RV 46/2017 Program 2017 (Obrana)

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Republikovy vybor, Jednatele

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.

RV 46/2017 Program 2017 (Obrana)

Příspěvekod Petr.Tkadlec » 03 srp 2017, 14:25

Zahajuji jednání k bodu Obrana pro volby do PS PČR 2017.

Důvodem pro zahájení je předložení návrhu RP

Návrhem usnesení je následující návrh (možnost A):
Republikový výbor schvaluje bod Obrana v programu pro volby do PS PČR 2017.

Verze ke hlasování je zde (níže).
Moderní, akceschopná a přísně kontrolovaná armáda je základním pilířem české a evropské bezpečnosti. Ochráníme náš stát před kybernetickými útoky. Armáda bude efektivně financována.

Bezpečná Evropa
  • V jednotě je síla: Hranice schengenského prostoru musíme chránit společně a efektivně. Podporujeme mezinárodní spolupráci v rámci společné evropské obranné a bezpečnostní politiky a rozvíjení společných bojových skupin zemí EU.
  • Evropská spolupráce v NATO: Chceme sjednotit a posílit podíl a vliv evropských zemí uvnitř NATO. Podporujeme věcnou diskusi o fungování NATO a jeho vojenských operacích.
  • Základem civilizovaného světa je dodržování práva: Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO by mělo být podpořeno mandátem OSN a důkladně zváženo.
Moderní armáda pod občanskou kontrolou
  • Připravíme armádu pro výzvy 21. století: Finanční prostředky mají směřovat nejen do techniky, ale také do lidských zdrojů (dobře vycvičení vojáci a naplněné stavy). Podpoříme účelné investice armády do aplikovaného výzkumu v oblastech, ve kterých jsme světová špička.
  • Konec plýtvání a zbrklého dočerpávání rozpočtů: Armáda má být modernizována ve spolupráci s ostatními státy EU. Namísto ročního plánování rozpočtu (vedoucího k typickému rozhazování prostředků na konci roku) budeme strategické nákupy financovat z dlouhodobého fondu. Piráti osobně dohlédnou na to, aby zakázky v obraně byly skutečně transparentní a nebyl u nich prostor pro korupci.
  • Kybernetická obrana státu bez šmírování: Prosadíme účinnou kybernetickou obranu státu bez plošného odposlouchávání internetu.
  • Ohlídáme hlídače: Vojenské zpravodajství podrobíme skutečné civilní kontrole.
A něco navíc
  • Chceme zlepšit připravenost na krizové situace. Armáda může být nápomocna při výchově občanů k reakci především na teroristické útoky
  • Armáda se má opět aktivněji zapojit do plánování činnosti civilní obrany.
  • Vážíme si veteránů, zraněných a padlých vojáků a jejich rodin. Podporujeme péči o veterány a péči o vojenské hřbitovy.

Prosím všechny, kdo chtějí předložit pozměňovací návrh, aby se nejprve domluvili s garantem a RP, zda nejsou coby předkladatelé ochotní připomínky zapracovat do původního návrhu. Případné alternativní návrhy směřujte do podatelny RV se změnami vyznačenými přímo v textu nebo se seznamem změn oproti původní verzi a včetně důvodové zprávy. Děkuji.

Jednat budeme na Internetu.

Jiné návrhy lze podávat do 11. 8. 15.8. 21.8.2017 20:00 (lze návrhem postupu prodloužit). Pak poběží doba na rozmyšlenou minimálně 24 hodin.

Rozhodující hlasování se bude konat na internetu cca od 14. 8.16.8. 22.8.2017 20:00 do 18. 8.20.8. 26.8.2017 20:00. Mezi jednotlivá kola hlasování se tato doba rozloží rovným dílem.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Petr.Tkadlec
Republikový výbor

Dal poděkování: 1266 krát
Dostal poděkování: 1071 krát

Re: RV 46/2017 Program 2017 (Obrana)

Příspěvekod Marek.Necada » 03 srp 2017, 14:59

Škrtnul bych zmínku o nevyčerpaných rozpočtech. Přijde mi to ve spojení s „koncem plýtvání“ jako protimluv. Kdokoliv pracoval ve veřejné organisaci, nejspíš zná situaci typu „je prosinec, máme nevyčerpánu ještě spoustu peněz z rozpočtu, musíme to utratit“, což typicky vede k plýtvání – místo toho, aby se nechala část rozpočtu nevyčerpána, kupují se blbosti. Navíc ta dvojtečka za tím působí tak, že to bude dále rozvedeno, avšak o nevyčerpaných rozpočtech (co, proč, jak) tam již není zmínky.
Konec plýtvání a nevyčerpaných rozpočtů: Armáda má být modernizována ve
spolupráci s ostatními státy EU. Strategické nákupy budeme financovat
z dlouhodobého fondu. Piráti osobně dohlédnou na to, aby zakázky v obraně byly
skutečně transparentní a nebyl u nich prostor pro korupci.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Marek.Necada 3 poděkování od:
Michal.Ketner, Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal
Marek.Necada

Dal poděkování: 8546 krát
Dostal poděkování: 5245 krát

Příspěvekod Petr.Tkadlec » 03 srp 2017, 15:15

Marek.Necada píše:Škrtnul bych zmínku o nevyčerpaných rozpočtech. Přijde mi to ve spojení s „koncem plýtvání“ jako protimluv. Kdokoliv pracoval ve veřejné organisaci, nejspíš zná situaci typu „je prosinec, máme nevyčerpánu ještě spoustu peněz z rozpočtu, musíme to utratit“, což typicky vede k plýtvání – místo toho, aby se nechala část rozpočtu nevyčerpána, kupují se blbosti. Navíc ta dvojtečka za tím působí tak, že to bude dále rozvedeno, avšak o nevyčerpaných rozpočtech (co, proč, jak) tam již není zmínky.
Konec plýtvání a nevyčerpaných rozpočtů: Armáda má být modernizována ve
spolupráci s ostatními státy EU. Strategické nákupy budeme financovat
z dlouhodobého fondu. Piráti osobně dohlédnou na to, aby zakázky v obraně byly
skutečně transparentní a nebyl u nich prostor pro korupci.

Ale já třeba tady na městě mám problém spíš s tím, že rozpočet 500M je navržen na 70mega schodek a nakonec skončí s 80mega přebytkem, protože tam účelově dosadili špatná čísla, aby si ho pak mohli v průběhu měnit jak chtějí. Něco o optimalizaci rozpočtu by tam asi být mělo.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Tkadlec poděkování od:
Marek.Necada
Petr.Tkadlec
Republikový výbor

Příspěvekod Jan.Lipavsky » 04 srp 2017, 22:28

Marek.Necada píše:Škrtnul bych zmínku o nevyčerpaných rozpočtech.

Ahoj,
toto je poměrně zásadní formulace. Právě roční plánování rozpočtu znemožňuje jeho efektivní čerpání. Armádní zakázky jsou vysoce komplexní. Máš na výběr pouze pár dodavatelů a potřebuješ čas na vyjednávání. Pokud se pak neúspěšný soutěžitel odvolá do Brna k ÚOHS, tak pak dost často celá věc může běžet několik let. A přesně ta možnost přelévat peníze do dalších let řeší ten problém, který popisuješ. Nebude potřeba řešit ad-hoc nákupy na poslední chvíli, protože něco padlo, nebo se nestihne vysoutěžit. Proto to není protimluv.

Formulaci prosím zachovat.

Díky,

Honza

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jan.Lipavsky 2 poděkování od:
Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal
Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

Dal poděkování: 847 krát
Dostal poděkování: 1101 krát

Příspěvekod Marek.Necada » 04 srp 2017, 22:35

Tak takhle jsem to zprvu vůbec nepochopil – a to si nemyslím, že bych byl úplně blbý. Teď už tam třeba vidím tu souvislost se zmiňovaným dlouhodobým fondem a už mi to dává smysl.

Jenže pokud je formulace tak zásadní, musí býti jasná a jednoznačná. Dej ten odstaveček přečíst pěti „náhodným kolemjdoucím“, a pak se jich zeptej na interpretaci. Pochopí-li to alespoň dva tak, že omezíme roční plánování rozpočtu a zavedeme větší časovou pružnost v čerpání, máš u mne pivo.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Marek.Necada 4 poděkování od:
Jan.Lipavsky, Mikulas.Peksa, Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal
Marek.Necada

Příspěvekod Petr.Tkadlec » 05 srp 2017, 00:48

Marek.Necada píše:Tak takhle jsem to zprvu vůbec nepochopil – a to si nemyslím, že bych byl úplně blbý. Teď už tam třeba vidím tu souvislost se zmiňovaným dlouhodobým fondem a už mi to dává smysl.

Jenže pokud je formulace tak zásadní, musí býti jasná a jednoznačná. Dej ten odstaveček přečíst pěti „náhodným kolemjdoucím“, a pak se jich zeptej na interpretaci. Pochopí-li to alespoň dva tak, že omezíme roční plánování rozpočtu a zavedeme větší časovou pružnost v čerpání, máš u mne pivo.

Tak prosím vymysli lepší formulaci, budeme vděční.
Petr.Tkadlec
Republikový výbor

Příspěvekod Marek.Necada » 05 srp 2017, 09:24

Dobrá, tak tedy první nástřel:
Konec plýtvání a nevyčerpaných rozpočtů: Armáda má být modernizována ve spolupráci s ostatními státy EU. Namísto ročního plánování rozpočtu (vedoucího k typickému rozhazování prostředků na konci roku) budeme strategické nákupy financovat z dlouhodobého fondu. Piráti osobně dohlédnou na to, aby zakázky v obraně byly skutečně transparentní a nebyl u nich prostor pro korupci.

Určitě lze to napsat ještě lépe, k čemuž ostatní vyzývám (osobně bych byl za změnu tučného začátku, neboť první dojem rozhoduje a v tomto případě je první dojem „utratíme všechno, co lze“; nicméně zrovna teď mě nic nenapadá). :)

Ondrej.Profant, Petr.Tkadlec, Tomas.Martinek
Marek.Necada

Příspěvekod Marek.Necada » 05 srp 2017, 14:04

Což takhle Konec plýtvání a zbrklého dočerpávání rozpočtů?
Alternativně zbrklého->spěšného, dočerpávání->čerpání; как угодно.

Petr.Tkadlec, Tomas.Martinek, Vojtech.Pikal
Marek.Necada

Příspěvekod Petr.Tkadlec » 05 srp 2017, 16:17

Omlouvám se, ale zapomněl jsem, že mě garant bodu obrana žádal o projednání tohoto bodu na fyzickém jednání RV a jelikož je jen o den později, tak mu určitě vyhovím. Tedy posouvám jednací lhůty na:
Jiné návrhy lze podávat do 15. 8. 2017 20:00 (lze návrhem postupu prodloužit). Pak poběží doba na rozmyšlenou minimálně 24 hodin.

Rozhodující hlasování se bude konat na internetu cca od 16. 8. 2017 20:00 do 20. 8. 2017 20:00. Mezi jednotlivá kola hlasování se tato doba rozloží rovným dílem.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Tkadlec 2 poděkování od:
Giuseppe.Maiello, Vojtech.Pikal
Petr.Tkadlec
Republikový výbor

Příspěvekod Jakub.Michalek » 08 srp 2017, 22:31

K tomuto bodu bych za předkladatele rád doplnil, že jsme vybírali z dvou předloh, které se drobně lišili a vybrali jsme předlohu Jana Lipavského. Přesto si myslím, že není bez významu zde odkázat zdůvodnění bodu, které připravil Giuseppe Maiello, garant programového bodu.

Vcelku výjimečně - a protože nejde o můj šálek kávy - bych požádal Honzu Lipavského, aby se ujal hájení svého návrhu na půdě republikového výboru, případně řešil výhrady k formulacím a já (nebo některý jiný člen předsednictva) si případné návrhy za předsednictvo na konci osvojíme. Předpokládám, že se to bude probírat i na zasedání republikového výboru, kde nebudu, takže přítomný předseda či místopředseda bude věc řešit operativně.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jakub.Michalek 2 poděkování od:
Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 5063 krát
Dostal poděkování: 17313 krát

Další

Podobná témata

Zpět na Republikový výbor