Právo na svoje tělo, právo na vlastní volbu vyznání

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.

Moderátor: Garanti

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Re: Právo na svoje tělo, právo na vlastní volbu vyznání

Příspěvekod Luky_5 » 13 úno 2018, 02:59

Zoom píše:Ale jestli to pomůže byť pěti lidem, budu rád..

Nejde zdaleka jen o židy a muslimy. Těch je v ČR cca 0,3% a zákaz jejich obřízek nikdy neprojde z důvodu ústavněprávní ochrany náboženských hodnot.
Ale co zbývajících cca 99,5% dětí?? V ČR lze bezdůvodně provést cirkumcizi u dítěte bez udání důvodu, z kosmetických či hygienických důvodů. Tato problematika není marginální, ale týká se 2,200.000 dětí do roku 2050. Nejde pouze o novorozence, ty zákroky lze zakoupit v jakémkoliv věku. Navíc veškeré lhůty jsou 15 let a muž tak nemá šanci stát se poškozeným ani v případě vážných následků, které jsou velmi časté. Je to v rozporu s principy právního státu. Rovněž zákroků z údajných zdravotních důvodů je v ČR extrémní množství a stát zřejmě organizuje maximální provádění těchto bez ohledu na lidskou důstojnost dítěte. Celá problematika mrzačení dětí v 21.století je v rozporu s Ústavou ČR, NOZ i Národní strategií práv dětí PRÁVO na DĚTSTVÍ. JE NAPROSTÝ NESMYSL SPOJOVAT KAŽDOU OBŘÍZKU A NÁBOŽENSTVÍ. Rutinní bezdůvodné cirkumcize a nebo údajné zdravotní důvody nelze vysvětlovat střetem ústavních hodnot, ale je to jasně protiústavní. Česká republika nepatří mezi státy, které chrání lidskou důstojnost/nedotknutelnost/tělesnou integritu u dětí.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Luky_5 poděkování od:
Zoom
Luky_5
Uživatel fóra – není člen Pirátů

Dal poděkování: 0 krát
Dostal poděkování: 1 krát

Příspěvekod Zoom » 13 úno 2018, 09:02

Pod to bych se klidně podepsal - stoprocentní souhlas.. Nicméně jsem to začal spojovat s těmi církvemi proto, že zde jde o porušování dvouch práv - i právo na svoji víru.. Je smutné, že má jakákoli církev větší práva, než člověk.. Ale samozřejmě nejde jen o církve, stačí, aby si nějaká feministka v ženském časopise přečetla, že "je to lepší" a může dát beztrestně obřezat celou svou rodinu, pomalu i se psem a stát jim za to pomalu ještě poděkuje, že využívají tyto služby. Nedávno jsem byl na stránkách jedné soukromé kliniky, kde obřízkám dělali výbornou reklamu - na stránkách kliniky nebylo jediné riziko, jen samé klady, čemuž ze své zkušenosti opravdu nevěřím...
Zoom

Dal poděkování: 9 krát
Dostal poděkování: 25 krát

Příspěvekod tondavlas » 13 úno 2018, 11:43

S tím bych to nespojoval, ČSSH je liberální. Bartoš nebude mít spíše o problematice ponětí, jako drtivá většina politiků v ČR i jako já sám ještě před 4 lety.
tondavlas

Dostal poděkování: 11 krát

Příspěvekod Zoom » 13 úno 2018, 12:37

Nicméně toto byl jen návrh, nemusí to být striktně tak, jak jsem napsal. Každý politik má být schopen kompromisu, takže..
otázka na Piráty: pomůžete nám prosadit alespoň PODOBNÝ návrh, který by dětem zajišťoval alespoň některé z těchto dvou základních práv?
Zoom

Příspěvekod Jakub.Dedek » 14 úno 2018, 02:35

Podle mě je to nutné rozdělit do dvou kategorií.

Fyzické postižení.
A tady se řadí ta obřízka. Vše má své úskalí. Například následné neodborné obřízky na černo nebo potlačování zvyků menšin. I když účel ve smyslu ochrany dítěte je nadřazen.
O tom by se podle mě dalo i uvažovat.

Nefyzické postižení.
Tady jsou ty rituály jako například křest.
Tady jsem zásadně proti. Tomu dítěti není nijak fyzicky ani psychicky ubližováno a stát nemůže hájit duševní právo vybrat si náboženství a kvůli tomu zasahovat do práv rodiny.
To by se už pak mohlo takto řešit vše, například že rodina jí maso a stát bude tlačit, že třeba se v budoucnu dítě rozhodne být vegetarián, tak mu teď maso dávat nemohou.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jakub.Dedek poděkování od:
Zoom
Jakub.Dedek
Člen KS Moravskoslezský kraj

Dal poděkování: 183 krát
Dostal poděkování: 80 krát

Příspěvekod Zoom » 14 úno 2018, 06:17

Dobře, zaměřme se klidně jen na tu fyzickou část, aspoň něco :-) Zákaz všech obřízek dětí mladší patnácti let, kteří nemají potvrzení od lékaře, že "s tím" mají problémy.. Co Vy na to?
Zoom

Příspěvekod tondavlas » 14 úno 2018, 09:37

[quote="Jakub.Dedek"]Podle mě je to nutné rozdělit do dvou kategorií.

Fyzické postižení.
A tady se řadí ta obřízka. Vše má své úskalí. Například následné neodborné obřízky na černo nebo potlačování zvyků menšin. I když účel ve smyslu ochrany dítěte je nadřazen.

Provedení zmrzačení pohlaví amputací předkožky, pokud je provedeno lékařem LEGE ARTIS se tím nestává etickým.

Za tento příspěvek dostal jeho autor tondavlas poděkování od:
Marek.Necada
tondavlas

Příspěvekod tondavlas » 14 úno 2018, 09:41

Jakub.Dedek píše:Podle mě je to nutné rozdělit do dvou kategorií.

Fyzické postižení.

Nefyzické postižení.
Tady jsou ty rituály jako například křest.
Tady jsem zásadně proti. Tomu dítěti není nijak fyzicky ani psychicky ubližováno a stát nemůže hájit duševní právo vybrat si náboženství a kvůli tomu zasahovat do práv rodiny.
To by se už pak mohlo takto řešit vše, například že rodina jí maso a stát bude tlačit, že třeba se v budoucnu dítě rozhodne být vegetarián, tak mu teď maso dávat nemohou.

Dnes už to, že se nekřtěňátka budou smažit v pekle nebo skončí v limbu puerorum katolická církev naštěstí neučí.
tondavlas

Příspěvekod Zoom » 14 úno 2018, 11:40

Jistě, ale pak ten křest postrádá význam :-) pokud důvodem není hrozící smrt, či peklo - což logicky být nemůže, protože křesťanský bůh nemůže potrestat dítě, které za své rodiče nemůže :-) ale to už by byla debata do teologie, ne do politiky :-D
Zoom

Příspěvekod Zoom » 14 úno 2018, 11:48

A k té etice- žádná obřízka není etická, ale u lékařů by měla být akceptovatelná. Jistě, mnohdy dochází k omylným diagnózam a zbytečným zákrokům, ale stále to jde trochu medicínsky obhájit. Zato obřízku z rozmaru, že si matka přečetla v časopise, že je to super, tak tenhle rozmar se obhájit už nedá. Někdo říká, že je to higieničtejší. Dobře, tak vytrháme všem dětem i zuby, aby si je nemusely čistit, nebudou mít kaz a bude to higieničtější :-)
Zoom

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na Pirátský program