Elektronické volby

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.

Re: Elektronické volby

Příspěvekod torrespondent » 22 kvě 2017, 23:24

Zdenek.Hrib píše:
torrespondent píše:@Pavel.Nazarsky, @Zdenek.Hrib:
Prosím vyjádřete své "funkční" e-volby jako standardní transakční model s kryptonotací, a až to budete mít hotové, vymyslete model financování open hardware, potřebujeme devítimístné sumy, v dolarech, protože na něčem to běžet musí a nic současného fér auditem neprojde :D Děkuju :)

můžu se zeptat odkud pramení ten odhad devítimístných sum v dolarech?

jináč, pokud počítám správně tak jsou to řádově jednotky miliard kč. jedny prezenční volby v ČR vyjdou na půl miliardy :shock:

když to podpoří stát, tak si myslím, že to je prima nápad jak udělat v ČR centrum excelence nějakého technického výzkumu ;-)

Odhad se zdá příliš malý, chápu, ale v bleeding edge fakt nedoufám, počítal jsem tak 2 generace starý klon v open verzi.

"China will spend about $100 billion to bring chip factories and research facilities to China." https://www.nytimes.com/2017/02/10/busi ... .html?_r=0

mně přijde, že vám stále nedochází rozměr problému
torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů

Dal poděkování: 361 krát
Dostal poděkování: 799 krát

Příspěvekod Zdenek.Hrib » 23 kvě 2017, 00:38

klidně si můžeme tykat. mě spíš přijde ale, že vám nedochází, že já nečekám že to bude levné :-) nikdy jsem ostatně tady nepsal, že se to má dělat na koleně v garáži

Jinak vám ukážu trochu kontext, když tak házíte těmi milońy dolarů. Před pár postama mi tady kluci odmávli volby do zdravotních pojišťoven jako nezajímavé a nevýznamné. Tak pro vaše info zdravotní pojišťovny v ČR hospodaří dohromady s 277 mld Kč ročně. Zaměstanecké pojišťovny (do kterých by se mělo volit) obsluhují asi 40% obyvatel, takže obsluhují nějakých 110mld Kč ročně :-) a z toho jsou nějaké procenta vyhrazena na provoz těch pojišťoven, které ovšem reálně limity nevyčerpají. Takže když by ty nezajímavé a nepodstatné zdravotní pojišťovny hodně chtěly, tak si ten vývoj open hardwaru pro elektronické volby zaplatí samy ze svých přebytků v provzních fondech a ani se přitom moc nezapotí ;-)

Za tento příspěvek dostal jeho autor Zdenek.Hrib 3 poděkování od:
Mikulas.Ferjencik, Petr.Vileta, Tomas.Martinek
Zdenek.Hrib
Garant programového bodu

Dal poděkování: 623 krát
Dostal poděkování: 1918 krát

Příspěvekod Roman.Kucera » 23 kvě 2017, 10:59

Funkční perpetuum mobile taky nebude levné, ale když do jeho vývoje nacpeme dost peněz a bude to open-source, nakonec ho vyrobíme. A ČR konečně bude v něčem na špici. Kde je vǔle, je i cesta, Zdeňku. Kdo chce, hledá zpǔsob, kdo nechce, hledá dǔvod. Škarohlídy porazíme a budeme jezdit zadarmo bez exhalací.
Kdo zná další motivační floskule, mǔže se přidat.
Chcete mě v RV? Klik! :)

Pirátem se človék nestává, pirátem se rodí!

Za tento příspěvek dostal jeho autor Roman.Kucera 2 poděkování od:
Ivo.Vasicek, Pavel.Moravec
Roman.Kucera
Garant programového bodu

Dal poděkování: 10359 krát
Dostal poděkování: 19030 krát

Příspěvekod Ondrej.Profant » 23 kvě 2017, 11:50

Mikulas.Peksa píše:
Zdenek.Hrib píše:Já nutně potřebuju technické řešení pro přímou volbu dozorčích a správních rad zdravotních pojišťoven jejich pojištěnci, kterou máme v programu.

A, proboha, proč takové věci do programu vůbec píšeme, když víme, že to je z technického hlediska průšvih? Prostě, když to nejde, tak to nejde.

Jako u dozorčích a správních rad bych se nebál. Tam volba není tak deifnitivní, případně jde přezkoumat. Jako problém to vidím hlavně u voleb prezidentských a parlamentních, kde zmanipulovaný výsledek může být ohromný problém (Usvědčíme podvodníka a prezident ho omilostní? Co když si někdo hackne ústavní většinu?). Vlastně obecně u samospráv, kde je nad nimi v přezkumném smyslu stát, to není až takové nebezpečí a lze použít centralizované modely jako je ten Estonský.
předseda Pirátů Praha, garant programové komponenty Svoboda informací

Za tento příspěvek dostal jeho autor Ondrej.Profant 8 poděkování od:
Frantisek.Navrkal, next_ghost, Pavel.Moravec, Pavel.Nazarsky, Petr.Vileta, Roman.Kucera, Vojtech.Pikal, Zdenek.Hrib
Ondrej.Profant
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 13195 krát
Dostal poděkování: 7266 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 23 kvě 2017, 11:55

Jenom k přezkoumatelnosti toho stroje. Tam stačí sčítací stroj + napojení na síť, ne? Nemusí to být allpurpose computer.
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vojtech.Pikal poděkování od:
Vit.Jurasek
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 22240 krát
Dostal poděkování: 15588 krát

Příspěvekod Zdenek.Hrib » 23 kvě 2017, 12:12

Ondrej.Profant píše:
Mikulas.Peksa píše:
Zdenek.Hrib píše:Já nutně potřebuju technické řešení pro přímou volbu dozorčích a správních rad zdravotních pojišťoven jejich pojištěnci, kterou máme v programu.

A, proboha, proč takové věci do programu vůbec píšeme, když víme, že to je z technického hlediska průšvih? Prostě, když to nejde, tak to nejde.

Jako u dozorčích a správních rad bych se nebál. Tam volba není tak deifnitivní, případně jde přezkoumat. Jako problém to vidím hlavně u voleb prezidentských a parlamentních, kde zmanipulovaný výsledek může být ohromný problém (Usvědčíme podvodníka a prezident ho omilostní? Co když si někdo hackne ústavní většinu?). Vlastně obecně u samospráv, kde je nad nimi v přezkumném smyslu stát, to není až takové nebezpečí a lze použít centralizované modely jako je ten Estonský.

No dyt. Ja bych se plne spokojil s moznosti elektronicke volby do zp, komunalu a kraju. Eventuelne se da vest debata o senatu. To jsou volby s nizsi ucasti a elektronicka alternativa by mohla prilakat vic lidi. U psp a prezidenta by stacilo nejak zjjednodusit ziskani volicskeho prukazu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Zdenek.Hrib 3 poděkování od:
Petr.Vileta, Tomas.Martinek, Vaclav.Fortik
Zdenek.Hrib
Garant programového bodu

Příspěvekod torrespondent » 23 kvě 2017, 13:03

Zdenek.Hrib píše:klidně si můžeme tykat. mě spíš přijde ale, že vám nedochází, že já nečekám že to bude levné :-) nikdy jsem ostatně tady nepsal, že se to má dělat na koleně v garáži

Jinak vám ukážu trochu kontext, když tak házíte těmi milońy dolarů. Před pár postama mi tady kluci odmávli volby do zdravotních pojišťoven jako nezajímavé a nevýznamné. Tak pro vaše info zdravotní pojišťovny v ČR hospodaří dohromady s 277 mld Kč ročně. Zaměstanecké pojišťovny (do kterých by se mělo volit) obsluhují asi 40% obyvatel, takže obsluhují nějakých 110mld Kč ročně :-) a z toho jsou nějaké procenta vyhrazena na provoz těch pojišťoven, které ovšem reálně limity nevyčerpají. Takže když by ty nezajímavé a nepodstatné zdravotní pojišťovny hodně chtěly, tak si ten vývoj open hardwaru pro elektronické volby zaplatí samy ze svých přebytků v provzních fondech a ani se přitom moc nezapotí ;-)

Jako já chápu pokušení skýtající se těm, kteří jsou v pozici ovládat toky "přebytků" ve zdrav. pojišťovnách, ale nemělo by se jako první věc optat investorů, tj. pojištěnců, jestli ty peníze třeba nechtějí zpátky? Nebo jestli nechtějí snížit pojistné, nebo do lázní? Nebo jestli nechtějí přispět zdravotníkům, aby z ČR nezdrhali?
Ne, raději nejtransparentnější stínový ministr zdravotnictví přispěchá s plánem na investici pojištěneckých "přebytků" do jednoúčelového hw, která by 40-100x zdražila volby, zatímco exodus sester a lékařů trvá. Ale rozumím, soukromé kliniky raší :) a zdrav. pojišťovny jsou devadesátkami ověřené, zcela důvěryhodné, pumpy na peníze :)

A ne, neházím "miliony" protože jde o 20+ mld kč v tom nejkonzervativnějším odhadu pro výrobu staršího ARM klona (tak jako Rusko), vycházím z hypotetické možnosti upgradovat ON v Rožnově. Je asi opravdu příliš nízký, protože, ať nová, nebo upgradovaná, fab foundry stojí přes 2 mld USD, Čínani staví jednu na ramky za 24 mld USD, a jinou na čipy za 10 mld USD. Tolik ke kontextu.

Tím "vás" myslím vás zastánce e-voleb, kteří nemají moc ponětí co hájí, a nebo jsou někteří evidentně Cthulhu (nebo spíš J&T FG?). Hezký den.
torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů

Dal poděkování: 361 krát
Dostal poděkování: 799 krát

Příspěvekod Zdenek.Hrib » 23 kvě 2017, 13:39

torrespondent píše:
Zdenek.Hrib píše:klidně si můžeme tykat. mě spíš přijde ale, že vám nedochází, že já nečekám že to bude levné :-) nikdy jsem ostatně tady nepsal, že se to má dělat na koleně v garáži

Jako já chápu pokušení skýtající se těm, kteří jsou v pozici ovládat toky "přebytků" ve zdrav. pojišťovnách, ale nemělo by se jako první věc optat investorů, tj. pojištěnců, jestli ty peníze třeba nechtějí zpátky? Nebo jestli nechtějí snížit pojistné, nebo do lázní? Nebo jestli nechtějí přispět zdravotníkům, aby z ČR nezdrhali?
Ne, raději nejtransparentnější stínový ministr zdravotnictví přispěchá s plánem na investici pojištěneckých "přebytků" do jednoúčelového hw, která by 40-100x zdražila volby, zatímco exodus sester a lékařů trvá. Ale rozumím, soukromé kliniky raší :) a zdrav. pojišťovny jsou devadesátkami ověřené, zcela důvěryhodné, pumpy na peníze :)

Přesně tak. A těch pojištěnců/investorů se zeptáme v těch elektronických volbách, protože teď se jich neptá nikdo, protože se žádné volby nekonají. Vy jste asi nečetl ten náš program pro Zdravotnictví co už visí na webu. Cílem je aby ministerstvo žádné finanční toky v non-VZP pojišťovnách naopak neovládalo a ovládali si je ti pojištěnci sami.
To porovnání s přebytky provozního fondu bylo myšleno jen pro ilustraci. Jde o to, že pokud obhospodařujete 100+ miliard ročně, tak samozřejmě na to logicky potřebujete nástroje které budou stát nějaký ne úplně malý peníz. A ta transparence taky není zadarmo - viz naše zakázka na online panel. Jinak pokud je vám líto vyhazovat peníze za volby, tak můžeme tu demokracii rovnou zrušit a ušetří se tak asi 0,5mld Kč ročně.

OFFTOPICa nechápu co proti nám Cthulhu pořád máte :-D
Obrázek

Za tento příspěvek dostal jeho autor Zdenek.Hrib poděkování od:
Michael.xChaos.Polak
Zdenek.Hrib
Garant programového bodu

Příspěvekod Petr.Vileta » 23 kvě 2017, 23:57

Zdenek.Hrib píše:A těch pojištěnců/investorů se zeptáme v těch elektronických volbách, protože teď se jich neptá nikdo, protože se žádné volby nekonají.

Nebylo by lepší svolat na vhodný stadion valnou hromadu? Třeba taková "Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna" má jen 433 tisíc pojištěnců (k 1. 1. 2017) :D
https://www.rbp-zp.cz/o-nas/zakladni-informace/
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Zdenek.Hrib
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21859 krát
Dostal poděkování: 19224 krát

Příspěvekod Zdenek.Hrib » 24 kvě 2017, 00:03

Petr.Vileta píše:
Zdenek.Hrib píše:A těch pojištěnců/investorů se zeptáme v těch elektronických volbách, protože teď se jich neptá nikdo, protože se žádné volby nekonají.

Nebylo by lepší svolat na vhodný stadion valnou hromadu? Třeba taková "Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna" má jen 433 tisíc pojištěnců (k 1. 1. 2017) :D
https://www.rbp-zp.cz/o-nas/zakladni-informace/

no já sem si původně říkal, že bych ty pojišťovny neomezoval v tom, jak to mají dělat. jen by jim měl stát poskytnout nástroje k tomu, aby to mohli dělat jednoduše, které můžou využít ale taky nemusí. když bude chtít pojišťovna řešit ty volby pouze prezenčně, tak ať to v zásadě klidně tak dělá. případně mít jen požadavek na to, že musí umožnit volbu prezenční i korespondenční (písmenou nebo eletronickou formou).

pokud by ale musel každý hlas jít přes nějaký státní stroj (a nebo CzechPoint) tak by možná to bylo jistější, že ta pojišťovna sama to nebude schopná zfalšovat :-)

Za tento příspěvek dostal jeho autor Zdenek.Hrib 2 poděkování od:
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Zdenek.Hrib
Garant programového bodu

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na Pirátské kauzy