Veganství v legislativě

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Měli bychom podpořit tuto veganskou iniciativu?

Pro
22
37%
Proti
30
50%
Zdržuji se
8
13%
 
Celkem hlasujících : 60 - Celkem hlasů : 60

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 24 bře 2017, 14:17

Frantisek.Navrkal píše:
Andrej.Ramaseuski píše:Takze, bez ciste selskeho rozumu - k vyrobe 1kg kureciho masa stacilo by 3kg obilnin. K tomu aby vegan (nasilim nad vlastnim organizmem) ziskal jeho hodnotu - musi zezobat toho zrni aspon 10 kilo.

1 kg kuřecího masa má energetickou hodnotu cca 6 MJ, zatímco 1 kg třeba posranejch ovesnejch vloček má energetickou hodnotu (*drumroll pls*) cca 16 MJ. Ono je totiž to maso z velké většiny voda (stejně jako ta zelenina), ale různá krmiva se často kupují v nějaké dehydratované formě, odtud asi ten tvůj kouzelný poměr 1:3. Tedy jestli bys ty kuřata krmil třeba takhle těmi ovesnými vločkami, tak na každej 1 MJ v podobě kuřecího masa bys dal cca 8 MJ v podobě vloček.

Andrej.Ramaseuski píše:p.p.p.s. Rocne vyrabim 200 az 300 kilogramu cisteho masa v extensivnim (vicemene bio) chovu. Vsechno je zkonzumovano v rodine a nikam necestuje. Obili a seno kupuji od lokalnich zemedelcu (do 10 km). Pastviny mam vlastni. Kdybych chtel krmit rodinu veganskima potravianama - rozhodne bych si nevystacil s 1.5ha pudy co mam (neni v tom zadna ornice)

Jenže s 1.5 ha si nevystačíš zjevně ani teď. Připočítej si ještě poměrnou část půdy, kterou využívají ty zemědělci, od kterejch nakupuješ.

Energeticka hodnota rozhodne neni nejdulezitejsi nutricni hodnotou (jinak bychom se zivili sadlem z 37MJ/Kg). Vyznamnym je obsah aminokyselin, obzvlast tech esencialnich. A ty ovsu tak nejak jednoduse chybi. A proto vegan musi spotrebovat roztlinneho krmiva o hodne vice nez by toho bylo potreba k vykrmu organizmu lip uzpusobenych k jeho konverzi. (Samozrejme, pokud si neporidi ctyrkomorovy zaludek se spravnou mikroflorou)

No, a co se tyce 1.5ha - dle stvajicich norem je to vice nez dostacujici plocha pro chov 1VDJ (velke dobytci jdnotky). Pulku z toho ale zabira les a voda, a i sena bych delal sam kdybych mel mechnizaci. Teoreticky bych se uzivil. Ale s postovanim, treba ovse (opakuji - nemam ornici - nepestuji) - z hektaru bych nedostal vice nez 3-4 tuny... No, asi mas pravdu, nevystacim si ani dnes, ale kdybych presel do intenzivni vyroby - pak uz jo.
OFFTOPICp.s. Uz si prdstavuji jak by se na me podivali deti kdybych jim rekl - od pristiho roku mame 10 kilo ovesnich vlocek denne. A zadne maso zadne mleko. Dobrou chut :)
two beers or not two beers?
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
 
Příspěvky: 485
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 333 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Frantisek.Navrkal » 24 bře 2017, 14:43

Andrej.Ramaseuski píše:Energeticka hodnota rozhodne neni nejdulezitejsi nutricni hodnotou (jinak bychom se zivili sadlem z 37MJ/Kg). Vyznamnym je obsah aminokyselin, obzvlast tech esencialnich. a ty ovsu tak nejak jednoduse chybi. A proto vegan musi spotrebovat roztlinneho krmiva o hodne vice nez by toho bylo potreba k vykrmu organizmu lip uzpusobenych k jeho konverzi.

Některé aminokyseliny skutečně v ovsu nejsou v dostatečném množství, proto je nutné obilniny doplňovat luštěninami. To ovšem fakt neznamená, že by vegan musel celkově spotřebovat nějak výrazně víc potravin (hmotnostně). To jsi nijak nepodložil. Je fakt, že v mase je podíl bílkovin celkově zpravidla vyšší, ale při srovnání s luštěninami už to fakt nebývá propastný rozdíl. Luštěniny se navíc často prodávají dehydratované, což je výhodnější pro logistiku, jak jsi zmiňoval. (Maso lze samozřejmě také sušit, ale není to tak obvyklé).

Andrej.Ramaseuski píše:No, a co se tyce 1.5ha - dle stvajicich norem je to vice nez dostacujici plocha pro chov 1VDJ (velke dobytci jdnotky). Pulku z toho ale zabira les a voda, a i sena bych delal sam kdybych mel mechnizaci. Teoreticky bych se uzivil. Ale s postovanim, treba ovse (opakuji - nemam ornici - nepestuji) - z hektaru bych nedostal vice nez 3-4 tuny... No, asi mas pravdu, nevystacim si ani dnes, ale kdybych presel do intenzivni vyroby - pak uz jo.

Tak jako 1.5 ha by určitě, pokud je tam dostatečně kvalitní půda, mělo bohatě stačit pro pokrytí potřeb několika lidí. A to klidně i s nějakým podílem živočišné výroby. Vůbec nerozporuji. Jen je to prostě méně efektivní než vhodná čistě rostlinná výroba.

OFFTOPIC
Andrej.Ramaseuski píše:p.s. Uz si prdstavuji jak by se na me podivali deti kdybych jim rekl - od pristiho roku mame 10 kilo ovesnich vlocek denne. A zadne maso zadne mleko. Dobrou chut :)

Nikdo po tobě nechce, abys jedl 10 kg ovesných vloček denně. Já dokonce nechci ani abys nejedl žádné maso a nepil mléko, akorát bych byl radši, kdyby se tyhle věci přestaly dotovat, protože je to ekologicky obdobné tomu, jako bychom dotovali leteckou dopravu (letadla taky zakazovat nechci). Viz třeba: https://www.youtube.com/watch?v=NLt9s8Z36ZY
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Navrkal 4 poděkování od:
Dominika.Michailidu, Marek.Necada, Michaela.Skokanova, sirius.lee
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
 
Příspěvky: 3926
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Dal poděkování: 8671 krát
Dostal poděkování: 4804 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Dominika.Michailidu » 24 bře 2017, 16:28

Pro doplnění další tabulka z Pirateconu :)
Podíl orné půdy na člověčí jednotku včera, dnes a zítra. + naprosto nepochopitelné údaje z Ruska a USA, nerozumím, proč mají tak málo, si nevšimli, kolik mají plochy? Asi jiné priority.
Vyzkoumané minimum, které pokryje přežití jednoho člověka je 0,07ha = doufám, že to mám správně 700m2 = cca 35x20m, když budem jíst brambory a zelí.
vymera_na_cloveka.jpg
77S 2I 3I 3I

Za tento příspěvek dostal jeho autor Dominika.Michailidu 2 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Dominika.Michailidu
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 črc 2011, 22:13
Bydliště: Krnsko
Dal poděkování: 7875 krát
Dostal poděkování: 6565 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Petr.Vileta » 24 bře 2017, 16:39

Andrej.Ramaseuski píše:Zjednodusene - kdyz nekdo neni vybaveny ctyrkomorovym zaludkem, a zivi se pritom vyhradne rostlinnou potravou - stejne ten boj s przvykavci prohraje.

:lol:

Frantisek.Navrkal píše:... zatímco 1 kg třeba posranejch ovesnejch vloček ...

Prosím o porovnávání potravin bez dodatečných úprav. :twisted:
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Andrej.Ramaseuski
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 24791
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 21859 krát
Dostal poděkování: 19224 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Jakub.Vaclavovic » 28 bře 2017, 14:20

Kdyby mě zavřeli ať do vězení nebo do nemocnice, měl bych docela problém. Ani v jedné instituci není podávána strava, kterou považuji za hodnotnou (což je hlavně v nemocnicích, kde by člověk měl přijít ke zdraví, docela problém) a kterou bych dokázal bez keců jíst. Řekněme, že sice nejsem 100% vegan, ale mám k tomu velmi blízko a alespoň dokud bych nebyl na hranici vyhladovění, vyzobával bych zeleninové/obilninové přílohy. Pro někoho je to bytostná součást světonázoru a tak znám lidi, kteří by se radši živili dováženými věcmi v plechovkách a zavařovačkách co jim jednou do týdne podobně ujetí souputníci, než šli proti svému bytostnému přesvědčení. Narážím teď na vězněného anarchistu Borla, který, at už si o Fénixu myslíme cokoli, to ve vězení jako dlouholetý vegan nemá jednoduché.

Když už nedat zákonou možnost jíst podle svého přesvědčení - což je samozřejmě ošemetné a může fungovat jako šikmá plocha a umožnit vězňům polemiky a možná i trošku šikany vězeňského/zdravotnického systému - když už vegani, proč né třeba pescetariáni, pastafariáni, makrobiotici, vitariáni... tak by minimálně měli mít vězni i pacienti možnost se stravovat dle svých preferencí tak, že budou mít příležitost si nechat jídlo na své náklady denně dovážet.

Veganství však vnímám jako plnohodnotný pohled na svět - nejde jen o dietární preferenci, ale o enviromentálně-morálně-etický fenomén. Stejně jako jde ověřit znalost náboženství lze ověřit východiska žadatele o veganskou stravu a osobně bych preferoval, aby se s veganstvím ve státním aparátě začalo počítat.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jakub.Vaclavovic 4 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Michaela.Skokanova, Michal.Ketner, nikola_h
Uživatelský avatar
Jakub.Vaclavovic
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 27
Registrován: 29 lis 2016, 23:48
Bydliště: Buštěhrad
Dal poděkování: 10 krát
Dostal poděkování: 45 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Martin.Kucera » 28 bře 2017, 14:46

Jakub.Vaclavovic píše:Veganství však vnímám jako plnohodnotný pohled na svět - nejde jen o dietární preferenci, ale o enviromentálně-morálně-etický fenomén.

Jen otázka bokem - když má někdo na venkově třeba kozu a pár slepic, tak to doufám zdejší přívrženci veganství za morálně-etický problém nepovažují. Nebo ano? A pokud ano, proč?
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Martin.Kucera 2 poděkování od:
Lenka.Kozlova, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
 
Příspěvky: 11391
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Dal poděkování: 2300 krát
Dostal poděkování: 15743 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Jakub.Vaclavovic » 28 bře 2017, 15:00

Jinak co se týče k návrhům vytyčeným na začátku. Jak cíleně snižovat živočišnou produkci nevím. Myslím, že se sama začne zmenšovat, když začne opadat poptávka, což sám podporuji velmi omezenou konzumací živočišných výrobků (kromě masa, které nejím dávno). Jestli k tomuto bylo napsáno něco hodnotného, je to příspěvek Adama Zábranského na straně 2 této diskuze o tom, jak bychom měli opustit zbytečné dotace typu (přeslazené) Mléko do škol a dotace živočišného průmyslu.

Pracovní skupina, pokud vznikne, by mohla třeba zajišťovat catering na pirátské akce, pracovat na osvětě, komunikovat s organizacemi pro práva zvířat atd. Jestli je podle mě místo pro legislativní změny, jde spíš o práva zvířat, než o veganský způsob stravování jako takový...

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jakub.Vaclavovic poděkování od:
Filc
Uživatelský avatar
Jakub.Vaclavovic
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 27
Registrován: 29 lis 2016, 23:48
Bydliště: Buštěhrad
Dal poděkování: 10 krát
Dostal poděkování: 45 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Michal.Ketner » 28 bře 2017, 15:04

Martin.Kucera píše:
Jakub.Vaclavovic píše:Veganství však vnímám jako plnohodnotný pohled na svět - nejde jen o dietární preferenci, ale o enviromentálně-morálně-etický fenomén.

Jen otázka bokem - když má někdo na venkově třeba kozu a pár slepic, tak to doufám zdejší přívrženci veganství za morálně-etický problém nepovažují. Nebo ano? A pokud ano, proč?


Ja toho cloveka treba moralne soudit nebudu stejne tak jak ho moralne nesoudím za to že se podíli na vrazde. Ale sám bych to neudelal protože mi to prijde jako zneuzivani a otroceni tech zvirat, vicemene se snazim drzet toho, že co bych neudělal člověku nedělám zvířatům. :fet:
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GM/IT/MU/S/CS/P/SS d--- s+:+ a? C++++ U++ P+ L++ E--- W++ N* o-- w--- K+++++ O- M-- V- PS+++ PE-- Y ++ PGP+ t+ 5+ X+ R+++ !tv b+++ DI- D+++ G++++ e h+ r-- z*
------END GEEK CODE BLOCK------

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michal.Ketner poděkování od:
Milos.Zmeskal
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Rozhodčí komise
 
Příspěvky: 2405
Registrován: 09 pro 2012, 14:16
Dal poděkování: 2160 krát
Dostal poděkování: 3617 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 28 bře 2017, 15:10

Martin.Kucera píše:Jen otázka bokem - když má někdo na venkově třeba kozu a pár slepic, tak to doufám zdejší přívrženci veganství za morálně-etický problém nepovažují. Nebo ano? A pokud ano, proč?

Za sebe bych rekla - je to proti tomu zakladnimu principu nevyuzivani zvirat pro svou potrebu, sama bych to neudelala, ale nespada to urcite mezi veci, ktere tu chci jakkoli resit nebo kritizovat. Ale nemuzu mluvit za vsechny .)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Hanba svazákům a krtkobijcům. Jo, a taky jakoubkovcům.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michaela.Skokanova poděkování od:
Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Michaela.Skokanova
 
Příspěvky: 642
Registrován: 12 led 2016, 15:28
Bydliště: Dukelská 13, Olomouc
Dal poděkování: 3947 krát
Dostal poděkování: 1152 krát

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Jakub.Vaclavovic » 28 bře 2017, 15:18

Martin.Kucera píše:
Jakub.Vaclavovic píše:Veganství však vnímám jako plnohodnotný pohled na svět - nejde jen o dietární preferenci, ale o enviromentálně-morálně-etický fenomén.

Jen otázka bokem - když má někdo na venkově třeba kozu a pár slepic, tak to doufám zdejší přívrženci veganství za morálně-etický problém nepovažují. Nebo ano? A pokud ano, proč?


Ne, to mi vážně nevadí. Moje důvody jsou jen moje a jestli mi něco vyloženě vadí jako jev ve společnosti, je to chov zvířat ve velkochovech - s čímž můžu něco dělat leda tím, že je nepodporuji a snažím se o příliš neinvazivní osvětu. Naprosto přijímám, že malý farmář se může, i pokud chová zvířata, chovat enviromentálně příznivěji než kdejaký vegan kupující si každý den brazilská avokáda a karibské banány. A i proto mi přijde celá diskuze o tom, jak moc je to veganství ekologické nebo ne zábavná - je tam tolik proměných, tolik možností chování nezávislé na tom, jestli jsem vegan nebo ne (bezobalové nakupování, recyklace, využívání přírodních zdrojů, způsob dopravy...), že se není kam dostat.

Morálně-eticky je to problém jenom můj - to zvíře prostě nezabiji, když si mohu dát něco jiného (a teď prosím o dání stranou všemožných extrémních situací, které by s mojí potřebou nezabíjet mohly otřást). V tomto případě nevidím jako neetické ani jezení vajec, protože zvířata se mají dobře - sám odmítám jenom ty, které jsou z velkochovů a protože ty bio jsou na mě drahé a domácí těžko dosažitelné, tak je téměř nejím.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jakub.Vaclavovic 2 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jakub.Vaclavovic
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 27
Registrován: 29 lis 2016, 23:48
Bydliště: Buštěhrad
Dal poděkování: 10 krát
Dostal poděkování: 45 krát

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na [Archív] Uzamčené členské podněty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník