Doprava - koncept programového bodu pro PS 2017

Re: Doprava - koncept programového bodu pro PS 2017

Příspěvekod Vaclav.Vcelica » 18 dub 2017, 08:11

Michael.xChaos.Polak píše:.... zrušení mýtného pro dálkové kamiony by současně byla dost katastrofa. Mají dost velké nádrže, aby v ČR nemusely natankovat, pokud zde spotřební daň ještě dále stoupne...

Michaeli, reaguješ sice na řešení, které garant nechce zakomponovat do programu, protože z nějakého důvodu se mu líbí více řešení satelitního výběru mýta a outsourcování výběru daně na externí firmu, přesto zareaguji drobným výpočtem, kde jsem upravil výši spotřební daně na 1,5 Kč/litr, aby to odpovídalo přesněji současným příjmům do rozpočtu státu:

Na mýtném se loni vybralo 9,89 miliardy korun, z toho náklady na provoz mýta loni činily 1,959 miliardy korun bez DPH. Celkem tak stát vybere 7,93 mld. Kč/rok.
Na dálničních známkách se v roce 2015 vybralo 4,42 mld. Kč (hrubý zisk včetně distribuce a tisku známek). Čistý zisk je cca 3,9mld.Kč (odhad SFDI).
Celkem je tedy výběr různých druhů zpoplatnění dálnic, rychlostních silnic a silnic I. třídy 11,83 mld.Kč.
Podle ČAPPO se v roce 2015 v ČR spotřebovalo zhruba 4,5 milionu tun nafty (5,39 miliardy litrů) a asi 1,6 milionu tun benzinu (2,09 miliardy litrů).
Pokud by se zvedla cena pohonných hmot o 1,5 Kč/litr, tak by se vybralo zhruba 11,22 mld.Kč. Plus předpoklad výběr na hranicích z velikosti nádrže (1500 l x 1,5 Kč = 2250 Kč u kamionu, 50l x 1,5 Kč = 75 Kč u OA). Počet aut x jednorázové mýto. Odhaduji, že by to udělalo zbývajících 600 mil. Kč.
Jak píši výše a i v příspěvku na googledocs, tento výběr by byl doplněn systémem mýtných bran na hranicích, kde zaplatíte jednorázový poplatek dle velikosti nádrže vašeho vozidla právě, aby nedocházelo k převážení PHM a ke snížení výběru vlivem přeshraničního tankování. Pašování pohonných hmot v barelech by bylo stejně jako dnes trestné a snadno by bylo kontrolovatelné právě u těch bran celní policií.
Dnes je výhodnější použít silnici II. a III. třídy, protože tam kamiony neplatí mýtné. Objíždějí se dálnice, protože se to vyplatí. Systém, který navrhuji by znamenal, že by se zlevnila doprava na dálnicích pro dopravce ale zdražila doprava na obecních komunikacích. Obecní komunikace trpí nákladní dopravou nejvíce, protože prostě na to nejsou stavěny. Dnes si můžete za 6 000 Kč zvednou nosnost kamionu o 20%. Po obcích tedy jezdí plně naložené 48 tunové kládovky, které ničí mosty a cesty. Ty nejsou zpoplatněny a často ani kontrolovány-váženy. To je problém, který by se měl také řešit.
Pro osobní automobily by zvýšení ceny o 1,5Kč/litr znamenalo, že dálniční známka, která dnes stojí 1500Kč by se zaplatila po ujetí 16 700 km/rok (spotřeba 6l/100km). Všichni by mohli využívat i dálnice a také by je ve větší míře využívali (,krom těch kteří jezdí se sekačkou na trávu - já vím, blbbý vtip). Ti, kteří jezdí více a žíznivějšími auty, by i více zaplatili. Celkem by však zaplatili stejně jako dnes na dálniční známce (2,09 mld. litrů benzínu + 0,89 mld. litrů nafty x 1,5 Kč).

Dnes jsou hlavní trasy železničních cest téměř saturovány. Větší přepravu nezvládnou, pokud se na nich nezvýší rychlost, či nepřibudou nové trasy či koleje, nebo nebudou jezdit delší vlaky a to i u osobní dopravy. Je fajn, že tu máme konkurenci na dráze a jedou nám tři různí dopravci během půl hodiny jedním směrem, ale máme tím zasekanou dopravní cestu. Otázka je, jak to řešit, v železniční dopravě se nevyznám. Kdyby se soutěžili na dráze třeba přepravní časy jako se soutěží frekvence pro mobilní operátory a zároveň byla nastavena nějaká maximální cenová úroveň pro koncového zákazníka, aby to nedošlo zpátky k monopolizaci, mohlo by to být řešení. Ale to jen tak hypotetizuji, bo tomu nerozumím. Pokud by to rozporoval někdo od drah, kdo tomu rozumí, byl bych rád.

Prosím, když něco kritizujete, přečtěte si, alespoň celé vlákno a celý dokument včetně poznámek a komentářů na okraji. Ať se nám ty dotazy neopakují, sic mě alespoň tento dohnal k tomu, abych si dohledal podklady a dal je sem. Takže díky, Michaeli. :-)

Zdroje:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/na ... 1492492344
https://www.denik.cz/ekonomika/spotreba- ... 60302.html
https://www.tolls.eu/cs/fuel-prices

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vaclav.Vcelica poděkování od:
Marek.Necada
Vaclav.Vcelica
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj

Dal poděkování: 24 krát
Dostal poděkování: 46 krát

Příspěvekod David.Witosz » 18 dub 2017, 10:37

Michael.xChaos.Polak ... Jinak v železniční dopravě mi jako reálné, místo podpory těch nových vysokorychlostních tras (které by splácely ještě naše vnoučata, nejspíš), přijde požadovat prostě zvýšení povolené rychlosti na vybraných přímých úsecích až na 200 km/h ...

Železnice je tady s náma již více jak století, slouží dnes a bude sloužit zítra. Kdyby tehdejší stavitelé uvažovali v rovině "splácely ještě naše vnoučata" tak tady nemáme ani koněspřežku. Rakušané a jejich "fond" na rozvoj žel. infrastruktury budou mít nově dluh ve výši snad 30 miliard euro a tento fond má být bez dluhu v roce 2070. Kde je Rakousko, kde jsme my? Kterou cestou chceme jít? Chceme být součástí evropské žel. sítě? Nebo býti uprostřed Evropy a přitom na její periferii? Čísla z Rakouska a co znamenala obří modernizace jsou již k dispozici a hovoří celkem jasně.

Co se týče vybraných přímých úseků na 200 km/h ... tak tím se nic nevyřeší. Bavíme se o zrychlení v řádu minut na několika hodinách jízdy. Mnohdy ani to ne. Z druhé strany obrovská zátěž pro systém který přejde do roviny předpisů platících pro RP4 a tudíž do naprosto jiných předpisů co se týče práce na svršku, údržby, bezpečnosti atd. Naprosto nekoncepční krok vytvářející chaos. Nikdo toto nebude měnit z důvodu pár úseku a vynakládat tolik práce na něco s efektem pro celou síť rovnající se nule. Ale nějaký politik by s tím byl schopen přijít a všichni odborníci si pak budou klepat na čelo co to je za novou potěmkinovu vesnici.

A jak píše Včelica. Žel. infrastruktura nestíhá. Koridory jsou plné. Nákladní doprava má problém projet republikou tudíž že na ní přejdou kamióny se rovná sci-fi románu. Jediné řešení (a to včetně vyřešení liberalizace trhu) je zvýšení kapacity. A jak jsem psal dříve, již před 50 lety na některých úsecích kapacita nestačila. Dráha potřebuje novou koncepci rozvoje pro příští generace a jsem si zcela jist že naše vnoučata budou mnohem raději splácet fungující infrastrukturu hodnou 21. století než se kodrcat přes pidizemičku s i tak rozkradeným a zadluženým státním rozpočtem. VRT jako páteřní sít, stávající koridory jako sekundární národní síť vhodně doplněna lokální sítí můžou při dobrém plánování velmi významně zvýšit kapacitu a udělat ČR více konkurenceschopnou.
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.

Za tento příspěvek dostal jeho autor David.Witosz 3 poděkování od:
Jan.Posvar, Marek.Necada, Vaclav.Vcelica
David.Witosz
Garant programového bodu

Dal poděkování: 78 krát
Dostal poděkování: 116 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 18 dub 2017, 11:53

David.Witosz píše:
Michael.xChaos.Polak ... Jinak v železniční dopravě mi jako reálné, místo podpory těch nových vysokorychlostních tras (které by splácely ještě naše vnoučata, nejspíš), přijde požadovat prostě zvýšení povolené rychlosti na vybraných přímých úsecích až na 200 km/h ...

A jak píše Včelica. Žel. infrastruktura nestíhá. Koridory jsou plné. Nákladní doprava má problém projet republikou tudíž že na ní přejdou kamióny se rovná sci-fi románu. Jediné řešení (a to včetně vyřešení liberalizace trhu) je zvýšení kapacity. A jak jsem psal dříve, již před 50 lety na některých úsecích kapacita nestačila. Dráha potřebuje novou koncepci rozvoje pro příští generace a jsem si zcela jist že naše vnoučata budou mnohem raději splácet fungující infrastrukturu hodnou 21. století než se kodrcat přes pidizemičku s i tak rozkradeným a zadluženým státním rozpočtem. VRT jako páteřní sít, stávající koridory jako sekundární národní síť vhodně doplněna lokální sítí můžou při dobrém plánování velmi významně zvýšit kapacitu a udělat ČR více konkurenceschopnou.

Byl bych rad kdyby nase vnucata nekodrcali pres celou zem kvuli necemu co nevyzaduje fyzickou pritomnost cloveka (prace, obchod). To by jiste nekolikanosobne snizilo kapacitni potreby osobni dopravy. Musime smerovat ne k dalsimu rozvoji technologii XIX stoleti, ale ke stavbe informacnich dalnic a koridoru. O efektivite nakladni dopravy, ktera casto neresi samotnou dopravu, ale jen obchodni hry, bych se radsi vubec nevyjadroval.
two beers or not two beers?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Andrej.Ramaseuski poděkování od:
Petr.Bajgar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 333 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Příspěvekod Adam.Zabransky » 18 dub 2017, 16:45

Je super, že na programovém bodu k dopravě pracuje více lidí. Sice nám pak vzniká více verzí, ale to samo o sobě není na překážku (je teoreticky možné vypracovat max 3 verze, přičemž republikový výbor se pak rozhodne pro jednu z nich). Velký problém ale je, že program musí být co nejrychleji hotový, protože ho chceme brzy začít prezentovat. Program v oblasti dopravy je vůbec nejméně dopracovaný ze všech, naprostá většina programových bodů už je hotová a zbývá je jen doladit našimi copywritery.

Takže prosím prosím, do konce tohoto týdne dopracujte svou verzi programu - tedy text na max 1800 znaků, ze kterého budou jasně zřejmé naše priority. Pokud vím, tak svou verzi připravuje Miloš Zmeškal a jinou Vašek Včelica, o dalších lidech nevím.

Jak jsem pochopil, tak Vašek chce zrušit mýtné a dálniční známky a zvýšit spotřební daň z pohonných hmot. Sice to sice považuju za příliš velkou revoluci, u které navíc hrozí dezinterprece, ale budiž. Miloš místo toho navrhuje zavedení satelitního výběru mýtného a jeho rozšíření i mimo dálnice. Tak klidně připravte každý svůj návrh, a pak se bude rozhodovat o dvou alternativách. Ideální by samozřejmě bylo, kdybyste se dohodli na nějakém společném základu a pak by byly třeba max 3 návrhy, u kterých se neshodnete, a ty předložili alternativně.

Mně osobně tam třeba chybí snaha o přesun nákladové dopravy ze silnice na železnici, ale protože se v tom nevyznám, nechci za to lobbovat. :D
Předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu, 1. místopředseda pražské pirátské buňky a student práv na Karlovce; vegan a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky
Adam.Zabransky
Krajské předsednictvo

Dal poděkování: 1840 krát
Dostal poděkování: 3073 krát

Příspěvekod Milos.Zmeskal » 18 dub 2017, 21:15

Adame, na dopravu nikdo leta nesáhl. Hodili jste mě do moře a řekli plav. Potřebujeme fyzickou schůzku, z které vzniknou alespoň 2 verze. Naprosto chápu, že to fakt spěchá, ale konce týdne to není reálné mít hotové. Rovnou navrhuji termín setkání: Pátek 21. 4. v 17:30 v Olomouci? Pak bychom to možná i stihli. Ideálně by ty 2 verze měly vzniknout na místě.
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

Winston Wolfe z Xolku
OFFTOPICmilos.zmeskal(avkrouzku)pirati.cz
77O ll3 65O
fb.com/milhauzz18
Milos.Zmeskal
Krajský koordinátor

Dal poděkování: 355 krát
Dostal poděkování: 301 krát

Příspěvekod Adam.Zabransky » 19 dub 2017, 14:17

Milos.Zmeskal píše:Adame, na dopravu nikdo leta nesáhl. Hodili jste mě do moře a řekli plav. Potřebujeme fyzickou schůzku, z které vzniknou alespoň 2 verze. Naprosto chápu, že to fakt spěchá, ale konce týdne to není reálné mít hotové. Rovnou navrhuji termín setkání: Pátek 21. 4. v 17:30 v Olomouci? Pak bychom to možná i stihli. Ideálně by ty 2 verze měly vzniknout na místě.

Já chápu, že by bylo ideální, kdyby na to bylo více času. Ale obávám se, že to prostě není možné. Obranu a místní rozvoj jsme třeba taky před tím neměli zpracované a nějak se to zvládá.

Pokud má být v pátek schůzka, tak je důležité, aby se tam sešli lidi, kteří rozumějí dopravě. To trochu pochybuji, že bude možné zajistit.

Jinak zrušení mýtného, jak navrhuje Vašek, je podle mě celkem nedomyšlené. Jednak kamionům by se tím zlevnila doprava, protože jejich spotřeba není zas tak vysoká, aby navýšená platba za paliva dorovnala mýtné. To podle mě není vůbec vhodné. Kamiony ničí silnice (a mosty) mnohem více než osobní automobily, tak by měli platit za jejich užívání víc (resp. o víc větší částky, než by vyplývalo z Vaškova návrhu). Zároveň mýtné umožňuje regulovat čas, kdy kamiony jezdí (např. u nás je v pátek odpoledne vyšší sazba, což dává smysl), ale nejen to (například autobusy mají nižší sazby, což dává smysl, protože to je hromadná doprava, která je ekologičtější než osobní). Navíc u tohoto návrhu není domyšleno, jaké by to mělo dopady na jednotlivé skupiny obyvatel a zda by to celkově bylo spravedlivé. Negativně by se to dotklo například živnostníků, kteří jezdí autem jen po městě nebo do okolních měst (a nepoužívají dálnici), stejně tak dalších příležitostných řidičů, kteří dálnice nemají za potřebí používat. Nevím jak jsou tyto skupiny řidičů veliké...
Předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu, 1. místopředseda pražské pirátské buňky a student práv na Karlovce; vegan a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Za tento příspěvek dostal jeho autor Adam.Zabransky poděkování od:
Andrej.Ramaseuski
Adam.Zabransky
Krajské předsednictvo

Dal poděkování: 1840 krát
Dostal poděkování: 3073 krát

Příspěvekod David.Witosz » 19 dub 2017, 14:37

Adam.Zabransky píše:
Milos.Zmeskal píše:
Pokud má být v pátek schůzka, tak je důležité, aby se tam sešli lidi, kteří rozumějí dopravě. To trochu pochybuji, že bude možné zajistit.

Mohl bych poprosit o definici kdo je to ten člověk co "rozumí" dopravě? :)
Již jsem tady totiž četl zmínky o "fachidiotech", tak mám trošku "hokej" v místních pojmech "kdo je kdo" a tedy rád si to nechám vysvětlit ;)

Za odpověd předem děkuji
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
David.Witosz
Garant programového bodu

Dal poděkování: 78 krát
Dostal poděkování: 116 krát

Příspěvekod Andrej.Ramaseuski » 19 dub 2017, 15:49

Osobne si myslim, ze napad presunut dalnicni dan a myto do ceny paliva je naprosto genitalni. Pro me, jako pro obycejneho obcana, ktery neprovozuje kamionovou dopravu, by to znamenalo zaplatit mesicne statu stovku navic (takze rocne vice nez tisicovku) aniz bych za to dostal nejakou suzbu navic. Ten kdo jezdi vice bude na tom jeste hur. Strana ktera neco podbneho navrhne ja zarucene nevolitelna :) Zavedenim zdaneni dle spotrteby a velikosti nadrzi napodobujeme OSA s jeho poplatkama za prazdna media. Platit se ma za to co se skutecne pouziva a bezprostredne.
two beers or not two beers?
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor

Dal poděkování: 333 krát
Dostal poděkování: 474 krát

Příspěvekod Vaclav.Vcelica » 21 dub 2017, 09:24

Dnes, tedy v pátek 21. 4., v 17:30 v Olomouci v čínské restauraci v Regionálním centru Olomouc (18.patro - mrakodrap u vlakového nádraží) se sejdeme nad Dopravní koncepcí. Pokud by to ještě někomu, kdo by měl zájem, nedošlo přes FB, protože není na FB ve skupině pro dopravu, nebo prostě nemá FB, tak to píši zde. Pokud chcete, můžete přijít i dřív, od 16ti hodin se tam budeme scházet.
PS: Až Piráti mě přiměli, abych si zřídil FB, jinak bych nevěděl, co se ve Zlínském kraji u Pirátů děje, nebo se nemohl domlouvat právě na programu pro dopravu. Kam se to ří(i)tíme?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vaclav.Vcelica 2 poděkování od:
David.Witosz, Petr.Tkadlec
Vaclav.Vcelica
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj

Dal poděkování: 24 krát
Dostal poděkování: 46 krát

Příspěvekod Radek.Holomcik » 21 dub 2017, 19:29

Vaclav.Vcelica píše:Dnes, tedy v pátek 21. 4., v 17:30 v Olomouci v čínské restauraci v Regionálním centru Olomouc (18.patro - mrakodrap u vlakového nádraží) se sejdeme nad Dopravní koncepcí. Pokud by to ještě někomu, kdo by měl zájem, nedošlo přes FB, protože není na FB ve skupině pro dopravu, nebo prostě nemá FB, tak to píši zde. Pokud chcete, můžete přijít i dřív, od 16ti hodin se tam budeme scházet.
PS: Až Piráti mě přiměli, abych si zřídil FB, jinak bych nevěděl, co se ve Zlínském kraji u Pirátů děje, nebo se nemohl domlouvat právě na programu pro dopravu. Kam se to ří(i)tíme?

Prosím, jestli dneska vznikne nějaký finální návrh, pošlete mi ho obratem na email, v noci bych ho přepsal do finální verze a předal Adamovi/Jakubovi.

Díkec.
Radek Holomčík
Až ten druhý a nezakládající předseda MS Slovácko
Místopředseda KS JmK
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl
Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 277 krát
Dostal poděkování: 566 krát

PředchozíDalší

Podobná témata