Voda je smrt

Moderátoři: Jan.Nezhyba, Dana.Balcarova, Martin.Smida

Re: Voda je smrt

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 27 bře 2017, 08:44

Jan.Nezhyba píše:na vysvětlenou potřebuju vědět kde se to děje stačí malej mapovej podklad se směrem toku a polohou elektrárny a nasledně mista kde to sleduješ
GP/ruzlez

https://mapy.cz/s/1vt6r

Predpokladam neni potreba popisovat kde je puvodni koryto a kde je nahon :)
two beers or not two beers?
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 333 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 27 bře 2017, 08:50

Jan.Nezhyba píše:
Andrej.Ramaseuski píše:
Roman.Kucera píše:I na to pamatovali naši předkové, když vymysleli vrby a sázeli je tam PŘED dokončením náhonu.

sazim tam bahenni duby, lipy a jilmy. vrba dlouho nevydrzi...

nejni vrba jako vrba :)
co si sadil hlavatku ?

No, pravda ze ve vrbach se moc nevyznam. Mam zato 4 druhy dubu, 2 jilmu a spoustu jinych stromu, ale mladych vrb relativne malo. Behem popslednich par let jsem ale musel zkacet dve proschle vrby s nejmene metrovym prumerem. vyska aspon 20 metru. Letokruhy se pocitaji dost spatne - je to dost prohnily, ale vice jak 50 let bych tomu nedal.

p.s. v poslednich letech se mi moc nedarilo rizkovat vrbu ve volne prirode - vetsinou je nekdo sezral nebo je zabila vysoka trava, takze tento rok rizkuji doma mezi rybizy :)
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Příspěvekod Roman.Kucera » 27 bře 2017, 09:40

Nejvetsi pohroma pro vrby jsou velikonoce :-)
---
Edit.
Sem koukl na tu mapu a ten náhon meandruje víc než původní tok!
Chcete mě v RV? Klik! :)

Pirátem se človék nestává, pirátem se rodí!

Za tento příspěvek dostal jeho autor Roman.Kucera poděkování od:
Andrej.Ramaseuski
Roman.Kucera
Garant programového bodu

Dal poděkování: 10359 krát
Dostal poděkování: 19030 krát

Příspěvekod Jan.Nezhyba » 27 bře 2017, 09:43

Andrej.Ramaseuski píše:Hele, beze srandy.
Mam mezi lesem a loukama reku. Ted, spis nahon k male vodni elektrarne. A rok co rok sleduji jak mi pomalu uzira pevninu. Stromy, ktere jsem pred 10 lety mel naprosto jiste "ve vnitrozemi" uz jsou na hranici vody. A je otazkou casu kdy do te reky spadnou. Je to bezne chovani reky, nebo to muze mit neco spolecneho s urovni vody udrzovanou kvuli provozu elektrarny?

no asi takto
bez bližších znalostí a místního průzku ....
Tvar řečiště (koryta) je v příčném i podélném průřezu vždycky (pokud nejde o upravované koryta) výsledkem vzájemného působení tekoucí vody a taky vnějšího prostředí, které koryto obklopuje (jde hlavně rozdílné složení břehů, odolnost hornin, druh a také intenzita břehové vegetace apod.). V důsledku proměnlivého průtoku(nakolik ovlivnuje el. nevím) se stále mění a vyvíjí. Proto je ta křivolakost :D řek zákonitý a naprosto přirozený přírodní jev. Říční zákruty a meandry jsou výsledkem buď složitého proudění uvnitř proudící vody a vlivu povětšinou nestejně zpevněných nebo pevných břehů, nebo také v důsledku rozdílné odolnosti hornin nuceného přizpůsobování průběhu říčního údolí(jezy, nahony pro elektrárny a pod..

V těch volných zákrutech směřujou částice vody setrvačností šikmo k břehu, tam teda turbulentním pohybem rychleji erodují onen neštastný břeh :) . Podle toho se i nazývají, jako nárazový a tuším že výsepní.? Částice vody co směřujou k povrchu obsahují potom ty erodované částice břehu a jiné materiály, čímž zvyšují hmotnost vody. Ta potom dál proudí směrem k tomu protilehlému břehu, tam kde je hladina níže. U toho ohybu protilehlého břehu je rychlost proudění vždy výrazně menší, a proto se tam teda ukládají ony říční nánosy jako písek, kal apod..

Chce to tedy vědět jaky je prutok před el. například u hlásky a jaký je roční průměr za výtokem
pak plus další promněné a můžeme relevantně zhodnotit nakolik tedy na tom všem se podílí ona elktrárnička :D to je ale na studii střelit od pasu si netroufám mužu jen interpretovat ty v globalu platící zákonitosti

Je ale potřeba si říct, že v rámci přirozene funkce řeky a bohatosti nových ekosystému v litoáru břehů řek je to činnost pozitivní byť se to tak na prvý pohled nezdá.
V případě že ale koryto krom meandrování se výrazně zahlubuje pak je to teda opravdu problém.

H
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca
Jan.Nezhyba
Garant programového bodu

Dal poděkování: 810 krát
Dostal poděkování: 597 krát

Příspěvekod Jan.Nezhyba » 27 bře 2017, 09:45

Roman.Kucera píše:Nejvetsi pohroma pro vrby jsou velikonoce :-)
---
Edit.
Sem koukl na tu mapu a ten náhon meandruje víc než původní tok!

muže bejt rozdílnými orografickými podmínkami
pomohla by i hydrogeologická mapa povodí :P
Seneca
Jan.Nezhyba
Garant programového bodu

Příspěvekod Roman.Kucera » 27 bře 2017, 09:48

Já vím, že to zní hrozně, ale to vymílání břehů snížíš snížením rychlosti toku, ta na to má rozhodující vliv. A tu snížíš zvětšením průřezu. čili by pomohlo ten náhon do hloubky vybagrovat. Ale zabiješ tím spoustu mihulí, chrostíků, vranek a další chráněné havědi :-)

Roman.Kucera
Garant programového bodu

Příspěvekod Jan.Nezhyba » 27 bře 2017, 10:08

Roman.Kucera píše:Já vím, že to zní hrozně, ale to vymílání břehů snížíš snížením rychlosti toku, ta na to má rozhodující vliv. A tu snížíš zvětšením průřezu. čili by pomohlo ten náhon do hloubky vybagrovat. Ale zabiješ tím spoustu mihulí, chrostíků, vranek a další chráněné havědi :-)

----jo bagrovani je multigenocida v přímem přenosu...

Obecně jsem proti zkapacitnování toků, důvodu je několik.
Jinak tam je ta prutočnost(náhonu) buď učelově nastavená, nebo se na ni instaloval ten výkon. Pokud tedy vyrazně klesla vinou sedimentů a materiálů z erozí musí to být i na škodu pro produkci el.en. .. Snížení rychlosti(zvětšení průřezu) by mělo za nasledek i nutnou úpravu vtoku.
Ale to je jedno je to kacířská myšlenka :lol:

Přesto přidám jednu z praxe.
Stává se a docela často že při bagrování dojde k uvolnění sedimentů obsahujícíh nebezpečné látky (těžké kovy nebo perzistentní organické polutanty) pocházející třeba z nánosu uložených po povdních nebo jiných havarijních událostí. (Tyto byváji v sedimentech uvězny uvolní se až při bagrování). Pak se teda dějí echt špatné věci níže po toku řeky. Několik řek jsem si odvzorkoval(velkých) a viděl na výsledcích jak se projevuje míra osazení průmyslu, úroveň čištění odpadních vod ve městech, intenzita a způsob zemědělské produkce. Je to přehlídka jak polutantů tak i průběhu v čase.
Seneca

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jan.Nezhyba poděkování od:
Rostislav.Reha
Jan.Nezhyba
Garant programového bodu

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 27 bře 2017, 10:45

no, tak na bagrovani nasi male hydroenergopodnikatele urcite nemaji...
brehy nahonu jsou nizke, cely les je tak maximalne 0.5m nad hladinou, a kdyz se elektarna trochu ucpe, treba listim, tak je cely zaplaveny... kolem jsou louky. a zadny kamen.
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Příspěvekod Roman.Kucera » 27 bře 2017, 10:55

Díval jsem se na tu mapu a je to nějak divně naprojektovaný. Jez má 90 cm, čili žádná výška. Zajímal by mě rozdíl hladin na MVE. Logicky by měli ty břehy zvýšit násypem, aby dosáhli nějakého vzdutí a více energie. Pak by náhon břehy nevymílal, ale spíš by se zanášel. Určitě by se tam dalo hodně zlepšit.
Ono by stačilo 20 dobrovolníků a z toho půlkilometru vyházet nějak šetrně šutry. a prohloubit ho.

Roman.Kucera
Garant programového bodu

Příspěvekod Jan.Nezhyba » 27 bře 2017, 11:19

Roman.Kucera píše:Díval jsem se na tu mapu a je to nějak divně naprojektovaný. Jez má 90 cm, čili žádná výška. Zajímal by mě rozdíl hladin na MVE. Logicky by měli ty břehy zvýšit násypem, aby dosáhli nějakého vzdutí a více energie. Pak by náhon břehy nevymílal, ale spíš by se zanášel. Určitě by se tam dalo hodně zlepšit.
Ono by stačilo 20 dobrovolníků a z toho půlkilometru vyházet nějak šetrně šutry. a prohloubit ho.

chlapi Krtek chtěl tady solidně trolit a vy mu to zaplevelite seriozni diskuzi staďte se :)
Seneca

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jan.Nezhyba 3 poděkování od:
Jiri.Ulip, Petr.Vileta, Rostislav.Reha
Jan.Nezhyba
Garant programového bodu

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na Životní prostředí