Obrana - koncept bodu

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.

Moderátor: Garanti

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Re: Obrana - koncept bodu

Příspěvekod Mikulas.Peksa » 23 bře 2017, 13:20

Mikulas.Ferjencik píše:Já také nesouhlasím se zvyšováním výdajů na zbrojení a na nějaká 2 % hdp nehraju. Pokud jsme se k tomu smluvně zavázali, je potřeba tu smlouvu změnit.

No, me to prijde taky divny.

Davalo by mi smysl, kdybychom si rekli "chceme davat tolik, jako XXX" (nebo o pulku vic / min, za XXX dopln Rusko, Slovensko nebo treba Kambodzu).
Davalo by mi smysl, kdybychom si rekli "chceme mit 20 divizi / 5 brigad / 2 roty a k tomu 4 bojeshopne letadlove lode".
Davalo by mi smysl, kdybychom si rekli "chceme byt pokryti pro kybernetickemu utoku / kobercovemu jadernemu bombardovani / utoku 200 000 divochu s ostepy a foukackami".

Ale pokud neni receno, co a proc je cilovy stav, jaksi me to neuspokojuje. Pokud je cilovy stav, abychom prohnali rozpoctem ministerstva obrany 90 miliard misto 50, tak to ve me spis vyvolava otazky typu "to jako nekdo potrebuje vypisovat dalsi vyberka, aby se prizivil, nebo proc"? 40 miliard je sakra hodne, napr. takova Akademie ved dostava neco pres 4. Nechceme misto toho saskovani radsi navysit rozpocet na vyzkum?

K cemu to realne potrebujeme? Aby byl spokojeny Trump a nevykrikoval, ze Evropa dava na svou obranu malo? To bude delat stejne, pro nej je i Ceska Republika predmestim Petrohradu, kdyz na to prijde. Na nej fakt rozfofrovani dalsich 40 miliard dojem neudela.

Nevim, nejsem proti investicim do obrany, ale to radsi na tech penezich sedme, nez je jen tak vyhazet. Jo a pokud se nahodou EU shodne, ze chce vytvorit spolecnou pobrezni/pohranicni straz, tak je nasypme do toho.
Švejku, až zavěsíte telefon...klap!

PGP: https://pgp.mit.edu/pks/lookup?op=get&search=0x6E5F6E7326D4BF7E

When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Za tento příspěvek dostal jeho autor Mikulas.Peksa poděkování od:
Dana.Balcarova
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 7610 krát
Dostal poděkování: 9009 krát

Příspěvekod Dana.Balcarova » 24 bře 2017, 01:07

Ja su taky pacifistka, ale vnímám současnou situaci, reálný hrozby. Je nezodpovědný nemít adekvátní obranej system, silnej a akceschopnej.
Naivita je trestuhodná ..... Ne nechci nikoho trestat.
Peace & love
Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 371 krát
Dostal poděkování: 287 krát

Příspěvekod Pavel.Nazarsky » 24 bře 2017, 02:49

"Jakýsi muž věnoval veškeré své jmění na to, aby se vycvičil v zabíjení draků. Když si za tři léta tuto dovednost osvojil, nenašel příležitost, aby ji využil" (ČUANG-C´ před 2300 lety). Celé to třeštění kolem nějakého nepřítele je stejné dnes jako tehdy. Vyvolávat strach a přesvědčovat lidi o reálnosti nebezpečí je osvědčenou fintou, jak obhájit nejen existenci armády, ale v podstatě i státní diktatury jako takové. Kdo to může pochopit, pochop.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Pavel.Nazarsky 4 poděkování od:
Ales.Jakl, Andrej.Ramaseuski, Ivo.Vasicek, Mikulas.Ferjencik
Pavel.Nazarsky
Člen KS Praha

Dal poděkování: 132 krát
Dostal poděkování: 110 krát

Příspěvekod Janka.Michailidu » 24 bře 2017, 11:04

bohužel nebo bohudík jsou peníze na zbrojení jsou jedny z nejlépe investovaných peněz. Především pokud jsou investovány do vývoje nových vojenských technologií. Výčet klíčových technologií v civilních sektorech jejichž původ je vojenský je obrovský.

moje troška do mlýna k tomu výzkumu..
padl tady argument, že existuje nespočetně věcí v civilním životě, které mají původ v armádním výzkumu.. mně osobně tohle příjde jako dost morbidní workaround.. to nemůžeme prostě víc financovat rovnou vědu a výzkum? budeme fakt radši financovat výzkum metod, jak se efektivněji zabít (teda obránit.. pardon) a budeme vděčně čekat na collateral (sekundární) benefity?

[není to komplexní vyjádření k obraně jako takové.. jen mi prostě nesedl jeden z prezentovaných argumentů]
≖‿≖ 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6 ≖‿≖

Za tento příspěvek dostal jeho autor Janka.Michailidu 5 poděkování od:
Dominika.Michailidu, Ivo.Vasicek, Mikulas.Ferjencik, Mikulas.Peksa, Pavel.Nazarsky
Janka.Michailidu

Dal poděkování: 2192 krát
Dostal poděkování: 4138 krát

Příspěvekod Giuseppe.Maiello » 25 bře 2017, 00:09

Janka.Michailidu píše:
bohužel nebo bohudík jsou peníze na zbrojení jsou jedny z nejlépe investovaných peněz. Především pokud jsou investovány do vývoje nových vojenských technologií. Výčet klíčových technologií v civilních sektorech jejichž původ je vojenský je obrovský.

padl tady argument, že existuje nespočetně věcí v civilním životě, které mají původ v armádním výzkumu.. mně osobně tohle příjde jako dost morbidní workaround.. to nemůžeme prostě víc financovat rovnou vědu a výzkum? budeme fakt radši financovat výzkum metod, jak se efektivněji zabít (teda obránit.. pardon) a budeme vděčně čekat na collateral (sekundární) benefity?

[není to komplexní vyjádření k obraně jako takové.. jen mi prostě nesedl jeden z prezentovaných argumentů]

Ahoj Janko, financovat civilní výzkumů nedá ani zlomek ekonomických benefitů, jako investice do vysokých technologii.
Ty se vyvíjí pouze ve dvou sektorech:
- Jeden dost nebezpeční, ale politické velmi podporování (mnoho pirátů také podporují, včetně "pacifisté", a la Balcarová), t.j. zbraně
- Druhý skutečné mírumiluvní, ale politický ještě nedoceněn, t.j. meziplanetární výzkumy.

Oba přinesou obrovské ekonomické bohatství. Druhý ale je považován jako věc pro magory (není to tak, ale zatím to nevysvětlíš).

Chápu také, že ekonomika není to vše. I já sám jsem spíš anti-růstu. Problém, je to že míříme na Parlament. Domluvili jsme se, že akceptujeme kompromisy. Není to šťastná věc. Ale můj úkol je pravě hledat kompromisy sem, a aby byly akceptovatelní pro voliče.
A proto jsem navrhl modernizace armády, a ne její likvidace...
Giuseppe

P.S.
Aby se Dana se necitíla dotčena, dovolim si je citovat:
Dana.Balcarova píše:Ja su taky pacifistka, ale vnímám současnou situaci, reálný hrozby. Je nezodpovědný nemít adekvátní obranej system, silnej a akceschopnej
Giuseppe.Maiello
Garant programového bodu

Dal poděkování: 647 krát
Dostal poděkování: 333 krát

Příspěvekod TomasMikus » 25 bře 2017, 01:01

Mikulas.Ferjencik píše:Já také nesouhlasím se zvyšováním výdajů na zbrojení a na nějaká 2 % hdp nehraju. Pokud jsme se k tomu smluvně zavázali, je potřeba tu smlouvu změnit.

V pořádku pokud změnit tak změnit pokud je to většinová vůle pirátů alejak říkáte změnit smlouvu nikoliv ji vypovědět a to lze jedině tak, že piráti vyhrají volby a pak zcela férově přesvědčí naše spojence včetně USA že to změní všichni jednotně a nebo, že pro naše krásný voči oni budou ochotně cálovat a krvácet, abychom my tady mohli v klidu žvanit u pivka. Do té doby bychom měli ctít veškeré dohody se spojenci. Zahrávat si z naším jménem a důvěryhodností je hazard. Nehledě na to že tyto investice lze využít jak na obranu tak také např. pro kosmický výzkum. [code][/code]
TomasMikus
Uživatel fóra – není člen Pirátů

Dal poděkování: 103 krát
Dostal poděkování: 161 krát

Příspěvekod TomasMikus » 25 bře 2017, 01:12

Janka.Michailidu píše:

Komunismus je mnohem lepší než kapitalismus, všechno se přeci bezvadně naplánuje podle potřeb každého člověka, takže že se tím pádem nebude plýtvat a vše se bude vyvíjet harmonicky, bez konfliktů, válek a sociálního tlaku. Stačí vyřešit poslední drobný zádrhel jak naplánovat povahu člověka.
TomasMikus

Příspěvekod TomasMikus » 25 bře 2017, 01:29

Mikulas.Peksa píše:

No, me to prijde taky divny.

Davalo by mi smysl, kdybychom si rekli "chceme davat tolik, jako XXX" (nebo o pulku vic / min, za XXX dopln Rusko, Slovensko nebo treba Kambodzu).
Davalo by mi smysl, kdybychom si rekli "chceme mit 20 divizi / 5 brigad / 2 roty a k tomu 4 bojeshopne letadlove lode".
Davalo by mi smysl, kdybychom si rekli "chceme byt pokryti pro kybernetickemu utoku / kobercovemu jadernemu bombardovani / utoku 200 000 divochu s ostepy a foukackami".

Ale pokud neni receno, co a proc je cilovy stav, jaksi me to neuspokojuje. Pokud je cilovy stav, abychom prohnali rozpoctem ministerstva obrany 90 miliard misto 50, tak to ve me spis vyvolava otazky typu "to jako nekdo potrebuje vypisovat dalsi vyberka, aby se prizivil, nebo proc"? 40 miliard je sakra hodne, napr. takova Akademie ved dostava neco pres 4. Nechceme misto toho saskovani radsi navysit rozpocet na vyzkum?

K cemu to realne potrebujeme? Aby byl spokojeny Trump a nevykrikoval, ze Evropa dava na svou obranu malo? To bude delat stejne, pro nej je i Ceska Republika predmestim Petrohradu, kdyz na to prijde. Na nej fakt rozfofrovani dalsich 40 miliard dojem neudela.

Nevim, nejsem proti investicim do obrany, ale to radsi na tech penezich sedme, nez je jen tak vyhazet. Jo a pokud se nahodou EU shodne, ze chce vytvorit spolecnou pobrezni/pohranicni straz, tak je nasypme do toho.

to zni velice rozumně, ale není to náhodou tak, že záleží na jaké úrovni se problém řeší? A že na té mezinárodní politické úrovni asi těžko můžou řešit detaily kolik čeho? To by měla být věc expertů kteří vytvoří smysluplný plán. Takže vytvořit určitý rámec, který je snadno viditelný a je jednoznačným měřítkem aktivity jednotlivých států a to s plným respektem k jejich ekonomické síle mi nepřipadá tak nesmyslné. Navíc je to závazek, dohoda.
A další věc 2% to je dvacet miliard navíc investovaných do moderních technologií včetně jejich vývoje. V České Republice se vyhodí na přímých dotacích do zemědělství 45miliard dále do solárů a dalších alternativ dalších 40 miliard a s úlevami na daních a dalších nesmyslných tunelech jako jsou církevní restituce se dostanete někam ke 150 miliardám. Tam je třeba vzít pero a škrtat. a pak to dát do výzkumu do vědy do vzdělávání a zdravotnictví a snížit lidem daně.
TomasMikus

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 25 bře 2017, 20:55

Dana.Balcarova píše:Ja su taky pacifistka, ale vnímám současnou situaci, reálný hrozby. Je nezodpovědný nemít adekvátní obranej system, silnej a akceschopnej.
Peace & love

Take jsem pacifista. Ale myslim si ze vyzbrojovat by se meli obcane, ne stat.
two beers or not two beers?
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 333 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Příspěvekod TomasMikus » 05 dub 2017, 22:42

existují dva typy pacifistů ozbrojený pacifista a mrtvý pacifista
TomasMikus