, 13:25

Andrej.Ramaseuski píše:...Co se tyce TTIP - sice nejsem z nej ani trochu nadseny, ale aspon nevytvari stat nad staty....

To právě bohužel není pravda. TTIP aspiruje i na likvidaci různých "netarifních překážek" - tedy právě těch rozdílů v legislativě mezi jednotlivými státy. Při tom nutně zavádí nová pravidla, nebo v horším případě rovnou orgány na jejich zavádení nebo dokonce vynucování. De facto je to stát nad státy. Ale není ani dobře definovaný a není demokraticky kontrolovaný.

Ano, říká se o tomu "smlouva o volném obchodu", ale je to krycí název pro smlouvu o změně legislativy (resp. odevzdání legislativní moci).
Švejku, až zavěsíte telefon...klap!

PGP: https://pgp.mit.edu/pks/lookup?op=get&search=0x6E5F6E7326D4BF7E

When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Za tento příspěvek dostal jeho autor Mikulas.Peksa 2 poděkování od:
Marek.Necada, Vojtech.Pikal
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 7605 krát
Dostal poděkování: 9003 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 22 bře 2017, 13:44

Mikulas.Peksa píše:
Andrej.Ramaseuski píše:...Co se tyce TTIP - sice nejsem z nej ani trochu nadseny, ale aspon nevytvari stat nad staty....

To právě bohužel není pravda. TTIP aspiruje i na likvidaci různých "netarifních překážek" - tedy právě těch rozdílů v legislativě mezi jednotlivými státy. Při tom nutně zavádí nová pravidla, nebo v horším případě rovnou orgány na jejich zavádení nebo dokonce vynucování. De facto je to stát nad státy. Ale není ani dobře definovaný a není demokraticky kontrolovaný.

Ano, říká se o tomu "smlouva o volném obchodu", ale je to krycí název pro smlouvu o změně legislativy (resp. odevzdání legislativní moci).

No, moc jem neveril tomu ze je to lepsi varianta :)

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Mikulas.Peksa
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Příspěvekod Frantisek.Kopriva » 22 bře 2017, 14:55

Když si proberu jednotlivé možnosti:
Pouze jednotný trh - To je sice fajn fičůra, ale považuju to za dílčí krok, nikoliv cíl. Coby hodnotově založeného člověka mě to samo o sobě příliš neuspokojuje.
Státy, které chtějí, dělají více - Podle mě by dvojkolejnost a nejrůznější výjimky nadělaly více bordelu než užitku. Už teď je to s nečlenskými zeměmi legislativní utrpení.
Dělat méně, zato efektivněji - Tohle se IMHO děje teď a není to efektivní. V podstatě stejné jako první možnost. I pokud by se všichni shodli, co má být tím málem, povedete to ke stagnaci.
Dělat mnohem více společně - Tady je na místě se zamyslet, co mi vlastně na EU vadí. Ne, není to ta idea a jednotlivé cíle, štvou mě dílčí selhání a kurz, který současné konzervativní struktury nastavily.
Czexit - Podle mě nezodpovědný krok, který stejně nic nevyřeší.

Takže když si to shrnu, jediné východisko vidím v hlubší integraci a intenzivnější spolupráci. Paradoxně právě to podle mě pomůže řešit některé současné problémy, kvůli kterým chtějí lidé z EU vystupovat (neschopnost chránit vnější hranice, rozkrádané dotace, pasivita českých politiků v Bruselu). Nenapadá mě ani jedna věc, kterou bych nechtěl společnou, snad kromě nejrůznějších "výchovných" kvót, jak píše Adam.

Schengen, jednotný trh a celní unie, standardy, společná daňová, měnová, sociální a zahraniční politika, armáda, věda a výzkum... silná, sebevědomá a liberální světová velmoc - podle mě se vyplatí za tyle myšlenky bojovat a neházet ještě flintu do žita. Samozřejmě ruku v ruce s tímhle stanoviskem jde kritika současných konzervativních struktur a tlak na změnu kurzu (demokratizace, liberalizace a větší zapojení ČR do procesů).
Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 4185 krát
Dostal poděkování: 2396 krát

Příspěvekod Vit.Jurasek » 22 bře 2017, 18:15

Adam.Zabransky píše:Hmm, já jsem pro méně EU v některých oblastech (genderová rovnost, dotace do podnikání, rozvoje venkova atd.) a více EU v jiných oblastech (společná zahraniční, bezpečnostní a migrační politika atd.), zároveň jsem pro, aby státy, které se chtějí v různých oblastech integrovat více než ostatní, měly tu možnost, ale netlačily do toho ostatní státy.

Na tohle úplně nedokážu odpovědět, protože to vidím podobně jako Adam - v některých oblastech minimalizovat vliv, v jiných silněji a víc spolu.
V anketě dávám "míň, ale pořádně". Rád bych dal "všeho víc společně", ale myslím si, že EU by do některých oblastí, do kterých se montuje, neměla kecat vůbec.
proud ProtonMail user: vit@jurasek.email
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj

Dal poděkování: 2142 krát
Dostal poděkování: 498 krát

Příspěvekod Adam.Skorepa » 22 bře 2017, 18:29

Hlasoval jsem pro "Dělat mnohem více společně". Dobře fungující rámec EU je nezbytný pro mírový rozvoj na kontinentě.
Author Sensei Tyrant Pervert

Za tento příspěvek dostal jeho autor Adam.Skorepa poděkování od:
Ondrej.Profant
Adam.Skorepa
Asistent senátora

Dal poděkování: 1079 krát
Dostal poděkování: 8881 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 22 bře 2017, 19:26

Rád bych podpořil svým vysoupením možnost "Dělat méně, za to efektivněji"

Chtěl bych podotknout, co v tomto případě by mělo znamenat to "méně" - jde o to ořezat věci, které EU dělat nemá, nebo nefungují a soustředit se pořádně na ty, co by dělat měla.
To může být jednotný trh (včetně trhu digitálního a copyrightu), společná zahraniční politika a či společná armáda.
A nedělat věci, které nefungují - společná kulturní politika(evropské město kultury, evropské město sportu, dotace na rozhledny).

Nevím, jestli dělat ještě více než teď společně povede k větší spokojenosti a soudržnosti členů, mám podezření že spíše nikoliv.
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vojtech.Pikal poděkování od:
Vit.Jurasek
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 22182 krát
Dostal poděkování: 15562 krát

Příspěvekod Dana.Balcarova » 22 bře 2017, 21:36

Sice náš štve byrokracie evropských úředníků, na druhou stranu např. v případě čerpání EU dotací jsou kontrolní mechanismy potřebné. Umíte si představit jak by to u nás vypadalo bez nich?
Naposledy upravil Dana.Balcarova dne 22 bře 2017, 22:43, celkově upraveno 1

Za tento příspěvek dostal jeho autor Dana.Balcarova poděkování od:
Martin.Duska
Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 361 krát
Dostal poděkování: 283 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 22 bře 2017, 22:40

Dana.Balcarova píše:Sice náš štve byrokracie evropských úředníků, na druhou stranu např. v případě čerpání EU dotací jsou kontrolní mechanismy potřebné. Umíte si představit jak by to nás vypadalo bez nich?

byrokracie nas muze stvat, ale da se z tim naucit zit.
nadrazenost smernic eurokomisaru nad narodni legislativou - tady je opravdovy problem kteremu se musime nejak branit.
odkazuji na kauzu s pokusem odbzbrojovani.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Dana.Balcarova
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na Členské ankety