Jak zvýšit platy v ČR

Moderátor: Ivo.Vasicek

Re: Jak zvýšit platy v ČR

Příspěvekod Martin.Shanil » 17 úno 2017, 18:04

Mikulas.Ferjencik píše:
Martin.Shanil píše:
Mikulas.Ferjencik píše:Ještě je jedna cesta, zvýšit platy ve veřejném sektoru

na to je potřeba:

1) Snížit minimální kvalifikaci pro práci ve veřejném sektoru v řadě odvětví (především školství), aby byla možná konkurence, tedy aby zvýšení platů zlepšilo i úroveň odvětví.

to je úlet. dyť už má dneska titul každej debil. a piráti chcou přeci národ vzdělaný a ne blbce ve školství. :fet:

A víš o tom, že vysokoškolák nesmí učit na střední škole ve svém oboru bez absolvování dvouletého "pedagogického minima"? Nikdo nezkoumá jestli ty lidi umí učit, ale řeší se, kdo má jaký papír...

tak snad to voliči narozdíl ode mě vědí a pochopí, já když slyším "Snížit minimální kvalifikaci pro práci ve veřejném sektoru" tak ... no tak nic. co s tou maturitou pro měšťáky? na to to platí taky?
Martin.Shanil
Komunální zastupitel

Dal poděkování: 10375 krát
Dostal poděkování: 10714 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 17 úno 2017, 23:42

Martin.Shanil píše:tak snad to voliči narozdíl ode mě vědí a pochopí, já když slyším "Snížit minimální kvalifikaci pro práci ve veřejném sektoru" tak ... no tak nic. co s tou maturitou pro měšťáky? na to to platí taky?

Částečně má Miki pravdu. Řekni mi jediný důvod, proč by vedoucí oddělení projektů adaptability pracovní síly na MPSV měl mít magisterské vzdělání. Jediné, co mě napadá je, že dnes magistr je na úrovni maturanta z dob našich studií. Což ovšem svědčí jen o zhoršené úrovni školství. A když si vzpomenu, jak si celkem nedávno dlouholetí kriminalisté PČR museli doplňovat VŠ vzdělání, aby nemuseli jít k pochůzkářům, a splnili to třeba třeba totilem Mgr. ze zemědělské školy, tak fakt nevím. :roll:
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Robert.Magni
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21874 krát
Dostal poděkování: 19232 krát

Příspěvekod Vaclav.Subrt » 01 bře 2017, 01:03

Vrátil bych diskuzi zpátky ke čtyřem bodům, jak zvýšit mzdy:

ad 1) zvýšení minimální mzdy, ad 2) zákaz zákazu interního sdělování platů - ničemu neuškodí, ale samo o sobě asi ani příliš nepomůže.
ad 4) nucená valorizace podle růstu HDP. Předpokládá, že když roste HDP, všem firmám se daří, ale to není pravda. Co začínající firmy, nebo firmy, které nedosahují zisku? Ty to položí a lidi propustí (v opačném pořadí). Takže tudy cesta určitě nevede.

ad 2) danění podle podílu zisku a vyplacených mezd (Jirkův návrh) = láska na první pohled ;)

(Přiznám se, že to není až takové nenadálé vzplanutí, protože v podstatě totéž už nějakou dobu promýšlím.)

Zkusím se nejprve zastavit u námitek, které se objevují v diskuzi:
- zvýhodnilo by to daňově výroby s nízkou přidanou hodnotou (montovny) a znevýhodnilo ty s vysokou. To není tak docela pravda. Předně, montovny u nás nejsou kvůli nízkým daním, ale kvůli nízké ceně práce. To je také, předpokládám, hlavní věc, která nám na nich vadí (přidaná hodnota je spíš starostí vlastníka). K nízkým daním se prostřednictvím tohoto opatření dostanou ovšem jen tak, že zvýší mzdy! ;) Což je to, oč běží, ne o to vyhnat je ze země za každou cenu a připravit tak o práci a obživu stovky tisíc lidí (z kterých se automaticky genetičtí inženýři ani programátoři nestanou). To je podle mě dost emotivní, až takový táboritský postoj => vyženem cizáky ze země (a pak pojdeme hlady :mrgreen:)
U těch technologických firem je ta námitka relevantnější. Tam to lze řešit pobídkami, které by místo montovnám byly výjimečně dávány těmto firmám. Ty pobídky by ale měly být vázané například na spolupráci s místními vysokými školami a pod., protože koneckonců jinak také ČR přináší pouze to, co vyplatí na mzdách tuzemským zaměstnancům a na dani státu. Navíc, tak jako montovny láká nízká cena práce, tak tyto firmy zase láká ze všeho nejvíc infrastruktura a vzdělaná pracovní síla, zdanění tolik neřeší (zvlášť když se mu budou moci elegantně vyhnout vyššími mzdami).

Radim Stach píše:
2. ne, nezaručí nárůst mezd. Firmy budou investovat do modernizací, změn marketingových materiálů, apod. aby zisk byl co nejnižší, ale mzdy to neovlivní, nezaručí njejich nárůst.

...Nezaručí, ale velmi výrazně mu pomůže. Nedovedu si představit, jak by firmy své stamilionové, či miliardové zisky, uklízely tímto způsobem do nákladů. Proč by to dělaly, když by většího efektu ve formě nižšího zdanění mohly dosáhnout daňově účinnějšími (myšleno účinnějšími z hlediska snížení daňového základu) mzdovými náklady? Manažeři nejsou (tedy aspoň, jde-li o jejich vlastní prospěch) hloupí a nebudou si zbytečně snižovat provozní zisk, podle kterého jsou obvykle hodnoceni. Dále, i ty mkt. náklady budou muset někomu vyfakturovat, a tedy vzroste zase zisk subdodavatele...

Ten nápad je vážně dobrý, zabijí ne 2, ale možná 5 much jednou ranou. A i když jsou námitky shora popsané relevantní, nemyslím, že by měly vést k jeho smetení se stolu.

Principem je vyšší váha mzdových nákladů (mezd a odvodů) při výpočtu daně ze zisku. Konkrétně to lze provést mnoha elegantními způsoby. Všechny předpokládají pochopitelně určitý růst sazby daně ze zisku, řekněme na 25-30% (kvůli zachování příjmů rozpočtu). Zároveň se umožní například:
- vynásobení mzdových nákladů určitým koeficientem při určování daňového základu (s vyloučením extrémních hodnot, především mezd TOP managementu, pochopitelně ;)
- umožnění odpočtu např. odvodů na SP a ZP od výsledné daně formou slevy na dani atd.

Pět much:
- přesun zdanění od práce ke kapitálu (nižší daňové zatížení práce)
- přesun zdanění od malých a začínajících podniků k oligopolům a monopolům (od zdanění zisku ke zdanění renty) => podpora hospodářské soutěže
- větší motivace firem k legálnímu zaměstnávání (proti práci načerno a Švarcsystému)
- menší motivace k propouštění v případě krize
- větší motivace k růstu mezd obecně

Hlavní výhoda proti prostému zvýšení sazby daně (jako třeba u sektorové daně) je to, že působí dynamicky. Sektorová daň (ne že by ji Piráti navrhovali) se jednou zvýší, firmy se nejspíš "zahojí" na zaměstnancích a zákaznících, a je vymalováno. Prostě se jen přizpůsobí nové sazbě a dál k ničemu motivované nejsou. Tady ta motivace působí stále (to je další ohromná výhoda, která není na první pohled vidět)

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vaclav.Subrt 4 poděkování od:
Marek.Necada, Robert.Magni, Tibor.Vansa, Vit.Jurasek
Vaclav.Subrt
Uživatel fóra – není člen Pirátů

Dal poděkování: 4 krát
Dostal poděkování: 10 krát

Příspěvekod Robert.Magni » 01 bře 2017, 09:06

Přesunout lidi z fabrik zpět do zemědělské a živočišné výroby,nedovážet,co si zvládneme vyrobit sami. Jedině tak můžeme vyhnat cizáky a přestat být kolonií.
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Za tento příspěvek dostal jeho autor Robert.Magni poděkování od:
Vaclav.Subrt
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 11551 krát
Dostal poděkování: 1972 krát

Příspěvekod Vaclav.Subrt » 03 bře 2017, 00:40

To už by bylo jak průmyslová revoluce naruby..tehdá se zase nahánělo z polí do fabrik.
Já myslím, že jakmile přestaneme být kolonií (jestli se to někdy podaří), tak "cizáci" (kolonizátoři) přestanou mít o nás zájem a odejdou sami.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vaclav.Subrt poděkování od:
Robert.Magni
Vaclav.Subrt

Dostal poděkování: 10 krát

Příspěvekod Karsten.Sachs » 28 bře 2017, 00:52

Myslím že ani jedna z možností, které tady v tom vlákně navrhujete, nedovede reálně zvýšit mzdy,

minimální mzda na to má podle mě dost malý vliv, ale je to z těchto možností jediná reálná. Negativní dopad na zaměstnanost nevidím resp. prokazatelně není, nevím u žádné zemi kde by kvůli navýšení nebo zavedení minimální mzdy kdy klesla zaměstnanost, to je takový strašák odpůrců. Ale hlavně to je prostě socanská taktika, furt vykřikují jak zvýší minimální mzdu.

Lidem tady se líbí nastavit daně firmám podle podílu zisku na mzdách, to mě teda někdo vysvětlete, jak to má vypadat? Jsou různé marže v různých odvětvích kde ještě k tomu pracuje různě kvalifikovaný personál a po nějakých zaměstnancích je větší poptávka o po někom menší. Není to reálné, trh si to podle poptávky po zaměstnancích reguluje sám. Na víc montoven se tak rozhodně nezbavíš, (ani nevím jestli to je teď zrovna žádoucí) zahraniční firmy již teď různými triky vytahují zisky pryč z ČR, takže na konec prostě budou mít malý zisk a tím pádem velký podíl mezd na zisk a tím pádem jim tady umožníme platit malé daně.

Mi by jsme tady v ČR měli v prvé řadě narovnat to podnikatelské prostředí. Je tady furt dost švarc systém který táhne celou ekonomiku dolů. Kontrolní orgány jsou tady dost laxní, sám jsem zažil dost kontrol od různých úřadů a oni kdyby chtěli, tak by přišli na spoustu věcí, ale praxe je taková že např. Inspektorát práce chodí jen na udání a pak pokutují jen přestupek který byl oznámen. I kdyby mohli, a oni můžou, odhalit víc přestupků tak to nedělají protože je to moc práce. Oni si udělají zápis o kontrole a udělí malou pokutu, udělají si zářez a jedou dál. To strašně nabourává rovné podmínky pro firmy, když prostě v tomto systému taky nekradeš, tak okrádáš sebe. To má, i když se to na první pohled nezdá, přímí vliv na zaměstnanost. Např. na to že lidi dělají víc přesčasů než je povoleno, však ono se to nějak rozepíše, místo aby se zaměstnal další člověk. Dělají se co nejednoduší excel tabulky a místo např. dvou mzdových učetních potřebuje firma jen jednu. Na víc takhle podobně funguje i spoustu finančáků a když neplatíš daně jak by jsi měl, no tak ani nemáš potřebu si snížit daně tím že nainvestuješ do Infrastruktury nebo mezd. Nemám recept jak se švarc systému zbavit, ale zvýšilo by to zaměstnanost a tím pádem poptávku a mzdy.

K tomu patří i to že firmy tady málo investují do lepší techniky. To je důležité, u nás je např. nástrojárna, to už není jen montovna, která dělá různé věci hlavně pro Švýcary. Teď přišli o zakázku protože ji budou dělat přímo Švýcaři protože to vyjde levněji. Vyjde to levněji i když tady máme menší mzdy a levnější energii, ale Švýcaři prostě vyrobí za dvě hodiny tři hřídele a Češi jen 2 ( nebo tak nějak, ty počty už nevím). Ptal jsem se jak je to možný a říkali že ti Švýcaři mají lepší stroje. Tam to jsou kvalifikovaný místa, ne jen pásová výroba. K tomu mě napadá že třeba Němci svoje stroje na výrobu odepisují do nákladů vlastně 2x, dají do nákladů Leasing stroje a ještě jednu stejnou částku na amortizaci stroje, takže by jim teoreticky mělo po ukončení leasingu zbýt peníze na nový stroj. Vlastně se díky tomu vyplatí obnovovat Techniku.

No už jsem se nějak rozepsal, co jsem chtěl hlavně říct je že nemůžeš jednoduše zákonem zařídit aby firmy platili víc, výše mzdy je závislá na různých faktorech a hodně lidí chce mzdy jak v Německu, tam jsou kontrolní orgány úplně někde jinde a není tam švarc systém v takové míře a netunelují se tam podniky v takové míře vlastním managementem jako tady. To podnikatelské prostředí je tam víc férové. To si myslím že je základ, pak můžeme přemýšlet dál.

Každopádně si ale myslím že reálně nejsme zase tak od sebe s Německem, tam jsou zase vyšší náklady na žití. Dražší čerstvý produkty, podstatně dražší bydlení a energie, podstatně dražší služby. A taky by se mělo zmínit že v ČR máme jedny z nejnižších sociálních rozdílů v Evropě, v Německu je to jinak, ty mají skoro největší rozdíly. Prostě nejsme tady v ČR na tom zase tak špatně a chybí nám podle mě kousek dostat se na tu přece jen o něco lepší životní úroveň a nesmíme zapomenout že německý průmysl je tak 50 let napřed a holt to chvíli potrvá než se z montoven stanou výrobny, ale přijde mi že se to lepší. Nový investice už nejsou jen do montoven.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Karsten.Sachs poděkování od:
Andrej.Ramaseuski
Karsten.Sachs
Člen KS Pardubický kraj

Dostal poděkování: 28 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 28 bře 2017, 08:38

Robert.Magni píše:Přesunout lidi z fabrik zpět do zemědělské a živočišné výroby,nedovážet,co si zvládneme vyrobit sami. Jedině tak můžeme vyhnat cizáky a přestat být kolonií.

K tomu abychom prestali byt kolonii musime si nejake kolonie poridit.
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Robert.Magni
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 341 krát
Dostal poděkování: 477 krát

Příspěvekod Idaho » 22 kvě 2017, 22:07

1) Pokud nemá minimální mzda efekt na všechny mzdy, tak v podstatě nemá smysl, protože se týká asi 1% zaměstnanců. Pokud efekt má i na ostatní mzdy (jakože má, protože kvalifikovanější sílu musíte z principu odlišit), tak je vždy otázkou efekt inflace. Může být, ale nemusí. A to nedokáže odhadnout nikdo, protože je to vše založené jen na přibližných ekonomických modelech. Minimální mzda je podle mého spíš na boj proti vyplácení zaměstnanců na černo. V době vysoké zaměstnanosti je tlak na mzdy přirozený (a kde ne, tak o zaměstnance časem přijde - a to i v pohraničí). V době poklesu může být příliš vysoká minimální mzda problém. Takže za mne ne.
2) Jak tu zaznívá, společnost s hodně nekvalifikovanými zaměstnanci bude mít vyšší podíl vyplacených mezd než hitech společnost, která investuje do vybavení. Přitom ta druhá kategorie platí líp. Pro zajímavost jeden příklad. Dobře platící zaměstnavatel v ČR je Microsoft - mzdové náklady 2015 jsou 525 mil. Kč a zisk 130 mil. Kč (tj. poměr 4,04), Kostelecké uzeniny - mzdové náklady 2015 jsou 450 mil. Kč a zisk 51 mil. Kč (tj. poměr 8,82). Proč by jeden z hodně špatně platících zaměstnavatelů měl mít nižší zdanění? Navíc si dovoluji tvrdit, že toto nebude žádná výjimka (první dvě společnosti, co mě napadly). Bude to naprosto nic neukazující vztah. Muselo by to být složitě počítané i z jiných věcí a nikdy by to nebylo fér. Takže v žádném případě.
3) Proč ne, zaměstnavatel by to neměl zakazovat, ale lidé se s tím budou muset naučit pracovat. Smířit se s tím, že i na v podstatě stejné pozici mohou mít dva lidé hodně rozdílnou mzdu, protože jeden je prostře o hodně lepší.
4) A při deflaci co? Rozumný zaměstnavatel mzdy zvýší bez ohledu na povinnost a těm špatným ať zaměstnanci odejdou.

Za mne si myslím, že lidé se musí naučit, že mimo krizi není problém najít pro dobrého člověka práci jinde a není důvod brát extrémně málo v daném oboru. Jiné je to jen v době krize, kdy je míst opravdu málo, ale stejně pořád reálný problém mají jen ti velmi podprůměrní zaměstnanci. Dobrého zaměstnance si dobrý zaměstnavatel drží (pokud nechce objektivní nesmysly).

Růst mezd paradoxně drží strnulý zákoník práce. Protože je problém zaměstnance po zkušební době vyhodit, tak každý pokud je to trochu možné dává do smlouvy "opatrnou" mzdu, aby nemusel lemplovi platit moc. Také potřebujete pracovat s nějakými mzdovými náklady a pokud je problém se zbavit zaměstnance, který reálně nic moc nedělá, ale na okamžité zrušení pracovního poměru to není dané (nebo to spíš není naprosto jednoznačné dané na 200%, protože prohrát spor o neplatnost okamžitého zrušení může zaměstnavatele přijít hodně draze), tak může mzdové prostředky dlouho pobírat někdo, kdo reálně nic nedělá. A s tímto vším musí zaměstnavatelé z opatrnosti kalkulovat.

Toto samozřejmě neodpovídá na rozdíl v mzdách oproti západu, ale to je věc historická, kdy západ nemůžeme dohnat hned. A nemůžeme ho ani dohnat tak, že budeme při dohánění stejně rigidní jako oni. Irsko rostlo skokově díky liberálnějšímu přístupu, ne nasazení tvrdého zákoníku práce a vysokého zdanění.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Idaho poděkování od:
Robert.Magni
Idaho
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj

Dal poděkování: 30 krát
Dostal poděkování: 349 krát

Příspěvekod Wlada » 20 čer 2017, 16:58

V zásadě nic proti zvýšení minimální mzdy, ale preferoval bych spíše sektorové zvýšení. Upřímně všichni tady řeší montovny a myslí tím hlavně "automobilky", ale tam minimální mzdu nikdo nemá. A podle mně (jen domněnka podložená jen osobními rozhovory ne odbornou studií) v jiných oborech může způsobit problém - napadá mně třeba zemědělství, "nekvalifikované" práce ve stavebnictví...

Hodně tu řešíte a haníte švarcsystém. Já si dovolím trochu oponovat - ano je to problém pokud to pseudozaměstannec dělá nedobrovolně, chce být zaměstnán, ale není mu to dovoleno. Toť velký problém.
Ale pokud je OSVČ takto "pseudozaměstnáván" dobrovolně a uvědomuje si rizika (není chráněn zákoníkem práce, nižší důchody, horší ochrana při zdravotním problému atd.) a přesto to dělá dobrovolně, protože si může dát do nákladů cestu do "práce", nákup pracovních prostředků atd. Znám hodně OSVČ hlavně ve stavebnictví, kteří svou živnost vykonávají po většinu roku pro jednoho "zaměstnavatele a občas si udělají práci bokem, kterou vyfakturují (zaměstnanec ji dělá taky jen melouchem načerno). De facto to není švarcsystém protože udělám práci i pro někoho jiného, ale přijde rok kdy dělám pro jednu firmu a mám tolik práce, že nedělám nic jiného a najednou je to švarcsystém jak vyšitý a já porušuji zákon.
U těchto menších zakázek je to na hraně legálnosti.
Ještě jeden příklad (omlouvám se pokud jsem moc dlouhý). Jedná malá elekrikářská firma má jednoho stálého zaměstnance (skladník), ale další dva až tři elekrikáře, pracující jako OSVČ. Tito elektrikáři si vydělají víc než jako zaměstnanci a to ne díky nižším odvodům, ale prostě díky vyšší efektivitě. Na každou zakázku si cenu domluví zvlášť a dopředu. Jako zaměstnanci by v klidu na zakázku jeli a nějakou dobu by ji prostě udělali chvíli se flákali, cigárko svačinka... Však výplata nám přijde a je nám celkem jedno kolik toho uděláme (majitel nemá čas je nonstop kontrolovat). Jako OSVČ mají domluvenou cenu "zaměstnavatel" je kontrolovat nepotřebuje. Pracovní nasazení je vyšší (cigárko probíhá při práci) a za stejnou pracovní dobu stihnou o 20-30% více práce než v podobné pozici zaměstnanec. Jejich výdělky jsou o 40-50% vyšší než zaměstnanců na stejné pozici a je to jen efektivnější prací placenou v úkole. (Vyšší plat díky efektivitě ve výsledku znamená i vyšší odvody - ano ještě ne takové jako by odvedl zaměstnanec, ale zdárně se to již přibližuje).

To je i odpověď na další bod - zvýšení mzdy odvozené od zvýšené HDP, pokud nepůjde ruku v ruce se zvýšením produktivity, je to nesmysl. a jak se nyní přesvědčujeme, nejvyšší tlak na zvýšení mezd je konkurence na trhu práce (podle mně je důležitější zpružnění pracovního trhu a podpora - hlavně legislativní pružné pracovní doby, zkrácených úvazků atd.)

Zvyšování mzdy podpořit nížším zdaněním práce je u nás jedno z nejvyšších v OECD https://www.finance.cz/zpravy/finance/4 ... mich-oecd/

"

Za tento příspěvek dostal jeho autor Wlada 2 poděkování od:
Robert.Magni, Tibor.Vansa
Wlada

Dal poděkování: 23 krát
Dostal poděkování: 35 krát

Příspěvekod Robert.Magni » 20 čer 2017, 17:51

Léta jsem dělal,,načerno.. a strčte si do prdele zasranej zákoník práce. Buzerace a otroctví
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 11551 krát
Dostal poděkování: 1972 krát

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na Finanční systém