Použití screenu z cizího webu ve varovném článku

Pirátská strana podporuje liberální autorské právo a odstranění výsadního postavení OSA. Na otázky odpovídají členové komise pro kopírování a Internet.

Moderátoři: Odbor - administrativni, Odbor - medialni, Odbor - financni, Odbor - zahranicni, Garanti

Pravidla fóra
  • V tomto fóru odpovídají členové Pirátů na vaše dotazy k platnému autorskému zákonu a také k naší politice v oblasti kopírování.
  • Před položením dotazu zkuste najít odpověď v seznamu Často kladených otázek

Použití screenu z cizího webu ve varovném článku

Příspěvekod HonzaP » 19 dub 2017, 12:02

Dobrý den, chtěl bych ve svém varovném článku, který bude informovat o podvodné činnosti jedné firmy použít screenshoty z jejich webové stránky.

Na webu mají napsány standardní řeči o ochraně duševního vlastnictví, Copyright © všechna práva vyhrazena, a že bez jejich souhlasu nikdo nesmí nic kopírovat. Pokud se tak stane, tak budou vymáhat náhradu škody.

Samozřejmě kdybych jim napsal k jakému účelu screeny použiji, tak je jasné, že mi povolení nedají. Na mnou pořízených screenech je totiž vidět, jak firma průběžně mění obsah svého webu a zahlazuje stopy po svém nekalém jednání.

Proto jsem se chtěl zeptat, jestli mi za použití screenů z jejich webu nic nehrozí. Oni mě za pomluvu nebo poškozování dobré pověsti žalovat nebudou, protože moc dobře vědí, jaká je pravda. Ale mohli by se mi pomstít právě žalobou za porušení kopírování/autorství.Dík.
HonzaP
Návštěvník – není člen Pirátů
 

Re: Použití screenu z cizího webu ve varovném článku

Příspěvekod Marek.Necada » 19 dub 2017, 12:41

Tak zaprvé máme zpravodajskou licenci.
Autorský zákon, § 34 píše:Úřední a zpravodajská licence

Do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije

a) v odůvodněné míře dílo na základě zákona pro účely veřejné bezpečnosti, pro soudní nebo správní řízení nebo k jinému úřednímu účelu nebo pro parlamentní jednání a pořízení zápisu o něm,

b) dílo ve spojitosti se zpravodajstvím týkajícím se aktuálních událostí, a to v rozsahu odpovídajícím informačnímu účelu,

c) v odpovídající míře dílo v periodickém tisku, televizním či rozhlasovém vysílání nebo jiném hromadném sdělovacím prostředku zpřístupňujícím zpravodajství o aktuálních věcech politických, hospodářských nebo náboženských, uveřejněné již v jiném hromadném sdělovacím prostředku nebo jeho překlad; takto převzaté dílo a jeho překlad lze i jinak užít; převzetí ani jiné následné užití podle tohoto ustanovení však není přípustné, je-li zapovězeno,

d) politický projev nebo úryvky veřejné přednášky nebo podobných děl v rozsahu odpovídajícím informativnímu účelu; právo autora na užití takových děl v souboru zůstává nedotčeno;

v případech podle písmen b) až d) je vždy nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen, ledaže je to v případech podle písmen b) a d) nemožné.


A zadruhé ve většině případů asi nelze považovat pouhý screenshot za jejich autorské dílo.

Na webu mají napsány standardní řeči o ochraně duševního vlastnictví, Copyright © všechna práva vyhrazena, a že bez jejich souhlasu nikdo nesmí nic kopírovat.

Vcelku irrelevantní.

Já bych se nebál. U soudu IMHO nemají šanci.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Marek.Necada 3 poděkování od:
Andrej.Ramaseuski, Roman.Kucera, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Marek.Necada
 
Příspěvky: 2300
Registrován: 05 lis 2009, 23:44
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 8545 krát
Dostal poděkování: 5231 krát


Podobná témata

Zpět na Kopírování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků