Veganství v legislativě

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Měli bychom podpořit tuto veganskou iniciativu?

Pro
22
37%
Proti
30
50%
Zdržuji se
8
13%

Celkem hlasujících : 60 - Celkem hlasů : 60

Re: Veganství v legislativě

Příspěvekod Martin.Kucera » 30 bře 2017, 07:17

Michaela.Skokanova píše:Pokud nechapete rozdil mezi kytkou a zviretem, nechapu, proc se zde pripojujete do diskuse.

No...
Rostlina je organismus.
Živočich je organismus.
Takže ty morálně-etické důvody jsou vlastně jen nastavení hranice, které organismy cíleně množit a využívat (a jak) ke svému prospěchu a které ne.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Martin.Kucera 4 poděkování od:
Janka.Michailidu, Jiri.Ulip, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru

Dal poděkování: 2300 krát
Dostal poděkování: 15743 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 30 bře 2017, 08:58

Michaela.Skokanova píše:Pokud nechapete rozdil mezi kytkou a zviretem, nechapu, proc se zde pripojujete do diskuse.

OFFTOPICPokud nekdo nevi ze kytky take vidi a citi, a nejen svetlo a teplo, a ze stromy v lese mezi sebou komunikuji, tak take nechapu...

Pokud mi nejaka parohata potvora vleze do lesu a jen tak, pro srandu, otlouce kuru z paru desitek stromu ktere jsou starsi jak jeho dedecek, a mladsi stromky okouse tak ze uz se nikdy nevzpamatuji - mam nejaky duvod preferovat zvire pred kytkou?
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski 4 poděkování od:
Ales.Jakl, Jiri.Janecka, Jiri.Ulip, Petr.Vileta
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 332 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 30 bře 2017, 08:59

Já bych se teda chtěl taky zastat účelového množení organismů, protože takové kvasinky třeba za účelem výroby chleba nebo piva mi přijdou celkem OK.
Nemluvě o GMO výrobě léků nebo třeba i čehokoliv dalšího organického, klidně i paliva.

To ce se můře jevit jako problém je účelové množení organismů které mají osobnost či (sebe)vědomí a tady se dostáváme na tenký led filosofie.
(Protože co pak třeba lidi, kteří sebevědomí už nemají?)
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vojtech.Pikal 2 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, Petr.Vileta
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 22240 krát
Dostal poděkování: 15585 krát

Příspěvekod Janka.Michailidu » 30 bře 2017, 09:02

Tak zase trochu přihodím svojí trošku do mlýna :)

zaprvé jen poznámka k těm slepičkám: ikdyby dosahovaly inteligence dvou nebo jednoletého dítěte, neupírala bych jim vlastnosti jako "být šťastný" "cítit utrpení" "cítit se svými blízkými" - nebo jsem nedostala memo, že teda morální zásluhy upíráme a přisuzujeme na základě IQ.. (to by na ně ale neměli nárok ani někteří lidi)

zadruhé poznámka k

tady je krásně vidět, že veganství nějaká organizovaná sekta fakt neni. například já jsem si skrz takové to "normální veganství" prošla i hodně škaredou epizodou, kdy jsem měla dokonce docela problém se přemoct dělat experimenty v laboratoři (pracuju s mikroorganismy) - ta myšlenka, že miliardy (a miliardy) živých organismů trápím po celou dobu pokusu, abych z nich získala informace, a nakonec jim místo vděku nabídku dávku sava a dovolenou v kanálu, mě úplně nebavila.. skrze různá přemýšlení a bilancování jsem se dostala k tomu, že opravdu nechci vědomě způsobovat utrpení ani živočichům ani rostlinám (ani nikomu jinému), ale bohužel, bez alespoň nějaké energie z živé hmoty se zatím neobejdu - veganství mi tedy příjde jako přirozený princip energetického minimalismu: energii přímo ze slunce brát nedokážu (chybí mi chloroplasty a jen s chloroplasty by mi pravděpodobně zase chyběl pohyb), ale dokážu brát energii z rostlin, které berou energii přímo ze slunce. jako nadbytečné a energeticky nevýhodné jsem vyřadila získávání energie ze zvířat, které získávají energii z rostlin, které získávají energii ze slunce (krok navíc), nebo ještě hůř získávání energie ze zvířat, které získávají energii ze zvířat, které získávají energii z rostlin.. to už je imho úplně zvrácená záliba.
[energie - energie a živiny (zkracuju pro srozumitelnost.. snad)]
k roslinám při jejich zabíjení a zpracovávání cítím lítost, soucit, pokoru a vděk. (je to hodně.. rozpolcené, ale bohužel to zatím jinak nejde) tzn. pro mě veganství není nějaký stav morální nirvány.. příjde mi to jen jako přiměřeně racionální a zdravý mezistupeň na cestě za ještě vyšperkovanějším energetickým minimalismem a minimalizací celkového utrpení..

EDIT: haha, koukám, že jsem se nevědomky vyjádřila trochu i k tomu vojtovu příspěvku :D
≖‿≖ 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6 ≖‿≖

Za tento příspěvek dostal jeho autor Janka.Michailidu 4 poděkování od:
Andrej.Ramaseuski, Frantisek.Navrkal, nikola_h, Vojtech.Pikal
Janka.Michailidu

Dal poděkování: 2192 krát
Dostal poděkování: 4138 krát

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 30 bře 2017, 10:54

Janka.Michailidu píše:zaprvé jen poznámka k těm slepičkám: ikdyby dosahovaly inteligence dvou nebo jednoletého dítěte, neupírala bych jim vlastnosti jako "být šťastný" "cítit utrpení" "cítit se svými blízkými" - nebo jsem nedostala memo, že teda morální zásluhy upíráme a přisuzujeme na základě IQ.. (to by na ně ale neměli nárok ani někteří lidi)

Ta moje poznamka se vztahovala k Martinovu dotazu, zda se slepice citi "byt zotrocena", coz imho neciti. To, co uvadis, to jsem ji uprit fakt nechtela ;)

Jinak co se tyce rostlin, tak s Tebou naprosto souhlasim .)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Hanba svazákům a krtkobijcům. Jo, a taky jakoubkovcům.
Michaela.Skokanova

Dal poděkování: 3947 krát
Dostal poděkování: 1152 krát

Příspěvekod Jakub.Nepejchal » 30 bře 2017, 13:23

Východisko pro Janku? https://www.pranicka-vyziva.cz/prechod-na-pranu.html (a nehledej v tom žádnou ironii, protože v tom z mé strany není).
...Karotka. „Jsem dobrovolník!” „A do prdele...” prohlásil strážný. (Stráže, stráže!, Terry Pratchett)
Pověřený vedoucí PO OLK, Předseda MS Olomouc, Člen komise městské části č. 17 (Olomouc Střed) a člen představenstva Dopravního podniku města Olomouce a. s.
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O
Jakub.Nepejchal
Místní předsednictvo

Dal poděkování: 948 krát
Dostal poděkování: 812 krát

Re: ~~Veganství v legislativě~~ Omezení živočišné výroby

Příspěvekod Frantisek.Navrkal » 30 bře 2017, 13:59

Bych se po tomto morálně filozofickém exkurzu asi vrátil na zem a bavil se spíš o ekologických dopadech. Původně jsem chtěl tu moralitu rozebrat v takovém dlouhatánském příspěvku, ale nakonec jsem si ho jen uložil do konceptů, abych tím tady dále nerozmělňoval diskuzi (byť je to určitě zajímavý a klidně si kolem toho někdy můžeme sednout a pokecat). On je trochu problém ten název vlákna asi. Já bych tu trochu ustoupil od pojmu veganství a říkal tomu prostě omezení živočišné výroby; to je totiž, oč by tu mělo jít, ne?
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Navrkal 2 poděkování od:
Marek.Necada, nikola_h
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise

Dal poděkování: 8671 krát
Dostal poděkování: 4804 krát

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 30 bře 2017, 17:28

Nejen to. behem tohoto tydne by mely prijit konkretni navrhy. cp chce ta skupina protlacit, a ty sem pak pridam, ale jen o vyrobe to imho nebude.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Hanba svazákům a krtkobijcům. Jo, a taky jakoubkovcům.
Michaela.Skokanova

Dal poděkování: 3947 krát
Dostal poděkování: 1152 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 30 bře 2017, 17:28

Andrej.Ramaseuski píše:Pokud mi nejaka parohata potvora vleze do lesu a jen tak, pro srandu, otlouce kuru z paru desitek stromu ktere jsou starsi jak jeho dedecek, a mladsi stromky okouse tak ze uz se nikdy nevzpamatuji - mam nejaky duvod preferovat zvire pred kytkou?[/ot]

Určitě ne. Jelen chutná lépe než kůra smrku ztepilého.
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21854 krát
Dostal poděkování: 19222 krát

Re: ~~Veganství v legislativě~~ Omezení živočišné výroby

Příspěvekod Petr.Vileta » 30 bře 2017, 17:36

Frantisek.Navrkal píše:Bych se po tomto morálně filozofickém exkurzu asi vrátil na zem a bavil se spíš o ekologických dopadech.

Přecitlivělé jedince bych nechal jejich osudu. Nešikanovat, nepodporovat. ;)

Opravdu bychom asi měli brát v úvahu hlediska ekologická (jak lokální, tak globální), ekonomická a sociální (přijatelnost pro masožravce, potažmo obecně pro příslušníky různých kultur). U každého hlediska zvážit pro a proti, ohodnotit na škále +-10 a pak spočítat celkový výsledek.

Ale sorry jako, když mi vyjde ekologie -3, ekonomie -2 a všelidové referendum +8, tak se prostě maso žrát bude a basta. :)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21854 krát
Dostal poděkování: 19222 krát

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na [Archív] Uzamčené členské podněty