Veganství v legislativě

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Měli bychom podpořit tuto veganskou iniciativu?

Pro
22
37%
Proti
30
50%
Zdržuji se
8
13%

Celkem hlasujících : 60 - Celkem hlasů : 60

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 23 bře 2017, 00:12

Pocet veganu, kteri ziji a jsou ve forme nebo zili az do vysokeho veku a zemreli prirozenou smrti starim si myslim dokazuje, ze ani ja, ani nikdo, kdo ji to co ja, neumre na deficit vitaminu maso ;) ona takova strava je hodne zalozena na ovoci, zeleni, oriskach a dalsich vecech, o kterych se tak nejak rika, ze jsou zdrave a ze by deti mely tu svou mrkvicku na taliri dopapat spis nez ten parek v rohliku. OFFTOPICza jizlivost se neomlouvam ;)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Hanba svazákům a krtkobijcům. Jo, a taky jakoubkovcům.
Michaela.Skokanova

Dal poděkování: 3947 krát
Dostal poděkování: 1152 krát

Příspěvekod Michal.Jokes » 23 bře 2017, 08:47

Vaclav.Vcelica píše:Sám jsem vegetarián tichý (nikoho nepřesvědčuji), a mám tedy dotazy k bodu A) podpora snižování živočišné výroby do dlouhodobého programu strany. Jak by taková podpora měla vypadat? To jako za zavření výroby hovězího dostane zemědělec subvenci, místo níž rozjede pěstování zeleniny?
Ad C: Co vím, tak v nemocnicích i věznicích se lze stravovat vegetariánsky, a ve vězeňství i halal a košer, když si o to zažádáte. Stačí zadat do googlu. Jestli i vegansky, to nevím. Od doby, co jsem vegetariánem, nemám problém se zdravím (ani kriminalitou ;) ). Příslušná práva tu jsou a něco podobného nařizovat znovu, novou legislativou, je zbytečné a příliš paternalistické.
Myslím, že když si přečteš program zemědělství, tak tam lze nalézt jinou podporu malých zemědělců.
Mě osobně by se místo mléka do škol, líbilo LOCAL BIO do škol. Protože kvalita potravin by měla být prvořadou starostí nejen v rodinách ale i školních jídelnách. Na druhou stranu, BIO české a kupříkladu italské, není to samé. Taková iniciativa by snad stála za podporu. Dělejme však věci systematicky.
Když přijdu do restaurace a nemají v jídelníčku něco vege (i takové jsou), tak se zeptám kuchaře, zda je schopen/ochoten mi udělat něco vege. V nemocnicích je vege samozřejmostí. Ve Vsetínské nemocnici jsem se však setkal s tím, že pokud Vás přijmou na lůžko po deváté hodině dopolední, tak pro Vás není zajištěn oběd vůbec. To je problém, zdá se, větší.

Local bio do škol mě přijde jako dost dobrý nápad. Musím to Alešovi navrhnout do zemědělství :-)
EDIT: Už to tam je "Stát pomůže se zajištěním odbytu pro čerstvé lokální potraviny ve státem financovaných institucích."
77O 113 642
Krajský koordinátor Praha

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michal.Jokes 4 poděkování od:
Ales.Jakl, Dominika.Michailidu, Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal
Michal.Jokes
Krajský koordinátor

Dal poděkování: 91 krát
Dostal poděkování: 244 krát

Příspěvekod Frantisek.Navrkal » 23 bře 2017, 21:54

Petr.Vileta píše:Tak abych nebyl jen "pocitový", tak sem dám odkaz na jednu bakalářskou práci. Tam snad nějaká fakta budou. ;)
https://is.muni.cz/th/67677/lf_b/

To je pěkný, ale ne moc relevantní. Lepší je tahle diplomka o negativních dopadech živočišné výroby a spotřeby.

Jinak historie se opakuje.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Navrkal 2 poděkování od:
Janka.Michailidu, Vojtech.Pikal
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise

Dal poděkování: 8671 krát
Dostal poděkování: 4804 krát

Příspěvekod Janka.Michailidu » 23 bře 2017, 22:08

Za mě:
Rozhodně tady nebudu věci vyvracet Vileťákovi a podobným typům.. na https://soucitne.cz/ je informací dost a česky. Kdyby chtěli, můžou si je sami přečíst

Do pracovní skupiny na tohle téma se klidně přidám, ale předem oznamuju, že nemám moc času (studium mě celkem vytěžuje) a když volný čas mám, často ho chci věnovat spíš práci pro pracovní skupinu Psychotropní látky (částečně jde o to, že mám naději, že znovuzavedením psychedelických zážitků do fungování společnosti by následně mohlo i zvýšit počet veganů.. tzn. nemám problém s tím raději propagovat výzkumy o halucinogenech místo šíření vegan receptů (což jsem v minulosti dělala) nebo informací v tomhle směru)

Pokud bych ale mohla pomoct i něčím malým, ráda to udělám.. Myslím, že naše strana má opravdu mezery v propagaci některých témat, která jsou ideově (racionálně) naše - ať už se jedná o veganství, nebo třeba rovnoprávnost.. Ráda se proto budu podílet na jejich propagaci a šíření..
≖‿≖ 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6 ≖‿≖

Za tento příspěvek dostal jeho autor Janka.Michailidu 4 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Michaela.Skokanova, nikola_h, Vojtech.Pikal
Janka.Michailidu

Dal poděkování: 2192 krát
Dostal poděkování: 4138 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 23 bře 2017, 22:43

Frantisek.Navrkal píše:
Petr.Vileta píše:Tak abych nebyl jen "pocitový", tak sem dám odkaz na jednu bakalářskou práci. Tam snad nějaká fakta budou. ;)
https://is.muni.cz/th/67677/lf_b/

To je pěkný, ale ne moc relevantní. Lepší je tahle diplomka o negativních dopadech živočišné výroby a spotřeby.

Jinak historie se opakuje.

Ano, historie trvá, nepřestal jsem jíst mrtvá zvířata, tepelně zpracovaná. :D OFFTOPICI. P. Pavlov by měl radost i ze mě. Ukázal by mi řízek a já bych začal slintat. Bohužel jsme se nepotkali. :P

Začetl jsem se do té odkazované diplomky, ale po pár odstavcích jsem nabyl asi opodstatněného dojmu, že cílem není objektivní porovnání kladů a záporů, ale pouze výčet záporů - ostatně sám název to napovídá. Když mi někdo "tlačí" nějakou svoji představu o světě podobným způsobem, začne mi "blikat kontrolka". OFFTOPICZačalo to někdy na základní škole, když nám soudružka učitelka občanské nauky s vážnou tváří tvrdila, že Plzeň osvobodili sovětští vojáci, převlečení do amerických uniforem. :) Můj dědeček mi totiž vyprávěl, jak seděl na "blatníku" Shermana a poměrně slušnou němčinou navigoval řidiče Isaaca Steinera (bývalého občana Egha) na plzeňský "Hauptplatz". Neměl jsem důvod dědečkovi nevěřit.

Dá se souhlasit, že problém je "intenzivní chov", ovšem počítat rozlohu půdy, využívané k živočišné výrobě tak, že tam započtu veškeré pastviny, je trochu úlet. Kdybych okamžitě vybil veškerá pasoucí se jateční zvířata, tak co na těch pastvinách bude? Solární elektrárny? Asi ne. Pravděpodobně uvolněné území obsadí divoká zvěř, tedy jeleni a divoká prasata v Evropě a na jiných kontinentech třeba králík, činčila, huemul, antilopa, slon, nebo lama. A s nimi přijdou i predátoři, protože dostatek kořisti znamená nárůst i jejich populace.

Vyslovím kacířskou myšlenku. Nezaměňuje tu někdo příčinu a následek? Co když příčina není příliš mnoho jatečních zvířat, ale příliš mnoho lidí? Co když většinu problémů planetě způsobuje prosté přemnožení našeho vlastního druhu?
Obrázek

Ale možná je to zfalšované jako ta hokejka oteplovačů. ;)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta 2 poděkování od:
Ales.Jakl, Vit.Jurasek
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21854 krát
Dostal poděkování: 19222 krát

Příspěvekod Frantisek.Navrkal » 23 bře 2017, 23:28

... poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška.

Už na toho Viletu fakt někdo hoďte deku.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Navrkal 5 poděkování od:
Marek.Necada, Michaela.Skokanova, Milos.Zmeskal, nikola_h, Vojtech.Pikal
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise

Příspěvekod Petr.Vileta » 23 bře 2017, 23:41

Frantisek.Navrkal píše:... poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška.

Už na toho Viletu fakt někdo hoďte deku.

Chci já snad do legislativy protlačit podporu řízků ve školních jídelnách, nebo omezení ploch pro pěstování rajčat? Jestli je někdo vegan nebo vegetarián, ať si jí co chce. Nebudu ho omezovat, ale ani podporovat. Je někde nějaká studie, co by to udělalo se zemědělskou půdou, kdyby se ze dne na den všichni lidé stali vegany? Někde jsem četl, že deštné pralesy se vypalují kvůli pěstování soji. Jednak se tím krmí dobytek nás masožravců, což tam bylo patřičně zdůrazněno, ale také se sojou krmí vegani. Ti pochopitelně o pralesích mlčí. Takže ono není všechno jen černobýlí OFFTOPICnarážka na býložravce ;).
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta 2 poděkování od:
Andrej.Ramaseuski, Robert.Magni
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21854 krát
Dostal poděkování: 19222 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 24 bře 2017, 01:05

Petře Vileto, jednoduchá otázka.

Co je více náročné na vodu, energii a půdu? Čistě dle selského rozumu.
Vypěstovat 1000kJ lidsky zpracovatelných v mase, nebo v zelenině?

Tak stojí otázka (A nebudu jako manipulativní vegetariáni, abych porovnával kilo masa s kilem zeleniny, protože vím, že nemají stejnou výživovou hodnotu.)
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vojtech.Pikal 4 poděkování od:
Andrej.Ramaseuski, Frantisek.Navrkal, Marek.Necada, Michaela.Skokanova
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 22240 krát
Dostal poděkování: 15585 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 24 bře 2017, 09:43

Vojtech.Pikal píše:Petře Vileto, jednoduchá otázka.

Co je více náročné na vodu, energii a půdu? Čistě dle selského rozumu.
Vypěstovat 1000kJ lidsky zpracovatelných v mase, nebo v zelenině?

Tak stojí otázka (A nebudu jako manipulativní vegetariáni, abych porovnával kilo masa s kilem zeleniny, protože vím, že nemají stejnou výživovou hodnotu.)

Misto "zpracovatelnych" bych pouzil slovo "stravitelnych"...

A ted prepocitame stravitelne KJ na kilogramy vahy potraviny. A jsme hned u otazky dopravy, protoze jen zlomek veganu je schopny pro sebe krmivo vypestovat. V pripade zeleniny a ovoci dopravy casto mezinarodni. Takze leteckou nebo kamionovou dopravou se k nam putuji tuny vody ze suzovanych suchem spanelska a izraile.

Ze by veganske stravovani bylo mene zatezujicim pro zivotni prostredi?

Jsme odbocili k makroekologii, a ted k bezprostrednim narokum. Konverze rostlinneho krmiva u prumyslove chovanych zvirat je dnes pod hranici 1:3, coz, je pomer, ktery zadny vegan s travicim systemem nastavenym na smisenou potravu nikdy nedokaze. Takze, bez ciste selskeho rozumu - k vyrobe 1kg kureciho masa stacilo by 3kg obilnin. K tomu aby vegan (nasilim nad vlastnim organizmem) ziskal jeho hodnotu - musi zezobat toho zrni aspon 10 kilo. Nebo snist pulmetraku zeleniny ktera je z 80% voda, a zbytkem prevazne nestravitelna vlaknina.

p.s. U zvirat v extensivnem chovu konverze je, bezpochyby, horsi, ale furt je lepsi nez u cloveka nebo psa. Zjednodusene - kdyz nekdo neni vybaveny ctyrkomorovym zaludkem, a zivi se pritom vyhradne rostlinnou potravou - stejne ten boj s przvykavci prohraje.

p.p.s. Cisla jsou orientacni. Kazdopadne pochybuji ze by presna cisla zvyhodnovali vegana.

p.p.p.s. Rocne vyrabim 200 az 300 kilogramu cisteho masa v extensivnim (vicemene bio) chovu. Vsechno je zkonzumovano v rodine a nikam necestuje. Obili a seno kupuji od lokalnich zemedelcu (do 10 km). Pastviny mam vlastni. Kdybych chtel krmit rodinu veganskima potravianama - rozhodne bych si nevystacil s 1.5ha pudy co mam (neni v tom zadna ornice)
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski 4 poděkování od:
Ales.Jakl, Petr.Vileta, Vit.Jurasek, Vojtech.Pikal
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 332 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Příspěvekod Frantisek.Navrkal » 24 bře 2017, 13:43

Andrej.Ramaseuski píše:Takze, bez ciste selskeho rozumu - k vyrobe 1kg kureciho masa stacilo by 3kg obilnin. K tomu aby vegan (nasilim nad vlastnim organizmem) ziskal jeho hodnotu - musi zezobat toho zrni aspon 10 kilo.

1 kg kuřecího masa má energetickou hodnotu cca 6 MJ, zatímco 1 kg třeba posranejch ovesnejch vloček má energetickou hodnotu (*drumroll pls*) cca 16 MJ. Ono je totiž to maso z velké většiny voda (stejně jako ta zelenina), ale různá krmiva se často kupují v nějaké dehydratované formě, odtud asi ten tvůj kouzelný poměr 1:3. Tedy jestli bys ty kuřata krmil třeba takhle těmi ovesnými vločkami, tak na každej 1 MJ v podobě kuřecího masa bys dal cca 8 MJ v podobě vloček.

Andrej.Ramaseuski píše:p.p.p.s. Rocne vyrabim 200 az 300 kilogramu cisteho masa v extensivnim (vicemene bio) chovu. Vsechno je zkonzumovano v rodine a nikam necestuje. Obili a seno kupuji od lokalnich zemedelcu (do 10 km). Pastviny mam vlastni. Kdybych chtel krmit rodinu veganskima potravianama - rozhodne bych si nevystacil s 1.5ha pudy co mam (neni v tom zadna ornice)

Jenže s 1.5 ha si nevystačíš zjevně ani teď. Připočítej si ještě poměrnou část půdy, kterou využívají ty zemědělci, od kterejch nakupuješ.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Navrkal 2 poděkování od:
Adam.Zabransky, Michaela.Skokanova
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na [Archív] Uzamčené členské podněty