Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Waseihou » 16 úno 2012, 17:43

(Nejen) na internetu je spousta příležitostí pro podnikání a startupy, ale existující legislativa brání tomu, aby si jeden vyzkoušel podnikat aniž by riskoval značné ztráty způsobené placením nevratných záloh na zdravotní a sociální pojištění. Pokud si chci založit web na kterém budou blbosti a reklama a příjmy z té reklamy budou v řádu stokorun ročně, tak stále potřebuji živnosťák a být plátcem DPH pokud přijímám peníze třeba z Irska (google Ad Sense). Takovéto podmínky spolehlivě odradí mnohé zájemce o "přivýdělek" který by měl spíše konzumní význam (na konci roku vyberu love a utratím za chlast atp.), protože jejich záměr dostatečně vydělávat. Existuje ale řešení:

Zavedení speciálního podnikatelského účtu, kde každá příchozí či odchozí transakce je zdaněna nějakou fixní procentní částkou. Toto procento by bylo nastaveno tak, aby se vyplatilo jenom pro velmi malé podnikání a od určité chvíle by bylo méně výhodné než živnostenský list. Muselo by se samozřejmě ošetřit aby nedocházelo k Švarcsystému, proto by se stanovil seznam činností které je možno takto provozovat, případně to podmínit tak že "podnikatel" má příjmy ze závislé činnosti. Jde o to že i vedlejší živnosťák je furt nevýhodný, protože nevratné zálohy se musí platit kdeždo projekt sám o sobě může být prodělečný a osoby které mají "averzi k riziku" jsou tak vyšachovány ze hry protože nejsou ochotny riskovat že budoucí příjmy nahradí současné ztráty způsobené nevratnými zálohami. Právě pro ně by ale byla tato možnost.

Příklad: Někdo si založí blog kam umístí Google Ad Sense a bude nabízet nějaké aplikace ke stažení s možností platby pomocí PayPal/Moneybookers/převod/atd.. Tak samozřejmě neví kolik mu to doopravdy hodí, ale nějaké drobné by se mu líbily. Tak si založí tento speciální typ účtu, propojí ho s výše uvedenými službami a nechá si to danit třeba 30% za každou příchozí platbu, takto vybrané peníze pak budou nějakým poměrem rozděleny mezi zdravotní a sociální pojištění a daň ze zisku, k tomu se ještě připočte vybrané DPH které se bude danit normálně.

Možná to působí poměrně nevýhodně, protože se v podstatě jedná o daň z obratu, ale výhoda je že když takový člověk nic nevydělá, tak nic neplatí. Jedná se tedy o výhodu pro činnosti kde jsou nízké vstupní a provozní náklady jako je právě IT. Tedy kde stačí PC a volně dostupný soft, což už dneska má skoro každý.

Celý problém by se samozřejmě dal vyřešit zrušením minimálních záloh při vedlejší samostatně výdělečné činnosti a jejím větším zdaněním, aby opravdu sloužila jen na přilepšenou...
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!

Za tento příspěvek dostal jeho autor Waseihou 6 poděkování od:
Frantisek Kounovsky, Lukas.Findeis, Mikulas.Ferjencik, Ondrej.Polansky, Petr.Vileta, Roman.Kucera
Waseihou
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
 
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 22:29
Dal poděkování: 26 krát
Dostal poděkování: 329 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Jana.Syrovatkova » 16 úno 2012, 22:21

No a nestačilo by v první fázi odstranit ten nesmysl, že kdo dostane peníze z ciziny, je automaticky plátcem DPH?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jana.Syrovatkova poděkování od:
Roman.Kucera
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
 
Příspěvky: 2826
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 583 krát
Dostal poděkování: 2210 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Waseihou » 16 úno 2012, 23:18

Taky dobrý nápad, tohle opatření je blbost a povinnost být plátce DPH by měla být stanovena až od určité sumy. Piráti by se měli více svým programem přiblížit IT komunitě, tedy nebýt jenom stranou pro "sdíleče a stahovače", ale také mít v programu věci které zjednoduší život lidem z IT. Protože se nedá předpokládat že by piráti získali v parlamentu větší počet křesel v případě že by se tam vůbec dostali, je řešení jakéhokoliv jiného programu více či méně pouze mlácením prázdné slámy. Neplýtvají piráti příliš mnoho člověkohodin na řešení záležitostí které nesouvisí s IT? Při tvorbě programu je třeba se zaměřit na to, aby navrhovaná řešení v sobě obsahovala informatickou složku, tedy "nějak udělat aby v tom byly kompy".

Jinak ten návrh s tím speciální účtem měl spíše řešit problém že podnikání je u nás spojeno s obtížemi, zvláště pokud se o to někdo chce jenom pokoušet nebo se pokusit získat pár korun ze svých koníčků. To co potřebujeme vyřešit je zavedení "mikropodnikání", tedy náhodné poskytnutí služby nebo produktu komukoli na světě, nebo alespoň v rámci EU. Jde hlavně o to že by se jednalo o činnosti které mají velmi malou šanci někoho uživit zlváště pokud by byly daněny a účelem je aby provozovatel takové činnosti získal "kapesné". Tedy záležitost zaměřená na studeny.

Další blbost ke které teď došlo je povinná zdravotní prohlídka při každé změně zaměstnání včetně brigád, což prakticky likviduje možnost náhodných přivýdělků studentů. Když má někdo zkoušky a projekty tak se prostě nemůže upsat zaměstnavateli na delší dobu a raději volí náhodné joby které se namanou, tohle je však těžká podpásovka kterou současná vláda mladým uštědřila.

Důležité bych pak viděl aby se příjmy studentů z brigád nezapočítávaly do příjmů rodiny a nekrátily se tak o ně různé podpory, jsou dokonce i případy studentů kteří ve vlastní hlouposti šli na brigádu mimo červenec a srpen a museli pak všechno vydělané vrátit státu který jejich rodině doplácel do minima. Není chybou mladého člověka že třeba nežije v úplně rodině v "dobrém" regionu kde navíc oba rodiče pracují a tak jim všechny peníze z brigád zůstanou a mohou je použít k vlastnímu osamostatnění a nebo útratě. Dá se očekávat že peníze které studenti vydělají hned zase utratí, takže je v zájmu státu nestavět jim do cesty různé byrokratické překážky.

Ideální je stav kdy člověk když začne něco dělat tak začne svoji činnost danit teprve když je rozjetá a nese, bohužel dnes je celkově společnost natolik složitá že to nefunguje a třeba na západě se dá setkat i s ekcesy kdy děti které prodávají limonádu jsou úředníky nuceny tuto činnost ukončit, protože nemají řádnou licenci. Podobných kravin je dnes plno a jsou překážkou přístupu "zkusím to ale už teď vím že je velká šance že se na to vyseru", což ale způsobuje, že inovativní projekty které mohly vzniknout nevznikly, protože pokud je třeba jen jeden ze sta pokusů úspěšný, tak je třeba aby těch pokusů bylo co nejvíc. Ten jeden úspěšný maník pak dá práci i dalším lidem, ale pokud ho odradí vstupní náklady spojené s byrokracií tak nic nebude.

A tady se nachází další problém - že podnikatel/firma musí mít adresu či dokonce provozovnu. Samozřejmě že nemusí, stačí notebook připojený k netu a člověk který může být kdekoliv. Je proto třeba zavést alternativu k fyzickým sídlům společností která bude bezplatná, jde o to aby člověk měl firmu která jednou za čas vyvýjí činnost (jinak řečeno skrze ní prodává třeba svůj software který si koupí někdo 5x do roka) a aby od toho mohl kdykoliv odejít a zase se vrátit bez složitého vyřizování. Stále se tedy točíme kolem "podnikání na zkoušku".

Jo, nakonec jde samozřejmě o to aby studentíci mohli udělat web kam "naflákají amatérské porno a reklamy" a na konci roku ty prachy vyberou "aby bylo na chlast". Nakonec nechápu proč je umístění reklamy považováno za ustavičnou činnost provozovanou na vlastní jméno za účelem zisku, když to stačí nahodit a více se o to nestart, chce to tedy změnit definici podnikání na něco ve smyslu "kdo stráví v průměru alespoň 6 hodin vykonáváním činnosti ...", tedy nezahrnovat příjmy z pasivní činnosti (udělám jednou a pak už jen hrabu malý zisk, udělám 100x a hrabu sto malých zisků ale dál už pro to nedělám nic...).

Mimochodem neví někdo jestli existují nějaké firmy skrze které by šlo sepsat smlouvu že jako že ony poskytují tu službu třeba na mém webu a shrábnou si třeba 10% profitu z výdělku z reklamy výměnou za to že nemusím řešit živnosťák, ne že bych teď něco měl, ale poohlížím se po možnostech, přece nezačnu něco dělat dokud to nemám perfektně naplánované ;)
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!

Za tento příspěvek dostal jeho autor Waseihou poděkování od:
Roman.Kucera
Waseihou
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
 
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 22:29
Dal poděkování: 26 krát
Dostal poděkování: 329 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Keram » 16 úno 2012, 23:27

Taková technická jenom:
být plátce DPH by měla být stanovena až od určité sumy

To snad už je? Nevím teda proč se to nevztahuje i na platby ze zahraničí.
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" :D

NEAKTIVNÍ! Takže s problémama ohledně YT kontaktujte jiné osoby!
Uživatelský avatar
Keram
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 441
Registrován: 08 čer 2011, 09:36
Bydliště: Nýrsko
Dal poděkování: 568 krát
Dostal poděkování: 257 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod jzvc » 17 úno 2012, 00:16

Protoze bi birokracie bila ... prilis nizka ???

Osobne sem mel moznost dostavat nejaky $$$ ze zahranici (v ramci EU), pravda, moh sem to vzit a neresit to, ale jelikoz sem zaroven OSVC, tak moznost nejaky kontroly precijen existuje a tak sem to radsi nechal plavat. Nebyl to zas takovej kauf aby se mi kvuli tomu vyplatilo toto resit.
jzvc
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
 
Příspěvky: 2682
Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
Dal poděkování: 2 krát
Dostal poděkování: 949 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Petr.Vileta » 17 úno 2012, 04:02

Jana Syrovatkova píše:No a nestačilo by v první fázi odstranit ten nesmysl, že kdo dostane peníze z ciziny, je automaticky plátcem DPH?

Kdyz ukecas Evropsky parlament (nebo Komisi?) tak jo. :mrgreen: Jinak pokud neobchodujes se zahranicim, tak u nas se platcem stavas od urcite hranice, nebo dobrovolne.

Jinak duverna informace z Financniho reditelstvi Plzen. Konecnym cilem, ktery se jeste nepodarilo dosahnout, je, aby platcem DPH byl uplne kazdy podnikatel. Ona je to totiz jedna z mala dani, kde jde nejak vyznamne podvadet.
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
----------------------------------------
stínový ministr švihlých nápadů
OFFTOPICMotto: Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 24948
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 22090 krát
Dostal poděkování: 19365 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Jana.Syrovatkova » 17 úno 2012, 08:50

Petr Vileta píše:Jinak duverna informace z Financniho reditelstvi Plzen. Konecnym cilem, ktery se jeste nepodarilo dosahnout, je, aby platcem DPH byl uplne kazdy podnikatel. Ona je to totiz jedna z mala dani, kde jde nejak vyznamne podvadet.


Neorientuji se dokonale v platbách DPH, ale pokud to chtějí nechat v tomto stavu a k tomu přidat plátce DPH - to chtějí opravdu zaseknout ty "ošklivé zlé podnikatele" a vše přesunout do šedé zóny ekonomiky?

DPH se odvádí podle vystavených nikoli proplacených faktur. Je-li splatnost faktury 90 dní, tak to znamená, že si podnikatel bere úvěr na zaplacení DPH státu. A modlí se, aby mu byla faktura proplacena. Velké firmy a faktury na pár set tisíc si ještě dokáží zaplatit právníka. Mě když takhle poprvé neproplatili fakturu na 20.000, tak mi právník vysvětlil, že se to nevyplatí vymáhat. Kdybych byla plátcem DPH, už je z toho 2800 odvedeno na DPH. A ano, zde je to místo, kde se opravdu hodně podvádí - když náhodou firma dostane větší zakázku a nechce se jí brát úvěr (nebo jí ho nikdo nedá), to má tu zakázku odmítnout jen proto, že nemá hotovost na zaplacení DPH? Raději to vymyslí tak, aby tu DPH zaplatili až ze skutečně proplacených faktur.

Na druhou stranu já pracuji v oboru, který je kompletně od DPH osvobozen, takže bych na tom možná i vydělala - moci si všude "pro své podnikání" nakupovat bez DPH a dostávat příjmy od DPH osvobozené. Pravdou je, že sem-tam něco dělám brigádně, kde kdybych měla odvádět DPH, přijdu o většinu (ale zase můžu dělat na DPP).

Teda leda by zrušili to osvobození některých oborů od DPH, což by ale znamenalo jediné - navýšení daní z hrubého příjmu o 14%, to už ani nemusí uvažovat nějaké výdajové paušály.

Aneb: "Lidi, neblbněte, hezky šup šup se zaměstnat." aneb: "Stát nepotřebuje myslící drobné podnikatele a živnostníky, ale zaměstnance, kteří budou slyšet na všechno to přerozdělování a sociální jistoty."

Osobně považuji DPH za jen další způsob daně - a ok, ať si stát bere daně, ale pokud při každém "kolečku" lidem sebere 75% a lidem zůstane 25%, ať se nediví, že se bouří. 0,25*0,25*0,25 = ... hodně málo i z milionu (z milionu to je mimochodem méně než 20.000 - po třetím obrácení peněz, divíte se, že se půlka věcí stěhuje do šedé ekonomiky?).
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
 
Příspěvky: 2826
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 583 krát
Dostal poděkování: 2210 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod jzvc » 17 úno 2012, 20:40

Petr Vileta píše:
Jana Syrovatkova píše:No a nestačilo by v první fázi odstranit ten nesmysl, že kdo dostane peníze z ciziny, je automaticky plátcem DPH?

Kdyz ukecas Evropsky parlament (nebo Komisi?) tak jo. :mrgreen: Jinak pokud neobchodujes se zahranicim, tak u nas se platcem stavas od urcite hranice, nebo dobrovolne.

Jinak duverna informace z Financniho reditelstvi Plzen. Konecnym cilem, ktery se jeste nepodarilo dosahnout, je, aby platcem DPH byl uplne kazdy podnikatel. Ona je to totiz jedna z mala dani, kde jde nejak vyznamne podvadet.


A aby se dalo podvadet jeste lip, tak se zavadeji nasledujici kokotiny (plati od noveho roku):

V pripade, ze platce DPH fakturuje jinemu platci DPH prace "ve stavebnictvi" (tedy napr i pokladka podlahy a dalsi) tak fakturuje s 0 DPH, ale ucetne to eviduje jako kdyby fakturoval s DPH. Stejne tak na fakture bude informace o tom, ze je DPH 0, ale zaroven, ze kdyby to s DPH bylo, tak by to bylo za 14/20 ....

Tudiz dodavatel DPH statu neodvadi (ale musi to samozrejem vykazovat) a odberatel od statu zadnou DPH nedostane vracenou. DPH odvede az ten, kdo to proda neplatci.
Duvodem (pry) je to, ze kdyz nekdo (developer) postavi barak = ma naklady, tak mu stat musel "vratit" znacne castky a developer v principu nemusel prodat i nekolik let => stat byl o tu castku "lehci".
Jenze to je samozrejme blbost, protoze ted to DPH stejne mit nebude, protoze dodavatel jej jednoduse neodvede ...

=> jenom dalsi kravina v nasem uz tak zajebanym danovym systemu.

2JS: Problem s DPH je pro podnikatele dvoji, jako neplatce muzes vest jen evidenci prijmu (pripadne vydaju, pokud neuplatnujes pausal), pokud ses platce DPH, tak to uz neplati a musis vest sice zjednoduseny, ale ucetnicvi. Tzn predevsim dalsi naklady na nejakyho birokrata, kterej ti to bude delat. Jinak v pripade, ze ti nekdo fakturu neuhradi, si ji muzes (= opet birokraticka operace) prevest do nedobytnych pohledavek (ovsem tusim nejdriv za rok) a pak si muzes taky zpetne to DPH "vratit".

Tzn me je v principu uprdele jestli sem/nejsem platce, stejne delam pro firmy => jen jim to DPH prictu, ale vadilo by mi to papirovani kolem.

BTW: Jen tak mimochodem, pokud nekdo plati faktury po splanosti, tak urok z prodleni je tusim pravnicky "nesporna pohledavka" (= zaplacenim faktury dotycny uznal opravnenost a v pripade ze urok nezaplati dobrovolne, nemuze se u soudu vubec nijak branit - bude vydan automaticky platebni rozkaz) a lze jej vymahat az 3 roky zpetne.

BTW2: Nedostal sem zaplaceno cca 100k, vysledek insolvencniho rizeni bylo 8k podil. => -92kKc, stesti ze slo "jen" o praci, nejvetsi veritel dodal HW za temer 400k.

Za tento příspěvek dostal jeho autor jzvc poděkování od:
Roman.Kucera
jzvc
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
 
Příspěvky: 2682
Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
Dal poděkování: 2 krát
Dostal poděkování: 949 krát

Re: Nápad: snadné podnikání (na internetu) pro každého.

Příspěvekod Petr.Vileta » 18 úno 2012, 03:20

jzvc píše:2JS: Problem s DPH je pro podnikatele dvoji, jako neplatce muzes vest jen evidenci prijmu (pripadne vydaju, pokud neuplatnujes pausal), pokud ses platce DPH, tak to uz neplati a musis vest sice zjednoduseny, ale ucetnicvi. Tzn predevsim dalsi naklady na nejakyho birokrata, kterej ti to bude delat. Jinak v pripade, ze ti nekdo fakturu neuhradi, si ji muzes (= opet birokraticka operace) prevest do nedobytnych pohledavek (ovsem tusim nejdriv za rok) a pak si muzes taky zpetne to DPH "vratit".

Jsem dobrovolnym platcem DPH OFFTOPICprotoze prevazna vetsina mych zakazniku jsou platci a vedu danovou evidenci (drive jednoduche ucetnictvi) a vubec nic na tom neni. Staci si koupit program za cca 2000 Kc, nebo si ho napsat sam, nebo to vest v excelovske tabulce. Odvod DPH se da delat pres web Danove spravy, kde to je i s kontrolou spravnosti, takze take zadny problem, staci si poridit zaruceny elektronicky podpis.

Ovsem zajimalo by me to, co jsem v tvem prispevku zvyraznil. Ja o tom nevim a vsichni ucetni me ujistuji, ze kdyz nevedu podvojne ucetnictvi, tak to proste za sebou potahnu az do zruseni zivnosti a nikdy to nijak neodepisu. Kdyz tak SZ, jak to je a kde to najit.
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
----------------------------------------
stínový ministr švihlých nápadů
OFFTOPICMotto: Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Místní předsednictvo
 
Příspěvky: 24948
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 22090 krát
Dostal poděkování: 19365 krát


Podobná témata

Zpět na Svoboda podnikání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků